Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.
Depoda Linde Li-ion aküleri kullanılan Linde akülü istifleyici
Tam Zamanında ve Tam İhtiyacınız Kadar

Enerji

Her Operasyona Uygun Enerji Çözümü

Enerji çözümü seçimi, özellikle Toplam Sahip Olma Maliyeti veya kısaca TCO'ya dikkat edilerek intralojistikte giderek daha önemli bir faktör haline gelmiştir. Bunu göz önünde bulundurarak bir ekipman satın alırken sadece satın alma maliyetleri değil, aynı zamanda işletme maliyetleri ve dolayısıyla enerji maliyetleri de önemli bir rol oynar. Her uygulamanın kendine özgü gereksinimleri vardır. Bunlar yakıt ikmali veya şarj için alan gereksinimi, enerji maliyetleri ve çevresel sürdürülebilirlik gibi hususları içerir.

Bu nedenle içten yanmalı motorlar ve kurşun asit akülerin yanı sıra lityum iyon aküler ve hidrojen yakıt hücreleri de tercih edilen çözümler arasında giderek daha fazla tercih edilmektedir. Linde MH, çok çeşitli modelleri ve kapsamlı hizmetlerin yanı sıra her enerji sistemi için en son teknolojiyi sunar.

Lınde MH'nin Enerji Çözümleri

İçten Yanmalı Motor

Ekipmanın her zaman kullanılabilmesi, güçlü motor performansı, çeşitli modeller, dizel, dizel, LPG, CNG veya hidrojen yakıt hücreleri arasında seçim.

Kurşun Asit Akü

Kanıtlanmış enerji sistemi, geniş ekipman seçenekleri ve hızlı akü değişimi.

Lityum İyon Akü

Kısa ve hızlı ara şarj, yüksek enerji verimliliği, yüksek performanslı ve bakım gerektirmez.

Hidrojen Yakıt Hücresi

Hızlı yakıt ikmali, düşük işletme maliyetleri, güvenli ve temiz kullanım, uzun kullanım ömrü ve yerden tasarruf.

Linde MH’nin bir aracı yükleri taşır.

İçten Yanmalı Motor

18 Tona Kadar Güçlü Performans

İçten yanmalı motorlar intralojistikte uygulamalarında kendilerini kanıtlamıştır. Linde MH, yıllardır içten yanmalı motorlu (IC) ekipmanların geliştirilmesinde verimlilik ve maliyet etkinliği için standartlar belirlemektedir. Kullanıcılar dizel, LPG veya CNG gibi fosil bazlı yakıtlar arasında seçim yapabilirler. Dizel olan içten yanmalı motorlu ekipmanlar kapalı işletme tesisleri dışında kullanılırken; LPG ve CNG yakıtlı ekipmanlar da çeşitli iç mekan uygulamaları için kullanıma uygundur.

İçten yanmalı motorlara sahip ekipmanlar diğer sistemlere göre özel bir avantaj sunar; yerden yükseklikleri, engebeli zemin koşullarında bile zorlanmadan operasyonları güvenle yerine getirmelerini malarını sağlar. Her şeyden önce, güçlü motor performansları sayesinde fazlasıyla kabiliyetli olup, 18 tona kadar zorlu yükleri taşıyabilir ve ağır hizmet uygulamalarında kullanılabilirler.

Linde MH forkliftler düşük gürültülü ve ekonomik motorlara sahip olmasının yanı sıra kesintisiz olarak uzun çalışma saatleri boyunca kullanılabilir. Bakım aralıkları etkileyici bir şekilde uzundur ve erişimi kolay servis modülleri, bakım süreçlerinin hızlıca gerçekleşmesini sağlar.

Pompa, içten yanmalı motor ile çalışmaktadır.

Hassas Güç Aktarımı

Linde MH, içten yanmalı motorlu ekipmanlar için hidrostatik transmisyon kullanan ilk şirkettir. Bu ekipmanlar, içten yanmalı motor ile çalışan bir pompaya sahiptir. Bu pompa, tahrik aksındaki iki hidrolik motora bağlı kapalı devre aracılığıyla yağ basıncını güce çevirerek iletir. Operatör, iki pedal kullanarak yağ akışının hacmini ve yönünü, dolayısıyla ekipmanın hızını çift pedal sistemiyle kontrol eder.

Ekipmanın yönü, kolaylıkla diğer pedala basarak değiştirilebilir. Bunu yaparken kapalı hidrolik devre, ekipmanı frenler; yani fren sistemi, debriyaj ve vites gereksizdir. Bu şekilde, Linde MH’nin hidrostatik transmisyonu durmaksızın ve tamamen sorunsuz çalışır. Linde MH’nin içten yanmalı motorlu ekipmanlarına becerilerini ve verimliliklerini veren bu yenilikçi transmisyon tasarımıdır.

Kurşun Asit Akü

Hafif-Orta Yoğunluktaki Uygulamalar İçin İdeal

Akülü forkliftler ve kurşun asit akülü depo ekipmanları, daha az yoğunluktaki operasyonlar için iyi bir alternatiftir. Örneğin, her gün sadece birkaç saat yükleme ve boşaltma için ekipmana ihtiyaç duyan perakendeciler için uygun çözümdür. Yatırım maliyetleri içten yanmalı motorlu ekipmanlarla benzerlik gösterir. Kurşun asit akülü ekipmanlar genellikle bakım açısından daha ekonomiktir ve kapalı alanlarda da kullanıma uygundur. Bu teknoloji, onlarca yıl boyunca kendini kanıtlamıştır.

Doğru operasyonel planlama sağlamak için Linde MH akülü forkliftlerde ve depo ekipmanlarında kalan akü seviyesi ekranı, dakikası dakikasına doğrudur. Çok vardiyalı çalışmada genellikle akü değişimi gereklidir ancak Linde MH akülü forkliftler için toplam beş seçenekle bu değişim işlemi esnektir. Ayrıca ekipmana entegre bir redresör ile tercih etme seçeneği de bulunmaktadır. Ekipman uygulamaları son derece çeşitli olduğu için Linde MH, ilgili yoğunluk ve kullanım süresi için farklı akü kapasitesi seçenekleri sunmaktadır.

Lityum İyon Akü

Kilit Nokta: Esneklik

Akülü ekipmanların bir zorluğu da, ekipmanların içten yanmalı motorlarla aynı kullanılabilirliğe sahip olmasını sağlamaktır. Bu noktada lityum iyon (Li-iyon) teknolojisi devreye girer ve akülü forkliftler ve depo ekipmanları için kurşun asit akülere kıyasla birçok avantaj sağlar.

Kısa molalar sırasında akü şarj edilebileceğinden, maliyetli ve zaman alıcı akü değişimine gerek yoktur. Li-iyon akü ve Linde MH redresörlerin kombinasyonu, genel verimlilik seviyesini kurşun asit akülere kıyasla yüzde 30'a kadar arttırır. Bu daha düşük enerji maliyetleri elde edilmesini sağlar. Sabit gerilim, akünün şarj seviyesi düştüğünde bile performans kaybı olmamasını sağlar. Ayrıca yayılan herhangi bir akü gazı olmadığından, akü şarj alanlarına ve havalandırmaya ek yatırım yapılmasına gerek yoktur.

Linde MH Li-iyon enerji çözümü, ekipmanın kullanılabilirliğini arttırır ve operasyonu daha uygun maliyetli, daha güvenli ve daha sürdürülebilir hale getirir. Genellikle tüm uygulamalar için uygundur. Avantajları; örneğin çok vardiyalı çalışma, soğuk hava depolarında veya içecek endüstrisinde kullanım gibi yoğun uygulamalar için, aynı zamanda ilaç ve gıda endüstrileri gibi özellikle hassas çalışma alanları için uygundur. Yüksek düzeyde esneklik sağlayan farklı şarj kapasiteleri ile birlikte farklı akü kapasiteleri de mevcuttur.

Emisyonsuz alternatif arayan şirketler için forkliftler ve Lityum iyon akülü depo ekipmanları iyi bir seçenektir. Linde MH, Toplam Sahip Olma Maliyetini (TCO) hesaplamak için ve farklı uygulamalar için özelleştirilebilen bir danışmanlık aracı sağlar. Bireysel müşteri uygulamasına dayanarak hesap makinesi, hangi enerji paketinin en uygun olduğunu gösterir.

Hidrojen Yakıt Hücresi

Işık Hızında Yakıt İkmali

Müşterinin spesifik ihtiyaçlarına ek olarak yakıt ikmali veya şarj için gerekli alan, enerji maliyetleri ve çevresel sürdürülebilirlik gibi hususlar doğru enerji sistemini ararken önemli bir rol oynar. Hidrojen yakıt hücreleri burada ilginç bir enerji çözümü alternatifi sunuyor. Hidrojen yakıt hücresinde, hidrojen ve oksijen elektrik, ısı ve su üretmek üzere tepkimeye girer.

Hidrojen yakıt hücresine sahip forkliftler sadece bir ila üç dakika içinde hidrojenle doldurulabilir. Ekipmanların yüksek kullanılabilirliği zorlu çoklu vardiya işletiminde önemli bir avantajdır. Bu, üretim ortamlarında ve yoğun intralojistik hizmetlerinde kullanılmak üzere teknolojiyi ilgi çekici hale getirir. Hidrojen yakıt ikmali altyapısı da yer tasarrufu sağlayacak şekilde uygulanabilir.

Hidrojen maliyetleri son birkaç yıl içinde önemli ölçüde düştüğünden, işletme maliyetleri açısından da avantajlar sağlamıştır. Hızlı yakıt doldurma süreleriyle birlikte, zaman alıcı akü değişikliklerine artık gerek olmadığı gerçeği, verimlilik, güvenlik ve hijyenin artmasını sağlamıştır.

Altyapı Gereklilikleri

İşletim gereksinimlerine bağlı olarak hidrojen yakıt hücresi teknolojisi, günümüzde bazı şirketler için ideal enerji çözümü olabilmektedir. Linde MH, müşterinin ihtiyaçlarına uygun bir çözüm konsepti geliştirebilmek içinfilo büyüklüğü, hidrojen altyapısı ve konveyörler gibi belirli gereksinimleri göz önünde bulundurmaktadır.