Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
E160 Elektrikli Ağır Hizmet Forklifti
Sessiz ama Güçlü

E160 Elektrikli Forklifti, Fanatik Dizel Forklift Hayranlarını Bile Kendi Tarafına Çekiyor

Elektrikli ağır hizmet sınıfı bir forklift - bu işe yarar mı? Bu, Birleşik Krallık'ta önde gelen araç güvenlik sistemleri sağlayıcısı ve üreticisi olan Asset VRS tarafından sorulan soruydu. Ancak Li-İYON akülü Linde MH'nin E160 Elektrikli Ağır Hizmet Forkliftin avantajlarını göstermesi uzun sürmedi.

Bu gördüğünüz, Asset VRS'nin Birleşik Krallık'taki en büyük üretim sahasıdır. Newport, Galler'deki 57.000 metrekarelik alanda - başkent Cardiff'in doğusuna sadece birkaç dakikalık sürüş mesafesinde - şirket, özel otoyol güvenlik bariyerleri depolayıp, teslimat için hazırlar. Bahsi geçen bariyerler 12 metreye kadar uzunlukta olabilir ve oldukça da ağırdır. Her taşıma işlemi, ekipman çatallarına 14,5 ton civarında bir yük bindirir. Şantiye Yöneticisi Gavin Teague, 'Ayrıca 4 ila 8,5 ton ağırlığındaki beton elemanları da müşteriye tedarik ediyoruz' diye açıklıyor. Şimdiye kadar bütün bu ağır işleri, 10 ve 16 ton yük kapasiteli olanlar da dahil olmak üzere dizel motorlu forkliftlerle yapmayı başarmışlardı.

Şirket artık, CO2 emisyonlarını kademeli olarak azaltmak ve işini bir bütün olarak daha çevre dostu hale getirmeyi hedefliyor. Diğer konuların yanı sıra, kendi yeşil enerjisini üretmek için sahaya rüzgar türbinleri ve güneş panelleri kurma planları var. Sorumlu kişiler için, lojistik açısından da yeni yollar keşfetmeleri gerektiği oldukça açıktı. Ve bunlar Asset VRS'yi doğrudan Li-İYON akülü Linde MH'nin E160 Elektrikli Ağır Hizmet Forkliftine yönlendirdi. Şantiye Yöneticisi Gavin Teague, 'Gerçekten çok heyecanlandık, ama aynı zamanda forkliftin zorlu taşıma görevlerimizi yerine getirip getiremeyeceği konusunda da biraz şüpheliydik' diye devam ediyor.

Performanstan Ödün Vermeden, Daha Güvenli!

Asset VRS'nin lojistik uzmanları, yeni forklift teslim edilip, ilk gördüklerinde şaşkınlıklarını gizeleyemediklerini belirtiyorlar. Gavin Teague, 'Elektrikli forkliftin boyutu hepimizi çok şaşırttı çünkü tanıdık içten yanmalı motorlu forkliftlere göre daha kısaydı' diye açıklıyor. Bununla birlikte, ilk birkaç çalıştırmadan sonra bile, elektrikli güç paketinin dizel eşleniklerinin performansıyla ve güvenliğiyle eşleşebileceği açıktı: “Görüş alanı geniş operatör koruma kabini, operatörün görüş açısının önemli ölçüde iyileştirmiş. Teague, özel olarak tasarlanmış karşı denge ağırlığı sayesinde ekipmanın arkasını da görmek de mümkün. “Aynı zamanda elektrikli forklift o kadar sessiz çalışıyor ki birbirimizle sorunsuz şekilde konuşabiliyor ve anlaşabiliyoruz. Bu da, iletişimi çok daha hızlı ve net hale getiriyor çünkü içten yanmalı motorlu forkliftlerde olduğu gibi iletişimimizi el hareketlerine bağlamıyoruz.'

E160 elektrikli ağır hizmet forklifti
Daha uzun vardiyalarda, Daha fazla konsantrasyon!

Teague'nin meslektaşları arasında ekipmanın sessiz çalışmasının da oldukça popüler olduğunu söylemeye gerek yok. Artık kulak koruyucuya ihtiyaç duymayan ve daha az sarsıntılı ve daha uzun vardiyalarda operatörün daha az efor harcaması demektir. Teague, 'Sağlık ve güvenlik açısından kesinlikle büyük bir kazanç' diyerek sözlerine şöyle devam ediyor: 'Üç aylık test kullamından sonra, ilk günden itibaren operasyon süreçlerimizin iyileştiğini ve herhangi bir sorunla karşılşmadığımızı söyleyebilirim.”

E160 electric forklift truck from Linde Material Handling
E160 electric forklift truck from Linde Material Handling
E160 electric heavy truck from Linde Material Handling.
E160 electric forklift truck from Linde Material Handling
E160 electric forklift truck from Linde Material Handling
E160 electric heavy truck from Linde Material Handling.

Peki ya aküyü şarj etmek?

Şantiye Yöneticisi, 'Forkliftin ne sıklıkta şarj edilmesi ve düzenli ara şarj işlemlerinin süreleri hakkında başlangıçta biraz şüpheyle yaklaştığımızı kabul ediyorum,' dedi. “Ancak, şarjın tüm vardiya için, yani yaklaşık 10 saat için rahatlıkla yeterli olduğunu hemen anladık. Bazen akü günün sonunda hala yüzde 50 şarj seviyesindeydi. Şarj işleminin kendisi çok basit. Vardiyanın sonunda forklift bir redresöre bağlanıp, ertesi sabah tamamen şarj olmakta ve kullanıma hazır hale gelmekte.”

 Linde Material Handling

Asset VRS

Asset VRS, Birleşik Krallık'ta önde gelen otoyol briyerleri tedarikçisi ve üreticisidir. Şirket, Hill & Smith Group'un bir parçası olup, Birleşik Krallık ve İrlanda'da stratejik olarak konumlandırılmış depolardan geçici ve kalıcı otoyol güvenlik bariyerleri için kapsamlı kurulum hizmetleri sunmaktadır. Ana depo, Southampton, Sevenoaks (Kent), Nottingham, Wigan, Glasgow, Belfast ve Dublin'de bulunan Galler şehri Newport'un rıhtım bölgesindedir.