Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.
Linde MH
Yeniliğe Duyulan Susuzluk

Veltins Bira Fabrikası, lityum iyon aküyle çalışan LINDE MH forkliftlere güveniyor

Milyonlarca hektolitre Pilsener birası, malt birası, elma birası ve diğer karışık bira içeceklerini üreten ve şişeleyen herkes, içecekleri sokağa taşımak için güçlü intralojistik sistemlere ihtiyaç duyar. Zengin bir geleneğe sahip bir bira fabrikası olan C. & A. Veltins, bu zorlu görev için Linde MH'nin forkliftlerine güvendi. Yavaş yavaş, akülü forkliftler, zaman alan akü değiştirme ihtiyacını ortadan kaldıran ve kullanılabilirliği artıran lityum-iyon teknolojisine dönüştürülmüştür.

Lojistikte bazen dağları yerinden oynatmanız gerektiğini herkes bilir. C. & A. Veltins bira fabrikasında bu, 65 forkliftin yardımıyla günlük olarak gerçekleşir: dağlarca dolu şişenin boşaltılması, depoya alınması ve kaldırılması ve ileri geri taşınması gerekir. Almanya'nın Sauerland tepelerindeki pitoresk Grevenstein kasabasına hakim manzaralı bira fabrikası kompleksinin bulunduğu tepede, fabrika operasyonları hayata geçirebilmek için lojistik departmanını sürekli olarak yeni çözümlere bulmaya zorluyor. Lojistik Müdürü Benedikt Flügge, 'Örneğin, eğimli alan, klasik blok depolama tesislerinin seçeneklerini ciddi şekilde kısıtlıyor' diye açıklıyor. Bu nedenle, kendisi ve meslektaşları sürekli olarak, mal akışını yalnızca daha verimli değil, özellikle daha kompakt bir şekilde düzenlemelerine yardımcı olabilecek yeni yaklaşımlar arayışındalar. Veltins'teki malzeme akışı, özellikle “boşluk” meselesi nedeniyle oldukça benzersizdir.

The Linde Material Handling E30 electric forklift truck moves both full bottles and empties at the Veltins brewery.

Bir içecek toptancısından boş veya dolu bir kamyon şirket sahasının dibindeki yükleme alanına geldiğinde, boş şişe paletleri önce forklift ile boşaltılır ve daha sonra otomatik bir malzeme taşıma sistemi kullanılarak bir kat yukarıdaki üretim salonuna taşınır. Paralel bir operasyonda, elleçleme sistemi aynı zamanda aynı forklift tarafından araca tekrar yüklenen önceden atanmış bir dolu şişe paletini de kaydırır. Bir kamyon için tüm yükleme ve boşaltma işlemi ortalama sadece 25 dakika sürer. Boş ürünler daha sonra üretim holünün ilk seviyesinde ön tasnif edilirek, buradan bir taşıma bandıyla tekrar yukarı tasnif merkezine götürülür. Burada kasalar kameraya kaydedilir ve boşalan kasalar tamamen otomatik olarak tasnif edilir. Bu karmaşık teknoloji saatte 7.000 kasayı işler. Flügge, bu zorlu faaliyet hakkında, 'Boş şişelerin işlenmesi oldukça renkli bir süreç - ilk olarak, artan şişe ve kasa çeşitliliği nedeniyle ve ikinci olarak, her türlü farklı şişenin boş paletleriyle birlikte ulaştığı için' diyor. Ayıklandıktan sonra, bozulmamış yeniden doldurulabilir tüm şişeler otomatik olarak yokuş aşağı dolum tesisine geri taşınır, burada temizlenir, doldurulur, etiketlenir ve gönderilmek üzere toplanır.

İyi Fikir İçin Hep Yer Vardır

300.000.000 litre - üçün ardından sekiz sıfır veya daha basit olarak üç milyon hektolitre - sadece 2018'de dolum tesisinin musluklarından Veltins Pilsener ve diğer bira çeşitlerinde akan sıvı miktarıdır. Ve aileye ait bira fabrikasının iki yıl önce kurşun-asit akülerden modern lityum-iyon eşdeğerlerine kadar 'dönüşüm girişimini' başlattığı yer burasıdır. Lojistik Müdürü Flügge, “O sırada dolum tesisindeki nakliye işleri için tümü geleneksel kurşun-asit akülerle çalışan üç Linde E14 forklift çalıştırıyorduk” diyor. “Elbette, hizmette güvenilirlerdi, ancak aküleri her gün değiştirmek ve iyi durumda tutmak belirli bir işgücü ve zaman gerektiriyordu. Lityum-iyon teknolojisi bu konuda belirgin gelişmeler vaat etti.' Linde MH iş ortağı Richter Fördertechnik ile ilk adım, yerel elektrik arzının göreve uygun olup olmadığını analiz etmek ve test etmekti. Tartışma için başka bir alan, redresörlerin tesiste nasıl dağıtılması gerektiğiydi. “Önemli bir süre boyunca yoğun testlere tabi tuttuğumuz 1.4 metrik tonluk forkliftlerden ikisi ile başladık. Veltins Lojistik Müdürü, başlangıçta çalışanlarımız arasında bir dereceye kadar şüphecilik vardı ”diyor. Ancak birkaç haftadan sonra, 'Personel, akülerin geçici olarak yeniden şarj edilmesini iş süreçlerinin düzenli bir parçası haline getirdi.'

Linde MH E30 akülü forklift, lityum iyon teknolojisi kullanılarak doldurulur.

Daha Uzun Vadeli Bakış Açısına Sahip Bir Çözüm

Lojistik yöneticileri, şişeleme tesisindeki olumlu deneyimlerinden cesaret aldılar, bu nedenle yeni akü teknolojisine daha fazla yatırım yapma kararının alınması çok uzun sürmedi. İade edilen şişe elleçleme alanında ve ön toplamada, daha önce kurşun asit akülü toplam üç akülü forklift konuşlandırıldı. 'Bugün,' diyor Flügge, 'aynı görevleri lityum iyon akülü iki Linde Roadster ile yönetiyoruz.' Bu, hiç de küçük olmayan bir şekilde, lityum iyon ekipmanının daha yüksek kullanılabilirliğine işaret eder. İki 63 amperlik redresörün en iyi nereye yerleştirileceğine karar verirken, Richter Fördertechnik Şube Müdürü Theo König yine şirkete tavsiyelerde bulundu. 'Bunlardan biri mola odasına giden alana koyulmalı, personel bir kahve molası alırken forkliftlerini şarj edebilir.' Bunun gibi düzenli ara şarj sayesinde, forkliftler her üç vardiya boyunca her zaman kullanılabilir durumda ve yalnızca hafta sonları redresörlere daha uzun süre takılı kalıyorlar. Daha az servis faaliyeti ve işçiler için daha iyi koruma da hayatı kolaylaştırır—

Lityum iyon aküler, su ilavesi gibi günlük veya haftalık bakım gerektirmez.

Flügge şöyle devam ediyor: 'Dahası, artık aküyğ şarj ederken çıkan zararlı atık gazlar konusunda endişelenmemize gerek yok.' Roadster'ın neden seçildiği sorusuna Lojistik Müdürü şöyle devam ediyor: 'A-Sütunsuz özel tasarım, operatörlerimizin daha geniş bir görüş alanına sahip olduğu anlamına geliyor ve bu da dar çalışma alanları ve forkliftin uzun çatalları göz önüne alındığında güvenliği artırıyor. . ” Bu, forklift operatörü David Conze tarafından onaylandı: 'Roadster ile forkliftin etrafında neler olup bittiğine dair çok daha doğrudan bir görüşe sahibim ve güçlendirilmiş cam tavanla yukarıya doğru da harika bir görüşe sahibim.'

Linde Material Handling E30 electric forklift trucks move both full packs and empties at the Veltins brewery.


Etrafta Sürüş Yaparken

Listenin başında: Ayırma merkezinin tabanında da, yükleme alanından dik ve dolambaçlı bir yol boyunca, bir forkliftin yapması gereken çok şey var. Zorlu bir dört vardiyalı sistemde büyük miktarlarda ürün yükleniyor: 'İşler söz konusu olduğunda, forkliftler 24 saatin 23 saatinde hareket halindedir' diye vurguluyor Flügge. Lityum iyon aküleriyle orada kullanılan 3,5 metrik tonluk akülü forkliftler için bu sorun değil. Ve yenilikçi akü teknolojisi değerini kanıtladı: Veltins, bir Linde E14'ün yardımıyla müşterileri için çeyrek ve yarım paletleri bir araya getiriyor. Bira fabrikası bu ekranlardan yılda yaklaşık 70.000 tanesini perakende ticarete tedarik ediyor ve rakamlar yükseliyor çünkü özellikle şehirlerde müşteriler her alışveriş sepetine sığacak kullanışlı bir altılı paket almaya hevesli.

Gerilim Devam Ediyor

Bira fabrikası şu anda en ağır nakliye işlerinin bile (uzun mesafeli teslimat kamyonlarını dolu şişeler ve boşlarla yüklemek ve boşaltmak) bile akülü forkliftler tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini test ediyor. Şimdiye kadar bu iş, her biri 6 palet kapasiteli altı Linde H80 dizel forklift tarafından yürütüldü ve günde 200 teslimat kamyonuna kadar yükleme yapıldı. Lojistik Müdürü Benedikt Flügge, “Bizim için yeni akü teknolojisini 8 metrik tonluk forkliftler için de test etmek mantıklı bir adım olacaktır” diyor. Ve şimdiye kadar, Lityum-iyon enerji sistemli E80 çok iyi görünüyor.

Hızlanma, kaldırma gücü; forkliftlerin performansı ve kullanılabilirliği için en önemli faktörlerdir. 8 saatlik vardiya yükleme ve boşaltma bu forkliftler için hiç sorun değil. Operatörler de biraz daha yüksekte oturduklarından kamyonları daha iyi görebilmekte ve rahat çalışabilmekteler.

Geleceğe bakan Lojistik Müdürü Flügge, 'Mümkünse, tüm alanlarda lityum iyon akülü forkliftlere geçmeyi ve zorlu akü değiştirme sürecinden uzaklaşmayı hedefliyoruz.' Bira fabrikasının şu anda sahada planladığı yeni mağaza için, ihracat konteynerlerin yüklenmesini tekrar bir lityum iyon akülü forklifti üstleniyor.

Daha uzun bir bakış açısıyla, Grevenstein'daki yöneticiler, filoya hidrojen yakıt hücreli bir ekipmanının bile eklenebileceğini düşünüyor. Flügge şunları ekliyor: 'Bu tür bir teknolojiyle, üstesinden gelinmesi gereken hâlâ birkaç engel var, ancak geleceğin enerji kaynağı olarak 'soğuk füzyonu' görüyoruz.'

Linde MH

Bira fabrikası C. & A. Veltins GmbH & Co. KG, 1824'te kuruldu. Şirket, Kuzey Ren Vestfalya'daki Meschede kasabasının bir parçası olan Grevenstein'da bulunuyor. Şu anda 650'den fazla çalışanıyla yıllık yaklaşık 350 milyon Euro cirosu bulunmaktadır. Linde MH forklift filosu, büyük çoğunluğu Linde MH'nin iş ortağı Richter Fördertechnik tarafından yönetilen tam hizmet kiralama sözleşmelerine sahip toplam 65 forklift içerir. Tüm forkliftlerde ön ve arka kameralar, Linde BlueSpot™, çeşitli LED uyarı lambaları ve nerede ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak ek güvenlik özellikleri ve ayrıca filo yönetim sistemi Linde connect üzerinden elektronik erişim kontrolü bulunur.