Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
BASF Italia
Optimizasyon, Ekipman ile Sürecin Kimyasının Uyuşması

BASF Italıa

Basit her zaman önemsiz demek değildir: Bunun en önemli kanıtı, BASF Italia için Linde MH'nin gerçekleştirdiği otomasyon projesidir. Verimliliği ve güvenliği optimize etmek için, otonom ekipman (AGV) temelinde Lojistik 4.0 için esnek, güvenli ve uygulaması hızlı bir çözüm entegre edildi.

Moleküler seviyede kalite

BASF, dünya çapında 110.000 çalışanı olan ve neredeyse tüm sektörlere ve ülkelere ürün tedarik eden küresel bir kimya şirketidir. İtalya'daki Pontecchio Marconi fabrikasında plastikler ve özellikle ışık stabilizatörleri ve antioksidanlar için katkı maddeleri üretiliyor.

Linde MH otonom ekipmanı

BASF Italia'da kullanımda olan otonom ekipman

Yüksek güvenlik kurallarına (Seveso III Yönetmeliği) göre çalışan Bologna'daki tesis, BASF'nin lojistik ve üretim ağı içinde önemli bir rol oynuyor. Şirket, dünya çapında 50'den fazla ülkede müşterilere doğrudan kimyasal hammadde tedarikçisidir.

Lınde MH ile sorundan çözüme

Paketleme alanı, üretimin merkezidir. Pontecchio fabrikasında üretilen tüm malzemelerin bir araya getirildiği yer işte bu alandır. Geçmişte, geçici depolama için paletli paketlenmiş ürünlerin taşınması bir operatör tarafından kullanılan bir forklift ile manuel olarak geleneksel bir şekilde gerçekleştiriliyordu.

Paketleme ünitesinin bu nedenle geçici depolama alanına verimsiz bir şekilde bağlı olduğunu fark ettik. Çalışanlar, paletlerin forklift ile geçici depolama alanına taşınması için paketleme makinesinde hazırlanmalarını bekliyordu. Bu bekleyiş kayda değer bir süreydi. Sonuç olarak, katma değeri çok az olan bir işi sona erdirmek sayesinde kalifiye bir operatör kazanmış olduk,' diyor BASF Tedarik Zinciri ve Lojistik Müdürü Mario Serranti.

Basit ama verimli, terzi usulü çözüm bulmak için Linde MH ile iletişime geçtik.

Mario Serranti, Tedarik Zinciri ve Lojistik Müdürü, BASF Italia

Standardizasyon ve adaptasyon en iyi şekilde birleştirildi

Linde MH, BASF Italia için her faaliyet alanı için maksimum güvenliği sağlamak üzere iç lojistiğe uygun otonom ekipman'ların dahil olduğu bir çözüm yarattı. İlk iş güvenliği analizi bu nedenle projenin ayrılmaz ve temel bir parçasıydı. Mario Serranti, 'Linde MH tarafından geliştirilen çözüm şekillendiğinde, otomasyon açısından ve her şeyden önce güvenlik açısından potansiyeli hemen fark ettik' diyor.

BASF Italia

BASF Italia'da üretim toplantısı

Linde MH'nin BASF Italia'nin tedarik zinciri boyunca otonom ekipmanlarıyla entegre çözümü, düşük katma değerli faaliyetlerin otomasyonunu öngörmekte ve güvenliği optimize etmektedir. Otonom sistem, çalışanla etkileşime girmeden sınırlı bir alanda bağımsız olarak çalışır. Bu yenilikçi çözüm, endüstri 4.0 yolunda BASF Italia'yı destekllemketedir.

Production-meeting-6861

En küçük ayrıntısına kadar yapılandırıldı

Linde MH tarafından uygulanan çözümün gücü, maksimum yapılandırılabilirliğinde kendini göstermektedir. Standart ekipmanlar, doğrudan müşterinin BT altyapısına yüklenen yazılımlar ile 'akıllı' ekipmanlara dönüştürülmüştür. İstifleyici doğrudan paketleme sistemi ile iletişim kurar: 'Sistem böylece süreleri belirler ve ekipmana doğru zamanda bitmiş bir paleti kaldırmasını veya sürece boş bir palet tedarik etmesini ister,' diyor Serranti.

Kurulum, altyapıda herhangi bir değişiklik gerektirmedi, sadece ekipmana bir lazer takılmasını gerektirdi. Bu, depodaki en önemli altyapılara olan mesafeyi ölçmekte ve yazılıma yüklenen çalışma alanının haritası ile karşılaştırmaktadır. Bu şekilde, Linde MH'nin otomatikleştirilmiş sistemi, istifleyicinin belleğinde sanal olarak yeniden üretilen gerçek bir alanda hareket edebilir. Önceden yapılan hassas analiz sayesinde, planlamadan düzenli operasyona sadece birkaç ay geçti.

Yapılan bütün çalışmalar güvenlik için

Automated truck from Linde

Bu projenin ana noktası güvenliği sağlamak ve geliştirmekti. Proje, otomatik kılavuzlu makineler için gereken tüm güvenlik çalışmalarını içermektedir. Bir risk değerlendirmesinden sonra, Linde MH, otonom ekipmanlar dahil olmak üzere müşterinin tüm operasyonel gereksinimlerini ürün ve hizmet yelpazesiyle eksiksiz bir şekilde çözüme ulaştırmış oldu.

Ayrıntılı olarak, istifleyici, çevreyi her yönden kontrol eden birkaç lazerle donatılmıştır. Bir lazer, çatalların yüke girerken verimliliğini ve üzerlerindeki yükü izler. Zemin seviyesine paralel çalışan bir lazer engelleri algılar ve bu durumda araç otomatik olarak frenleme yapar. Ayrıca ekipmanda çift acil durdurma düğmesi, sesli ikaz sistemi ve BlueSpot™ bulunur. Bu güvenlik paketi, otonom sistemi için maksimum güvenliği garanti eder.

Esnek bir proje

Mario Serranti, 'Entegre proje, değişikliklere anında tepki vermemizi sağlıyor. Ölçeklenebilirlik büyük bir avantaj. Sürekli ve hızla değişen küresel bir pazarda, orta vadeli lojistik ve üretim için malzeme akışlarının gelişimini tahmin etmek zor,' diye açıklıyor. BASF'de otonom ekipmanlar artık iki günlük vardiya halinde çalışıyor. Sipariş hacmindeki artışla hız arttırılabilmekte veya geçici depolama alanı arttırılabilmektedir.BASF için güvenlik en önemli avantajdır: Günümüzde AGV sistemi, operatör personeli ile herhangi bir arıza riski olmadan çalışmakta ve bir operatör yaklaştığında forklift otomatik ve temassız olarak durdurulmaktadır. İşlemler herhangi bir zamanda yeniden yapılandırılabilmekte.

Bu projede BASF için güvenlik en önemli avantajdır: Günümüzde otonom sistem, operatör personeli ile herhangi bir güvenlik riski olmadan çalışmakta ve bir operatör yaklaştığında ekipman otomatik ve temassız olarak durdurulmaktadır.

Linde MH

Linde MH'nin otonm ekipmanı ahşap paletleri taşıyor.

Bu projenin uygulanması, bir Endüstri 4.0 projesinin bir şirkete getirebileceği optimizasyonun mükemmel bir örneğidir: sade ama basit olmayan bir sistemde, işgücünün yendiden optimizasyonu ve güvenli çalışma koşulları sağlamayı mümkün kılan çok büyük bir yenilkçilik.Otonom ekipmanlar tüm şirketin yararına paketleme süreçlerinde bir verimliliğe yol açmıştır. Bu sayede ekipman ile süreçlerin arasındaki kimya uyşması, firma için optimizasyona yol açmıştır.

Esneklik, yatırım yapmak için çok önemli bir değerdir.

Mario Serrant, Tedarik Zinciri ve Lojistik Müdürü, BAST Italia

basf_italy