Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.
Linde MH
Tehlikeli Bölgeden Güvenli Şekilde Geçiş

Ex-Proof Ekipman

HASEL'in Ex-Proof uzmanlarıyla iletişime geçin

İster kimya, ister eczacılık, isterseniz gıda, lojistik veya geri dönüşüm sektörlerinde çalışıyor olun, pek çok endüstride gaz, buhar ve tozdan oluşan parlayıcı veya patlayıcı olabilecek karışımlar ortaya çıkar. Bu tehlikeli bölgelerde kullanılan endüstriyel ekipmanlarda patlamaya veya parlamaya karşı kapsamlı korumanın olduğu garanti edilmelidir. Aynı zamanda, bu özelliklere ek olarak ekipmanların intralojistiğin diğer alanlarında olduğu gibi verimli ve ergonomik olmaları da gerekir.

Linde MH’nin patlamaya veya parlamaya karşı koruma sağlayan ürünleri tam olarak bu gereklilikleri karşılamak için tasarlanmıştır. Çok sayıda denge ağırlıklı forklift, reach truck, palet istifleyici ve transpaletin, patlamaya veya parlamaya karşı dayanıklı, uygun versiyonları mevcuttur. Bu ekipmanlar AB yönetmeliklerine (EN 1755) ve ATEX Yönergesine (2014/34/EU) uygun olup, Linde MH ve HASEL İstif Makinaları ilgili süreçlere uygun, doğru ekipman çözümünü sağlayabilir. Bu, malzeme akışının patlamaya veya parlamaya karşı korumalı ortamlarda bile yüksek istifleme kapasitesi ve yüksek bir ergonomi seviyesi ile sağlanabileceği anlamına gelir.

Linde MH’nin sunduğu patlamaya veya parlamaya dayanıklı ürün yelpazesi

A’dan Z’ye Tam Koruma

Linde MH, ürünlerinin büyük kısmını, çeşitli endüstrilerdeki belirli gerekliliklere göre tasarlanan çeşitli ATEX Yönetmeliklerine uyacak şekilde, Ex-Proof ekipmanlar olarak sunar.

Ex-Proof ekipman uygulamaları için en önemli beş endüstri

Kimya, Eczacılık ve Kozmetik

Depo ve taşıma operasyonlarına ek olarak, kimya ve eczacılık endüstrilerinin üretim departmanlarında da çeşitli sıvı ve katı malzemeler boşaltılmakta, karıştırılmakta ve arıtılmaktadır. Linde MH bu süreçlerin belirli gereklilikleri için doğru ekipmanların desteğini sağlar. Örneğin, varil beşiği izopropanol gibi bir kimyasal maddenin güvenli ve hassas şekilde boşaltılmasına yardımcı olur. Bir uzaktan kumandayla, operatör, varili optimum bir şekilde görerek ve entegre bir tartı ile ölçerek devirme sürecini kontrol edebilir.

ExProof ekipmanlar için kimyasal ortam

Gıda ve İçecek

Gıda ve içecek üretiminde patlayıcı gaz ve toz karışımları oluşabilir. Örneğin, ahşap variller içinde damıtım ve depolama sırasında buharlaşma nedeniyle son derece yanıcı buharlar oluşabilir. Varilleri taşırken, operatörün görüş alanının kısıtlı olması gibi ek bir komplikasyon faktörü daha vardır. Neyse ki, ATEX bölgeleri için, Linde MH aynı zamanda kameralardan kırmızı uyarı çizgilerine ve BlueSpot™ özelliğinden Linde Safety Guard destek sistemi sayesinde yaklaşan ekimanlar olduğunda otonom hız azaltma özelliğine kadar kapsamlı güvenlik özellikleri de sunar.

Patlama riski olan ortamlara sahip içecek endüstrisi

Lojistik

Tehlikeli hammaddeler, depolanması ve daha fazla işlenmek üzere taşınmasından, bitmiş ürünlerin taşınması ve depolanmasına kadar uzanan tüm üretim süreçleri boyunca depolanır ve taşınırlar. Bu lojistik süreçleri üretim süreçlerinde gerçekleşir, ama üretimde kullanılan hammaddeler giderek artan oranda lojistik hizmeti sağlayıcılar tarafından harici depolarda da saklanmaktadır. Bu alanda, yüksek bir devir oranı da güvenlik kadar önemlidir. Akülü forkliftlere ek olarak, Linde ATEX 2/22 bölgelerinde hızlı ve verimli depolama ve alma işlemleri için reach truck’lar ve dar koridor ekipmanları da sunar.

Patlama riski bulunan depolama ortamı

Petrol ve Gaz

Linde MH'nin ekipmanları, petrol ve gaz çıkarma tesisleri, rafineriler ve petrokimyasal tesislerde açık havada da sık sık kullanılırlar. Değişken zemin koşulları ve büyük mesafeler nedeniyle buralarda dizel, LPG ve CNG motorlu denge ağırlıklı forkliftler kullanılır. Sağlam tasarımları ve ergonomileri sayesinde, H50 ve H60 dizel, LPG ve CNG motorlu forkliftlerin ATEX versiyonlarının bu tip operasyonlar için kullanılmakta olup, operatörün daha iyi çalışabilmesi için iyi bir sürüş konforu sunarlar. İç mekanlarda ise, yüksek kaldırma kapasiteli akülü forkliftler en iyi seçenektir.

Petrol ve gaz endüstrisinde patlama riski

Geri Dönüşüm ve Silahlı Kuvvetler

Geri dönüşüm tesislerinde yürütülen işlemler sırasında tehlikeli maddeler dökülür, variller boşaltılır ve konteynerler taşınır. Linde MH'nin E25 – E35 model akülü forkliftleri bu uygulamalar için güvenli ve ergonomik istifleme sağlar. Varil kelepçeleri gibi ATEX onaylı ataşmanlar bertaraf sürecinde yardımcı olur. Endüstriyel ekipmanların askeri uygulamalarda kullanımı, patlayıcı malzemelerin taşınmasını veya mühimmatın bertaraf edilmesini de içerebilir. Linde MH'nin ExProof ekipmanları bu alanda sağlam bir destek sağlar.

Atıkların bertaraf edilmesi

Her Tür Potansiyel Tehlike İçin Doğru Koruma

Bir üretim alanında veya ne büyüklükte bir patlama veya parlama riski olduğu iki faktöre bağlıdır: öncelikle, patlayıcı veya yanıcı bir bileşik oluşturmak üzere oksijenle birleşen tehlikeli madde miktarı dikkate alınmalıdır. İkinci olarak, belirli koşullar altında kıvılcım veya sıcak yüzeyler nedeniyle bir patlamayı tetikleyen bir ateşleme kaynağı olmalıdır. Elektrikli ve mekanik parçaları nedeniyle endüstriyel ekipmanlar bir kıvılcım kaynağı haline gelebilir. İşte, bu yüzden parlama veya patlama riski olan ortamlarda özel ekipmanların kullanılması zorunludur.

Linde MH içinde patlayıcı bir atmosferin nadiren (Bölge 1/Bölge 21) veya geçici olarak (Bölge 2/22) ortaya çıktığı tüm ortamlar için onaylı ExProof ekipmanlar sunar. Belirli gereklilikler bölge tipine, gaz ve tozların patlama grubuna bağlı olarak ve sıcaklık sınıfına göre ATEX Ürün Yönergesinde (Fransızca “Atmosphères Explosibles” teriminden türetilmiştir) belirtilmiştir. Parlamaya veya patlamaya karşı koruma alanında deneyimli bir ortak olarak, Linde MH gerekli tüm onay işlemlerini gerçekleştirirererk, ekipmanlar üzerinde kapsamlı kalite kontrolleri yapar. Bireysel grupların yanında, Linde MH aynı zamanda tüm ekipmanı bölge 1 ve bölge 2 için onaylar.

ATEX bölgeleri için patlamaya karşı koruma uyarı işareti

Tek Bir Kaynaktan Eksiksiz Koruma

Linde MH kullanıcıların tüm ürün ve hizmetleri tek bir kaynaktan alması gerektiğine inanır. Bu özellikle bilgi yoğun bir alan olan ATEX koruma için de geçerlidir. Linde MH tüm zorunlu gereklilikleri yerine getiren eksiksiz ExProof koruma paketleri sunar. Teslimattan sonra bile, Linde MH ve HASEL İstif Makinaları geniş servis ağıyla her zaman hizmetinizdedir. Uluslararası ATEX Yönetmeliklerine göre eğitilmiş servis teknisyenleri ekipmanın her zaman çalışmaya hazır olmasını sağlar. Seri üretim yedek parçaların tedariği konusunda ise, dünya çapındaki servis ortakları haftanın 7 günü 24 saat boyunca mevcut olan bir kaynaktan ExProof ekipmanlara yönelik yedek parçaları sağlayacaklardır.

Lütfen daha fazla bilgi için bizimle iletişim kurun

Fabrika Çıkışında ExProof Koruma

Linde MH'nin ExProof ekipmanları seri üretim ekipmanların denenmiş ve test edilmiş avantajlarını özel olarak tasarlanmış parlarmaya veya patlamaya karşı koruma önlemleri ile birleştirir. Motor, kontrol üniteleri, sensörler, anahtarlar veya ekranlar gibi parçalar parlamaya veya patlamaya koruma önlemleri ile dayanıklı hale getirilir.

Mekanik sistemler de tamamen korunmuştur. Çatallar, frenler ve hidrolikler üzerinde kıvılcım oluşumu, paspaslar ve lastikler gibi plastik parçalar ise elektrostatik yüklere karşı korunmuştur. Ek olarak, sıcaklığın özel uygulamalr ile izlenmesi, ekipman tamamen yüklü olduğunda bile sıcaklıkların maksimum limitin altında kalmasını sağlar.

Christophe Lautray, İcra Kurulu Üyesi ve Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı, Linde MH
En başından almak gerekirse, pek çok insan parlamaya veya patlamaya dayanıklı bir ekipmana baktığının bile farkında olmuyor. Konfor ve çalışma özellikleri benzer seri üretim modelleri ile aynı.

Christophe Lautray, İcra Kurulu Üyesi ve Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı, Linde MH

Patlamaya Karşı Koruma Sağlayan Yenilikçi Teknolojiler

Linde MH’nin Seri Üretim Geliştirme ve ExProof departmanları arasındaki yakın işbirliği sayesinde, yenilikçi destek sistemleri, güvenlik özellikleri ve özel ekipmanları mümkün olan en kısa sürede ATEX alanlarında bile kullanılmaya hazır hale getirilir. Kullanıcılar çeşitli özellikler ve sistemler arasında seçim yapabilir. Bunun anlamı operatörlerin hem standart hem de ExProof ekipmanlarda operatörlerine aynı seviyede çalıştırma konforu ve güvenliği sunabilecekleridir. Ekipmanların bu şekilde aynı seviyede olması, olası kazalardan kapsamlı bir şekilde kaçınmayı sağlar.

ExProof Ekipmanların Güvenlik Çözüm Donanımları

Basınca Dayanıklı Koruma İçinde BlueSpot

ATEX Korumalı BlueSpot

Zemine yansıtılan BlueSpot ekipmanların yaklaşması sırasında yayaları ve diğer forklift operatörlerini uyarır. BlueSpot hakkında detaylı bilgi için

Kırmızı Uyarı Çizgi LED şeritleri ekipmanın çevresinde güvenli bir koruma alanının işaretlenmesini sağlar

ATEX Korumalı LED şeritleri (Kırmızı)

ATEX 2/22 bölgesi için uyumlu olarak üretilmiş Kırmızı LED şeritleri yayalara forkliftten güvenli bir mesafede kalmaları için güçlü bir görsel sinyal verir.

Basınca dayanıklı koruma içinde filo yönetimi donanımı

ATEX Korumalı Filo Yönetimi Donanımı

ExProof ekipmanlar için özel olarak üretilmiş Linde connect filo yönetimi sistemi aktif erişim kontrolü ve kullanım analizi sağlar. Linde connect filo yönetimi sistemi hakkında detaylı bilgi için

İşaretli ATEX bölgeleri alan içindeki çarpışmalardan kaçınmaya yardımcı olur

ATEX Bölgesinden Güvenli Şekilde Geçiş

Forkliftler ve filo için yüksek güvenlik standartları olsa bile, kısıtlı görüş, dikkatin dağılması ve diğer nedenlerle çarpışmalar ortaya çıkabilir. Bu durum özellikle ATEX bölgesinde önemli sonuçlara yol açabilir. İşte Linde Safety Guard bu artık riskin güvenli bir şekilde azaltılmasını sağlar. Linde Safety Guard olası tehlikeleri önceden tespit eder ve konuya dahil olan makinelerin hızlarını otonom olarak ayarlar. Aynı zamanda belirli bir ATEX bölgesi veya 2/22 bölgesinden oluşan bütün bir salon için daha düşük hız zorunluluğu da getirilebilir. Safety Guard aynı zamanda ATEX bölgelerine erişim kısıtlamaları getirilmesine de izin verir. ATEX uyumlu olmayan araçların operatörleri bir yavaş hareket hızı işlevi ve görsel sinyallerle ATEX alanı hakkında bilgilendirilir.

Basit ve Hassas Varil İstifleme

Varil istifleme, Exproof istifleyiciler için en sık kullanılan uygulamalardan biridir. Linde MH varillerin güvenli bir şekilde istiflenmesi için hem manuel hem de uzaktan kumandalı bir çözüm sunar. Her iki çözüm hem 1 hem de 21 sınıfı ATEX bölgeleri için uygundur.

İlk Bakışta Avantajları

Ürünler

Linde MH'nin ExProof ekipmanları geniş bir yelpazede güvenli ve ergonomik ekipmanlar sağlar. Bu ekipmanlar ATEX Yönergesine uygun olup, istifleme gücü veya uygun maliyetli olma bakımlarından seri üretim modellere göre hiçbir eksikleri yoktur.

Servis

Ayrıca, ekipmanları potansiyel olarak parlayıcı veya patlayıcı bir ortamda kullanırken HASEL İstif Makinalarının yerel servis ağına güvenebilirsiniz. Servis teknisyenlerimiz uluslararası ATEX düzenlemelerine hakkında son derece iyi eğitim almıştır.

Yenilikçilik

Önde gelen teknolojik destek sistemlerimizin ve yeniliklerimizin daima ExProof donanım ile birlikte de sunulmasını sağlarız. Bu günlük ürün istifleme işlemleri sırasında güvenlik ve konforda daha fazla artış olacağı anlamına gelir.

İster tehlikeli bölgeler ve gereklilikleri hakkında deneyimli olmanız, isterseniz hala uygun çözümleri ve doğru tavsiyeleri arıyor olmanız önemli değildir. Daha fazla güvenliğe giden yolda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

ExProof uzmanlarımızla iletişim kurmak için