Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
LINDE MH İle Fark Yaratıyor
LINDE MH İle Fark Yaratıyor

Kastamonu Entegre

KASTAMONU ENTEGRE, LINDE MH İLE FARK YARATIYOR

Ağaç bazlı panel sektöründe yarım asırdır kesintisiz üretim yapan Kastamonu Entegre,yarı mamul,yardımcı ve teknik malzemeleri ile nihai bitmiş ürünlerin depolama,taşıma,boşaltma ve yükleme operasyonlarında Linde MH’nin fark yaratan yaklaşık 200 adet akülü forkliftini kullanıyor.Düşük karbon ayak izi bırakması ,sessiz çalışması ve tüketim tasarrufu sağlaması nedeniyle 2015 yılında bu yana Linde mh’nin forklitlerini tercih eden firma,HASEL’in satış sonrası hizmetleri ve zorlu işlerdeki çözüm ortaklığından oldukça memnun.Kastamonu Entegre’nin Fabrikalar Lojistik Yöneticisi Andaç Cihan Örk,Linde MH tercihleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sizi tanıyabilir miyiz? Kastamonu Entegre'de üstlenmiş olduğunuz görevin sorumluluk alanları nelerdir?

İsmim Andaç Cihan Örk, 2009 yılında endüstri mühendisi olarak iş hayatına girdim. Uluslararası şirketlerde hem dahili hem harici lojistik birimlerinde çalıştım. 2017’den beri Kastamonu Entegre’de Lojistik Müdürlüğü’nde çalışıyorum. Şuan Fabrikalar Lojistik Yöneticisi olarak görevime devam ediyorum. Fabrikalarımızda gerçekleşen günlük lojistik faaliyetlerinin standartlarının yerine getirilmesi, mevcut veya olası problemlere çözüm üreten projelerin hayata geçirilmesi ve takip edilmesi başlıca sorumluluk alanlarım.

Kastamonu Entegre'nin üretim çalışmalarından bahsederek, faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket olarak Kastamonu’da üretime başlayan şirketimiz, Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak, ağaç bazlı panel sektöründe yarım asırdır kesintisiz üretim yapıyor. Yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana olmak üzere 6 lokasyonda üretim tesisi olan şirketimiz; Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya, İtalya ve Türkiye yatırımları ile 6 ülkede üretim yapan global bir markayız. Mobilya, dekorasyon ve inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu; MDF ve yonga levha, laminat parke, tezgâh ve kapı paneli ürünleri ile yılda toplam 6 milyon m³/ üretim kapasitesine sahip tesislerimizde her gün 4.500 konutun yaşam alanlarını oluşturacak hacimde üretim yapılıyor. 20 yılı aşkın süredir globalleşme yolunda yapılan yurt dışı yatırımlarıyla, ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük altıncı şirketi olan Kastamonu Entegre, “İtalya’nın En Büyük Türk Yatırımcısı” konumunda yer alıyor. Ayrıca Avrupa’nın da ilk dört üreticisinden biri olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli olmak üzere ürün bazlı baktığımızda dünyada ilk 4 üretici içerisinde yer alan Kastamonu Entegre, dünya laminat parke üretiminin %6’sını karşılıyor. Aynı zamanda MDF ve yonga levha üretiminde yaklaşık %25-30’luk pazar payı ile Türkiye’nin sektör lideridir. 1,5 milyar dolarlık cirosu ve üretimdeki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, yurt içi ve yurt dışı üretim tesis ve ofislerinde 6 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Depolama Süreçlerinde Hız Rekabet Avantajı Sağlıyor

Kastamonu Entegre

Mobilya, dekorasyon ve inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu, ham ve melamin kaplı yonga levha, parlak panel, MDF, laminat parke, tezgah, kapı paneli ve sektörün ihtiyaçlarına yönelik katma değerli ürünler üreten Kastamonu Entegre, 1.3 milyar USD konsolide cirosuyla, sektöründe Türkiye’de 1’inci, Avrupa’da 4’üncü, dünyada ise 7’inci sırada yer alan global bir güçtür. Bugün, 6300 çalışanı ile imalattaki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, Orta Amerika’dan Hindistan’a 100’ün üzerinde ülkeye yaptığı ihracatla her yıl açık ara sektör birincisi, İSO ilk 500 Sanayi Kuruluşu arasında 46. sıradadır. Kastamonu ve Gebze’de MDF ve yonga levha, Balıkesir, Samsun ve Tarsus’ta yonga levha, Adana’da MDF olmak üzere yurt içinde 6 lokasyonda, yurt dışında ise Romanya’da kapı paneli ve yonga levha, Bosna Hersek’te Kraft kağıt, Rusya’da MDF, Bulgaristan ve İtalya’da yonga levha, olmak üzere toplamda 6 ülkede üretim tesisine sahiptir. ABD’de de ise odun yongasının tedarik ve lojistik operasyonu yönetilmektedir.

Üretim ve depolama süreçlerinizi nasıl yönetiyorsunuz?

Genel olarak süreçler müşterimizden başlayıp müşterimizde son buluyor. Taleplerin alınması, değişen koşullara göre talep tahminleri yaparak taleplerin önceliklendirilmesi, üretim planının oluşturulması, üretilen malzemenin depolanması veya direk sevki ile son buluyor. Yüksek sayılarda ve çeşitlilikte ürünler üretiyoruz. Bu ölçekte üretim yapan bir firma için basit bir şekilde anlatmak çok da kolay değil; fakat her süreçte, geçmişten gelen tecrübeyle birlikte son teknolojinin bize sunduğu yazılım ve ekipmanları kullanmak işlerimizi kolaylaştırıyor.

Depolamada ne tür ekipmanlar kullanıyorsunuz?

Talepleri doğru zamanda karşılamak için stok yönetimine çok önem veriyoruz. Bunun için hammadde, yarı mamul, yardımcı malzemeler, teknik malzemeler ve nihai bitmiş ürünler için depolarımızda kullandığımız farklı ekipmanlar bulunuyor. Loderden tutun, iç taşıma yaptığımız özel dorseler, 12 tondan 3 tona kadar forkliftler, reach truck ve transpaletler gibi depolama yapacağımız malzemeye göre değişen bir yelpazeye sahibiz. Ayrıca fiziksel olarak yaptığımız bu işleri ERP ve MRP sistemleri ile destekliyoruz.

Şu an içinde bulunduğunuz deponun kapasitesi ve genel özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Bu depomuz Gebze fabrikamızda bulunan depolarımızdan bir tanesi. Yaklaşık 20.000 metrekare alana sahip. Üretimden çıkan ürünler burada depo içerisinde önce özel bir paketleme hattından geçerek paketleniyor. Sonrasında ise üst üste stok yapabileceğimiz güvenli bir konuma getiriliyor. Ayrıca bu paketleme taşıma sırasında da ürüne koruma sağlıyor. Ürünlerin ağırlıkları yüksek olduğu için herhangi bir raf yok, ürünler üst üste takoz paletler sayesinde istiflenebiliyor.

HASEL İstif Makinaları ile ne zaman çalışmaya başladınız?

Şirketimiz 2015 yılında Avrupa’nın en büyük forklift satın alımlarından birini gerçekleştirdi. Eski dizel forkliftlerin yerine forklift havuzunu elektrikli forkliftlerle değiştirerek hem çevre için hem de forklift operatörleri için büyük bir iyileştirme gerçekleştirdi. Karbon ayak izini düşürdü. Çok daha sessiz, düşük karbon ayak izi bırakan ve tüketim tasarrufu sağlayan makineler kullanmaya başladık. Böylece Türkiye de ilk 8 ton kapasiteli elektrikli forklift kullanan firma olduk. Bu süreç ve sürecin geçişinde Hasel ekibiyle tanıştık.

Kastamonu Entegre'nin taşıma ve istifleme filosunda kaç tane Linde MH marka ekipman bulunuyor?

Linde MH markalı yaklaşık 200 adet küçük veya büyük ekipmanımız var.

Linde MH’nin ekipmanları nerede ve ne amaçla kullanıyorsunuz? Bu ekipmanların tonajları genel özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Depolama, taşıma, boşaltma ve yükleme operasyonlarında ağırlıklı 8 ton olmak üzere 5 ve 3 ton kapasiteli elektrikli forkliftlerin yanında, raflı ürünlerimiz için reach truck kullanmaktayız.

Linde MH forkliftlerinde Connect Filo Yönetim Sistemini kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız bu sistemin size sağladığı avantajlardan bahseder misiniz?

8 ton kapasiteli elektrik forkliftlerde bu sistemi kullanıyoruz. Sistem bize forklift ve sürücü hakkında birçok bilgi veriyor. Kim, ne zaman, ne kadar hızla forklifti kullanmış, ne kadar süre kaldırma (lift), ne kadar süre sürüş modunda kullanmış gibi kullanıcı ve makine hakkında birçok bilgiye ulaşmamızı sağlıyor.

HASEL İstif Makinaları ile çalışmak size ne gibi avantajlar sağlıyor? Linde MH markasını tercih etme sebepleriniz nelerdir?

Genel olarak firmanın satış sonrası desteğinden memnuniyet duyuyorum. Değişen koşullar ve ihtiyaçlar söz konusu olduğunda taleplerimizi dinleyerek çözüm odaklı yaklaşımlarını beğeniyorum.

Forklift ve depolama ekipmanlarının iyi olması için sizce olması gereken temel kriterler nelerdir? Siz neye göre seçim yapıyorsunuz?

Tabi burada birçok temel ölçüt sayılabilir. Sağlamlık, ergonomi ve kalite zaten olması gereken, fark yaratmayan özellikler. Fark yaratacak kriterler ise mevcut sistemlerimizle ve çevre ile uyum sağlaması, kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkarması diyebilirim.

Andaç Bey, bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Kastamonu Entegre Teslimatı