Yükleniyor...
Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Pilatus
'Uçuştan Önce Çıkar'

Pılatus Flugzeugwerke AG'de Lınde MH'nin Lojistik Treni

'Uçuştan önce çıkar' - bu yazı genellikle park edilmiş uçaklardaki küçük kırmızı bayraklarda okunabilir. Genellikle frenlere, motor parçalarına ve uçak pervanesine bağlanırlar. Bu aynı zamanda Stans'taki İsviçreli uçak üreticisi Pilatus Flugzeugwerke AG için de geçerlidir. Bayraklardaki küçük fişler, uçak üzerindeki hassas parçaların kirlenmesini veya tıkanmasını engeller. Her uçuştan önce çıkarılmaları gerekir. Ancak Stans'teki Pilatus karargahında, yalnızca havaalanında park etmiş uçakta değil, aynı zamanda üretime malzeme tedarikini sağlayan Linde lojistik treninde de aynı yazılar dikkat çekiyor.

Stans'te her yıl toplam 120 uçak üretiliyor.Şirket yeni çift motorlu PC-24 iş jetini piyasaya sürdüğünden bu yana çok büyüdü. Pilatus'un yaklaşık 80 yıllık tarihinde hem iş uçağı hem de kurtarma uçuşları veya yük taşımacılığı için kullanılabilen ilk jet uçağıdır.

Büyüme, Lojistik İçin Zorluklar Yaratıyor

Şirketin büyüme süreci, üretimi zorluklarla karşı karşıya getiriyor. Pilatus Flugzeugwerke AG'de Lojistik Treni Proje Müdürü Yves Müller, 'Üretimde bizim için intralojistik çok önemlidir ve uygun endüstriyel ekipmanların doğru seçimi önemli bir stratejik karardır' diyor. Odak noktası her zaman zamanında tamamlama ve müşteriye teslimattır.

Sorunsuz işleyen bir intralojistiğe ihtiyacınız var. Üretim ve malzeme akışının çok kısa bir süre bile kesintiye uğraması kısa sürede bütün malzeme akışını sıkıntıya sokabilir ve belirlenen üretim programının üzerinde büyük bir negatif etkisi olabiir

Müller açıklıyor. Ayrıca, yılda 365 gün 24 saat içinde uluslararası yedek parça bulunabilirliği sağlanmalıdır. Müller, bunun uzman bir ekip ve kusursuz bir intralojistik olmadan gerçekleştirilemeyeceğini vurguluyor.

Tüm şirketin sürekli büyümesi Pilatus genel merkezine yansımaktadır. PC-24'ün üretimine yönelik olarak, 2017 yazından itibaren yılda 140 uçağın montajını sağlayacak 10.000 metrekarelik yeni bir montaj holü inşa edildi. Yeni imalat ve montaj binaları, modüler üretim alanları arasındaki mesafeler uzadıkça malzeme akışı ve bunları taşıyan ekipmanlar için daha önem kazandı. Ek olarak, üretim için malzeme ve özel uçak parçaları Stans'taki tüm üretim alanı üzerinde taşınmalıır. Bunun içinde çözüm: Linde MH'den dış mekanda kullanıma uygun bir lojistik treni.

Linde MH

Lojistik Treni, Şirket Tesislerinde İstasyon Prensibine Göre Çalışır

Pilatus, Ocak 2016'dan beri lojistik trenini işletiyor. Bir tren gibi, istasyon prensibine göre tüm fabrika binasında çeşitli üretim ve montaj turları yapıyor. 30 sabit istasyonda küçük vidadan daha büyük metal parçalara kadar çeşitli uçak parçalarının yüklenmesi ve/veya boşaltılması için durmakta. Müller, 'Lojistik treni, işleyen bir intralojistik sisteminin temel unsurudur' diyor. 'Tabii ki bu, tam da üretimin malzemeye ihtiyaç duyduğu zamanda olmalı. Ve üretim tesisinde üst üste çok fazla malzeme olmaması için düzenli olarak yapılması gerekiyor' diyor Müller, şirket tesislerinde Linde lojistik treninin kullanımını açıklıyor. 'Şu anda, lojistik treni tek vardiyalı operasyonda ve gerekirse şirketin kendi istasyonlarından iki ve dört saatlik döngülerde çalışmaktadır. Özellikle yeni iş jeti PC-24'ün üretimi, birçok parçanın fabrika binasında hızlı bir şekilde taşınmasını gerektiriyor.'

Lojistik Treni, Malzeme Akışında Verimliliği Artırır

FT08 modüler lojistik treni, çekici olarak Linde MH'nin P80 çekicisi ve üç tane römorktan oluşuyor. Her bir römork, her iki taraftan da yüklenip boşaltılabilir ve 120 derecelik olası bir direksiyon açısı ile çok küçük bir dönüş dairesine sahiptir. Linde MH, römorkların her iki aks üzerinde yönlendirildiği için buradaki rakiplerine göre müşterilere açık bir avantaj sunuyor. Bu özelliği, lojistik trenini Pilatus fabrikalarındaki üretim hatları için ideal hale getiriyor. 'Üretim ve montajda çok dar ortamlarda bile bu ekipmanı kullanabiliyoruz. Bu yüzden Pilatus'ta tamamen memnunuz,' diye vurguluyor Yves Müller.

Buna ek olarak, P80 çekici, çeşitli üretim tesislerinde üretim süreçleri için vazgeçilmez olup, yıl boyunca her türlü iklim şartlarında bile dış mekan çalışması için donatılmıştır: aydınlatma sistemi, yay sistemli döner aks ve hava koşullarına dayanıklı römorklar. 'Linde MH müşterilerine boş vaatlerde bulunmaz, tam olarak vaat edilenleri yerine getirir. Bu sayede verimliliği artırmayı başardık,' diyor Yves Müller, arkasındaki lojistik tren bir sonraki istasyona yönelirken.

Linde P80 in action at Pilatus
Linde P80 in action at Pilatus
Tugger train in action at Pilatus
Tugger train in action at Pilatus
Tugger train in action at Pilatus
Linde P80 in action at Pilatus
Linde P80 in action at Pilatus
Tugger train in action at Pilatus
Tugger train in action at Pilatus
Tugger train in action at Pilatus

Linde MH, özelleştirilmiş malzeme akışı çözümleri için her zaman ilk temas noktamızdır.

Yves Müller, Lojistik Treni Proje Müdürü, Pilatus Flugzeugwerke AG

İkinci Lojistik Treni Planlandı

Linde lojistik treni iki yıldan fazla bir süredir Pilatus bölgesinde hizmet ediyor. Bu süre zarfında acil ihtiyaç duyulan parçaların üretime daha hızlı ve verimli bir şekilde tedarik edilmesine yardımcı olmuştur. Artık gerçekten hızlanan yeni PC-24 Süper Çok Yönlü Jet'in üretimi, çok sayıda parçanın öncelikli olarak şirket içinde taşınmasını gerektirdiğinden, Pilatus şimdiden ikinci bir lojistik treni satın almayı düşünüyor. Bu çabanın tek bir amacı var: zamanında teslimat - Pilatus Flugzeugwerke AG müşterilerinin planladıkları gibi havalanabilmesi için.

Pilatus Flugzeugwerke AG

İsviçre Alpleri panoraması, Bond-Flair ve Lozan Gölü: Pilatus Flugzeugwerke AG'nin Stans'taki genel merkezi oldukça etkileyici. Adını 1939'dan beri uçak üreticisinden alan Pilatus sıradağları, Luzern, Nidwalden ve Obwalden kantonlarının üçgeninde, Lozan Gölü'nün kenarındaki İsviçre Alplerine açılan kapısıdır. Hali hazırda 2.000'den fazla çalışanı ile İsviçre'nin en büyük uçak üreticisi, askeri pilot eğitimi için sivil uçaklar ve eğitim uçakları üretmektedir.