Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
E40 akülü forklift, P&P deposunda mal taşıyor.
Yaşam için Balık

PARLEVLIET & VAN DER PLAS

Linde MH'nin Hollanda iş ortağı Motrac, büyük balıkçılık şirketi Parlevliet & Van der Plas, intralojistiğini baştan aşağı güncel hale getirdi. Linde MH'nin ekipmanlarının yüksek kalitesi, kapsamlı güvenlik ve konfor sağlayan çözümleri, birlikte çalışma kararında kilit faktörleriydi.

Dünyaya günün her saati taze balık tedarik etmek isteyen herkes, sorunsuz süreçlere sahip olmalıdır. Bu, özellikle Hollanda balıkçılık imparatorluğu Parlevliet & Van der Plas Group veya kısaca P&P için özellikle olması gereken bir durumdur. Linde Material Handling'in Hollandalı iş ortağı Motrac'ın yardımıyla, P&P bu nedenle son zamanlarda çeşitli tesislerde intralojistiğini güncelledi.

P&P'de Liman İşletmeleri ve Soğuk Depo Müdürü Sn. John Zeijderveld, 'Tesislerimizin lojistik modernizasyonuna karar vermemiz gerektiğinde, Motrac ile birçok konuda işbirliği yapmaya karar verdik', diye açıklıyor. 'Ekipmanların operatör konforu ve kapsamlı güvenlik özelliklerinin yanı sıra, Motrac ile diğer alanlarda edindiğimiz güzel deneyimler bizim için belirleyici oldu.'

Bol Bol Balık

6000'den fazla çalışanı ile Parlevliet & Van der Plas Group, dünyanın en büyük balıkçılık şirketlerinden biridir. 1949'da Dirk Parlevliet ve kardeşi Jan van der Plas tarafından küçük bir balık işletmesi olarak kurulan P&P, önümüzdeki yıllarda genişleyerek büyük bir küresel balıkçılık şirketi haline geldi. Şirket, 1959'da kendi gemilerini kullanarak balık yakalamayı da kapsayacak şekilde genişleterek kararlı bir adım attı. “Yaşam için Balık” sloganı altında P&P, artık balıkçılık piyasasında avlanmadan ticarete ve tüketime kadar tüm katma değer zincirini kapsıyor.

Zeijderveld, 'Bu büyük miktarlarda balığı depolayabilmek ve değişen müşteri gereksinimlerine hızlı tepki verebilmek için Hollanda'nın Ijmuiden kentindeki tesisimizde 60.000 ton depolama kapasiteli bir soğuk hava depomuz var', diye açıklıyor. “Verimli olabilmek için depolama kapasitesinin yaklaşık yüzde 85'inin tutarlı bir şekilde kullanılması gerekiyor. Bu nedenle lojistik sorunsuz çalışmalıdır. Büyümeye devam ederken, Zoutkamp'taki tesisimize ise yeni bir soğuk depo inşa ediyoruz.”

P&P

Modern Intralojistik

Son yıllarda, P&P, tüm süreç zinciri boyunca her bir balık ürününü izlemek için tarama çözümlerinin yanı sıra ERP sistemleri, bir depo yönetim sistemi de dahil olmak üzere intralojistik için modern dijital çözümlere giderek daha fazla yatırım yaptı. Buna paralel olarak frigorifik depolarda gemi ve tırların daha verimli boşaltılıp yüklenmesi ve müşteri siparişlerinin daha hızlı tahsil edilebilmesi için lojistik donanım modernize edilmiştir.

Zeijderveld, “Birkaç yıl önce forklift filomuzun donatılması ve bakımı konusunda Linde MH ile çalışma kararı aldık”, diye açıklıyor. “İştirakimiz Heiploeg ve Grubumuzdaki diğer şirketlerde yaşadığımız olumlu deneyimler belirleyici oldu. Bu karar meyvesini verdi. Şimdi Motrac çalışanlarının deneyiminden ve uzmanlığından büyük ölçüde yararlanıyoruz.'

Zeijderveld'e göre, P&P, teknolojik yeniliklerden yararlanmak ve tüm forkliftleri sürdürülebilir hale getirebilmek ve sürekli olarak optimize etmek için her beş ila altı yılda bir forklift filosunu yeniliyor. “Tecrübelerimize göre Linde MH forkliftler o kadar yüksek teknik kaliteye sahip ki ekonomik ömürleri diğer markalara göre çok daha uzun.” Son yıllarda, Linde MH ve Motrac, Ijmuiden'deki tesise yaklaşık yirmi olmak üzere, P&P'ye düzinelerce forklift tedarik etti. Çoğu, CO2 emisyonlarını ve çevresel etkiyi mümkün olduğunca düşük tutmak için akülü olarak seçilmiştir.

Konfor ve Güvenlik

Zeijderveld için Linde MH forkliftlerinin en önemli özelliklerinden biri, limanlardaki tesislerinde ve frigorifik depolardaki zorlu çalışma koşullarında bile en yüksek performansı sağlayacak güce ve dayanıklılığa sahip olmalarıdır. Ancak, tamamen performansla ilgili bu faktörlere ek olarak, operatör konforu ve güvenliği de çok önemli bir rol oynamaktadır. “Çalışanlarımızın çoğu günde en az altı saatini forkliftlerde çalışarak geçiriyor. Bu nedenle mümkün olduğunca konforlu olmalarını istiyoruz.”

Operatörün konforuna ek olarak, ergonomik olarak optimize edilmiş operatör çalışma kabini aynı zamanda ekonomik faydalar da sunar. Yanlış kullanımı ve aşırı zorlamayı önledikleri için P&P, operatörleri arasında hastalıkla ilgili devamsızlıklarda çarpıcı bir azalma gördü. Son yıllarda, kaybedilen zaman neredeyse yüzde 20 azaldı. Çalışan güvenliği de Zeijderveld'in forklift seçiminde merkezi bir rol oynuyor. “Asla güvenlikten tasarruf etmiyor ve her zaman hasarları, yaralanmaları daha verimli bir şekilde önlemenin yollarını arıyoruz. Ne de olsa, çalışanlarımızın sağlığı ve ekipmanımızın mevcudiyeti başarımızda kilit faktörlerdir.”

P&P'deki Linde MH forkliftlerin çoğu, ürünlerin kabine kaymasını önleyen bir koruyucu donanım ile donatılmıştır. Operatör bir virajdan çok hızlı dönerse, Linde Curve Assist operatör destek sistemi forklifti otomatik olarak güvenli bir hızda frenler. Linde BlueSpot, zemine mavi bir ışık noktası yansıtarak, yayaları ve diğer operatörleri yaklaşan forkliftler konusunda uyarır. Tüm reach trucklar, Linde Dynamic Mast Control ile donatılmıştır. Bu, büyük bir yükseklikte çalışırken ortaya çıkan direğin salınım hareketini sönümler.

Linde MH'nin reach truck'ları hakkında daha fazla bilgi edinmek için

Linde MH

Servis ve Eğitim

Zeijderveld, 'Forkliftler için temel servis hizmetini kendimiz gerçekleştiriyoruz. Diğer bakım ve onarımlar için her zaman tesisimizde bulunan Motrac'tan bir servis teknisyeni bulunmakta' diyor. 'İyi donanımlı bakım atölyelerimiz olduğundan, bazıları Motrac için Ijmuiden ve Zoutkamp'ta yerel bir servis merkezi olarak kuruldu.

Ayrıca, Linde MH'nin iş ortağı Motrac, şirkete forklift operatörlerinin eğitimi konusunda da yardımcı oluyor. Bazıları Almere'de bir forklift eğitimi için sertifikalı bir kursa devam etmişlerdir. Zeijderveld, 'İyi ekipman ve profesyonel olarak eğitilmiş personel ile daha verimli çalışabilir ve yoğun dönemlerde müşteriler için daha fazla balık ürünü işleyebiliriz' diyor.