Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
HASEL İstif Makinaları eğitmeni ile forklift operatörünün eğitimi
Güvenli ve Verimli Operasyon İçin!

Eğitim

Eğitimli forklift operatörleri, bir işletmenin güvenli ve verimli intralojistik operasyonları sürdürebilmesi için temel bir ihtiyaçtır. Bunun sorumluluğu, işletmelere ve haliyle ilgili operatöre ait olup, bu durum birçok ülkede de hukuki açıdan bahsi geçen partileri de sorumlu tutmaktadır. İş güvenliği, endüstriyel güvenlik ve kaza önleme ile ilgili çok sayıda yönetmelik, ekipman operatörlerinin uygun şekilde eğitilmesini şart koşmaktadır. Özellikle, eğitimli çalışanlar olası kazalardan ve ilgili operasyonel aksaklıklardan daha iyi kaçınabilmektedir.

HASEL çok çeşitli endüstriyel ekipmanlar ve günlük intralojistik operasyonlar için eğitim ve geliştirme fırsatları sunmaktadır. Eğitim etkinlikleri müşterilerin işletmesinde veya HASEL'in Türkiye çapında bulunan 14 bölge ve şube müdürlüklerinde yüzyüze ve çevrimiçi olmak üzere gerçekleştirilmektedir.

Forklift Operatör Eğitimi

Birçok ülkede forklift operatörlüğü eğitimi, forkliftin kullanabilmek için hukuki bir zorunluluktur. Bununla birlikte yasal gerekliliklerin haricinde, iyi eğitimli operatörler çalıştığı şirketlere birçok fayda sağlamaktadır. Ekipmanlara ve güvenlik önlemlerine aşina olan operatörler daha az kazaya neden olur. Bu, forkliftlerin ve yüklerin zarar görmesinin yanı sıra ekipmanların hasar görmesinin neden olduğu bakım ve onarım sürelerini azaltır. Buna ek olarak, eğitim etkinlikleri operatörlere ekipmanlarını daha verimli ve tasarruflu bir şekilde kullanmayı öğretmektedir. Bu; yük taşıma kapasiteleri, eğimde çalışabilme, bakım ve servis bilgilerinin yanı sıra olası kazaların nedenleri ve bir kaza durumunda ne yapılması gerektiği bilgilerini de içerir. Forklift operatör eğitimi, teorik ve pratik bölümler içermekte olup, kursiyerin bilgi birikimi zorlu bir sınav ile test edilerek, başarılı olanlara sertifika verlmektedir.

Forklift Operatör Eğitimi

Forklift Operatör Eğitiminin Faydaları

 • Ekipmanların yasalara uyumlu olarak çalışması
 • Güvenlik ve verimlilik artışı
 • Yük, ekipman ve altyapı hasarlarının azaltılması
 • Akü ömrünün optimizasyonu
 • İşletmede veya HASEL'in bölge/şube müdürlüklerinde eğitim imkanı
 • İşletmeye özelleştirilmiş eğitim paketleri

Günlük Kontrol Çizelgesi

Eğitimde üzerinde hassasiyetle durulan forkliftlerin düzenli bakımı, maalesef günlük operasyonlarda genellikle ihmal edilmektedir. Bunu en aza indirebilmek ve işletmelere yardımcı olabilmek için HASEL, akülü, ve içten yanmalı motorlu (dizel, LPG ve CNG) forkliftlerin günlük kontrolleri için iki günlük kontrol çizelgesi temin etmektedir. İşletmede görünür bir yerde sergilenen bu çizelgeler, operatörlere düzenli olarak ekipmanların günlük bakımını ve önemini hatırlatır.

Bu çizelgeleri HASEL'den ücretsiz temin edebilirsiniz.

Dar Koridor Ekipmanları Tahliye Eğitimi

Dar Koridor Ekipmanları Tahliye Eğitimi

Bu eğitim dar koridorlarda ve çok yükseklerde çalışan Dar Koridor Ekipmanların operatörlerinin acil durumlar anında ekipmanı kolay, güvenli ve acil bir şekilde tahliye edebilmelerini öğretmeyi amaçlamaktadır. Katılımcılar acil durum tahliye donanımının nasıl çalıştığını, tahliye süreci hakkında ve bir kurtarma operasyonu sırasında neler yapılması gerektiğini öğrenirler.

Yaya Kumandalı Depolama Ekipmanları Eğitimi

Akülü istifleyici, çift istifleyici veya transpaletler gibi 'yaya kumandalı depolama ekipmanları', intralojistik operasyonlar için pratik ve çevik yardımcılar olup, bu özellikleri onları son derece popüler bir seçim yapmaktadır. İşleyişleri basit ve sezgisel olmasına rağmen, istatistiksel olarak istifleme dünyasındaki kazaların çoğuna sebep olurlar.

Bu nedenle, çalışanların olası tehlikelerin farkında olmaları ve bu ekipmanları doğru şekilde nasıl çalıştıracaklarını bilmeleri çok önemlidir. HASEL tarafından sunulan ilgili eğitim, katılımcılara aşağıdaki gibi konular hakkında bilmeleri gereken her şeyi öğretir:

 • Ekipmanın dengesi
 • Kaza örnekleri
 • Doğru çalışma
 • Günlük ekipman kontrolleri
 • Akünün doğru şarj edilmesi
 • Bakım ve servis

Firmanızda ekipmanların daha iyi kullanılması ve operatörlerinizi bilgilendirmek için eğitim almak istiyorsanız HASEL'in uzman eğitimcileri ile iletişime geçebilirsiniz.