Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.
EOT
Früh Kölsch'de Li-İYON forkliftler için ağır işçilik

Sihir Gibi

Her gün Köln-Feldkassel'deki Cölner Hofbräu P. Josef Früh KG'de Linde MH'nin dizel, LPG ve CNG motorlu forkliftleri ne gibi yeteneklere sahip olduklarını her gün gösteriyor. Daha doğrusu çatallarında kaç tane kasa olduğunu. Her gün binlerce litre 'Kölsch' birası üretilir, şişelenir ve kamyonlara yüklenir.Peki tüm bu ağır işi lityum-iyon akülü bir forklift ile yapmak acaba mümkün mü? İşte Köln merkezli şirkette tam bunu öğrenmek istedi.

Hiç lafı evelemeye gevelemeye gerek yok. Köln şehri başlı başına farklı bir evren olup, sakinleri - 'Kölner' olarak bilinir. Bu katedral şehrinde pek çok noktasında sadece 'Kölner Stange' olarak bilinen 0,2 litrelik özel bardakta Kölsch isimli bu lezzetli bira servis edilir. Köln'ün geleneksel bira fabrikalarından biri olan Cölner Hofbräu P. Josef Früh KG, 1904 yılında kurulmuş, şimdi ailenin beşinci kuşağı tarafından yönetilmektedir. O tarihten beri Ren kıyısındaki bu şehirde faaliyet gösteren firma Kölsch'ün en önemli üreticilerinden biri haline geldi. Aynı zamanda, Früh KG - Köln katedralinden sadece bir taş atımı uzaklıkta, uzun süredir sadece bira üretmekle kalmayıp, şehir genelinde hepsi şirketin kendi birasını sunan çeşitli diğer gastronomi kuruluşlarını da işletmektedir. 1987'den beri, şirketin hala aynı geleneksel tarifi kullandığı Köln'ün Feldkassel bölgesindeki üretim yerinde Alman Saflık Yasası'na uygun olarak üretildi. Ancak geleneğe bağlı bu üretime rağmen, Cölner Hofbräu P. Josef Früh KG, yeni lojistik yaklaşımları söz konusu olduğunda çok açık fikirlidir.

'Hiçbir Şey Eskisi Gibi Kalmaz'

“Hiçbir şey eskisi gibi kalmaz” deyişi Früh'teki bira fabrikasında yeniliklerden sorumlu olanlar tarafından gönülden kabul edilmektedir. Lojistik Başkanı Hans-Peter Burbach, 'Dahili malzeme akışımız için yalnızca Linde MH'ye ve burada özellikle LPG motorlu forkliftlere güveniyoruz' diye açıklıyor. Bununla birlikte, Linde MH iş ortağı Pelzer Fördertechnik ile yakın işbirliği içinde, günlük operasyonlarının bir parçası olarak bir lityum-iyon forkliftle üç haftalık bir test yapma kararı alındı. Pelzer satış temsilcisi Rainer Kohaus, içecek endüstrisi ve akülü forkliftlerin lojistik sektöründeki birçok çalışan için hala alışılmadık bir kombinasyon olduğunu söylüyor: Bu, Früh'te bizim tam tersini ve oldukça etkileyici bir şekilde kanıtlayabilmemiz için daha da sevindirici.'

Linde MH

Bolca Bira

Cölner Hofbräu P. Josef Früh KG tarafından bir yılda üretilen tüm Kölsch'leri geleneksel 0,2 litrelik 'Stangen' bardaklarda servis edecek olsaydınız, 'dünyanın en uzun barı' olurdu. Hans-Peter Burbach, 'Bu sadece yaklaşık 180 milyon bardak yapıyor' diye şaka yapıyor. Lojistik uzmanı, katedral şehrinin kuzeyindeki üretim tesisini bize gösterirken, “Her yıl üretilen yaklaşık 370.000 hektolitre Früh Kölsch ile, hacme göre ilk üç Kölsch bira fabrikasında yer alıyoruz” diye açıklıyor: Buradaki geniş hollerde paletler, bira kasaları, fıçılar ve teneke kutular yığılmış. Ne de olsa, bu sevilen içeceğin 'teslimat yöntemleri' çok çeşitli olmaktadır: içecek toptancıları ve zincir marketler için şişeler ve kutular, restoran ve birahaneler için çeşitli boyutlarda fıçılar ve içilebilir içeceğin orijinalinde servis edildiği 90 litrelik özel ahşap fıçılar. Burbach, 'Bu, denge ağırlıklı forkliftlerin süreçlerimiz için vazgeçilmez olduğu anlamına geliyor' diyor. “Üretim tedariğinin yanı sıra, forkliftler öncelikle kendi teslimat kamyonlarımızın yanı sıra müşterilerimizin kamyonlarını yüklemek ve boşaltmak için kullanılıyor - bu, müşterilerimizin yüzde 90'ından fazlasının depoya gönderdiği, ardından boşları boşalttığımız ve römorkları dolu şişe paletleriyle doldurduğumuz anlamına geliyor.'

The lithium-ion forklift E80 from Linde Material Handling loads a truck with Früh Kölsch

Bu görev, her biri aynı anda altı tam yüklü paleti taşımalarını sağlayan uzun çatallarla donatılmış toplam dört adet sekiz tonluk Linde H80 forklift tarafından gerçekleştirilir. Blok istifleme için kullanılan kısa dört palet çatallı beş adet beş tonluk forklift tarafından destekleniyorlar. Früh KG'nin yakın zamanda alışılmış rutini bozduğu tam da bu sıkıntılı noktada: 'Linde MH iş ortağımız Pelzer Fördertechnik'ten Linde MH'nin artık yüksek tonajlar için lityum-iyon akülü versiyonları da sunduğunu öğrendiğimizde, daha yakından bakın”, diyor Lojistik Başkanı Burbach.

Ağır Yükler İçin Çok Uygun

Linde MH'nin E80 külü forkliftiyle hem iç hem de dış mekanlarda yapılan ilk denemeden sonra, tam yüklü bir palet 1.000 kiloya kadar çıkabildiği ve bizim gibi ağır yüklerle çalışan firmalara biçilmiş kaftan olduğu aşikardır.', diyor forklift operatörü Andreas Marx.

Linde MH'nin E80 lityum-iyon akülü fokrlifti bu ağır görevleri ne kadar kolay gösterdiğine ben bile şaşırdım. Bu ve dizel, LPG ve CNG motorlu versiyonu arasındaki farkı gerçekten anlayamazsınız!

Bu tamamen doğru değil, çünkü lityum-iyon forklift, depo çalışanlarını çok memnun edecek şekilde, dizel, LPG ve CNG motorlu muadillerinden çok daha sessizdir. Deneyimli forklift uzmanı, 'Çalışırken çok daha az gürültü olduğu için, aynı zamanda çevremizden akustik olarak daha fazla haberdar oluyoruz.' diyor. Bu nedenle, tesadüfen Früh KG'deki tüm forkliftlere de takılan Linde BlueSpot ile birlikte olası kaza riski önemli ölçüde azalır.

Bu nedenle, lityum iyon akülü sekiz tonluk akülü forklift, performans, güvenlik ve dış gürültü seviyesi için şimdiden rakiplerine göre daha iyi durumdadır. Fakat dayanıklılık açısından işler nasıl görünüyor? Lojistik Başkanı Burbach, 'Şimdiye kadar bu, kurşun asitli forkliftleri diğer akülü muadillerinden ayıran kriterdi, aksi takdirde aküyü değiştirmek ve depolamak zorunda kalırdık', diye açıklıyor. 'Forkliftler burada genellikle günde yaklaşık on saat çalışıyor, bu nedenle lityum iyon teknolojisi esasen mükemmel. Yarım saatlik molalarda forkliftleri şarj edebiliyoruz, bu da bize kalan çalışma saatleri için fazlasıyla güç veriyor. Daha sonra bir gecede tamamen şarj oluyorlar.”

Burada Kalacaklar

Lityum iyon forkliftler için her şey güllük gülistanlık mı? Forklift operatörü Andreas Marx'a göre, hiç şüphe yok:

22 yıldır dizel, LPG ve CNG motorlu forklift kullanıyorum ve üç haftalık lityum iyon akülü forklift kullanımından sonra artık vardiyada Linde MH'nin E80 Lityum-iyon akülü forkliftini kullanmayı tercih ediyorum.

Burbach: 'Lityum iyona geçmeden önce, aynı anda birden fazla forklift şarj oluyorsa, performansımızı aşamayacağımızdan emin olmamız gerekir.' Çoğu zaman olduğu gibi, gelecekte izlenecek yolun maliyet etkinliğine göre belirleneceğini de sözlerine ekliyor. “Şu anda koşullarımıza göre hesaplamalar yapıyoruz: Tüm forkliftlerimizi alıyoruz, on yıl kullanıyoruz, yılda yaklaşık 1.000 saat çalıştırıyoruz ve Linde iş ortağımız Pelzer ile koordineli olarak tamir ve bakımlarını yaptırıyoruz. Servis açısından, lityum iyon forkliftler, kolay servisleri sayesinde dizel, LPG ve CNG motorlu forkliftlere kıyasla daha iyi. Önümüzdeki birkaç aydaki test değerlendirmeleri ve hesaplamaları bize bilmemiz gereken her şeyi anlatacak.”

On yıldır Köln-Feldkassel

Cölner Hofbräu P. Josef Früh KG

Cölner Hofbräu P. Josef Früh KG, Rheinland bölgesindeki en ünlü Kölsch bira fabrikalarından biridir. Aile şirketi şu anda beşinci nesil tarafından yönetiliyor ve üretim, yönetim, gastronomi ve otel endüstrisinde yaklaşık 450 kişiyi istihdam ediyor. On yıllardır şirket, Köln'ün Feldkassel bölgesindeki bira fabrikasında dahili malzeme akışı için, hem yükleme hem de blok depolama için dört adet sekiz tonluk H80 LP gazlı forklift ve beş adet beş tonluk H50 LP gaz forklift dahil olmak üzere, yalnızca Linde forkliftlerini kullandı. Diğer dört adet 2,5 tonluk H25 LP gaz forklift ise varil üretiminde ve etkinliklerde görev yapıyor. Ayrıca, filosunda dört adet E16 elektrikli forklift ve iki adet T16 transpalet ile altı adet Linde endüstriyel forklift daha bulunmaktadır. Ekipmanlarının servisi ve bakımı bayi Pelzer Fördertechnik tarafından yapılmaktadır.