Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Heidelberger Druckmaschinen AG
Heidelberg'de Lojistikte Yeni Bir Soluk

Heıdelberger Druckmaschınen AG

Müşteri gereksinimlerinin giderek daha fazla özelleştiği zamanlarda, intralojistik de değişen üretim koşullarına kademeli olarak uyum sağlamalıdır. Bunun küresel bir endüstriyel şirket tarafından nasıl başarılabileceği, Wiesloch/Walldorf'taki Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) örneğinde görülebilmektedir. Şirket, genel yüklenici olarak Linde Material Handling ve sözleşme ortağı Suffel Fördertechnik ile birlikte, ofset baskı makinelerinin montaj hatlarına malzeme tedarikini optimize eden tamamen yeni bir lojistik konsepti oluşturdu.

Heidelberger Druckmaschinen AG

Kahvaltı masasındaki parlak renkli mısır gevreği ambalajları, kahve molası sırasındaki son moda parlak dergi veya bir iş yemeğinde zarif kartvizitler: Modern dünyamız giderek daha fazla dijital hale gelse de, bulunduğumuz her yerde basılı malzeme ve basılı ürünlerle sürekli iletişim halindeyiz. Bunlar ne kadar farklı ve çeşitli olursa olsun - Heidelberg tarafından bir Speedmaster baskı makinesinde üretilme olasılıkları oldukça yüksektir. Ne de olsa 11.500 çalışanı ile dünyaca ünlü şirket, sektörde lider bir oyuncu. Baskı uzmanının merkezi, A5 ve A6'nın yoğun kuzey-güney ulaşım yollarının kesiştiği, ekonomik olarak güçlü Ren-Neckar metropol bölgesinin kalbinde, Wiesloch/Walldorf, Baden-Württemberg'de yer almaktadır. Heidelberg, dünyanın en büyük ve en modern baskı makinesi fabrikasını burada işletiyor; çeşitli format sınıflarında pazar lideri tabaka ofset baskı makineleri dahil olmak üzere makineler kilometrekarelik bir alanda üretilmektedir.

Yeni Zorluklar - Yeni Konseptler

Heidelberg, birkaç yıldır müşteri gereksinimleri alanında daha fazla özelleşmeye doğru sürekli bir değişim gözlemliyor: 'Önceden, her sahada ağırlıklı olarak benzer baskı makineleri üretiyorduk', diye hatırlıyor Fabrika Lojistik Direktörü Matthias Ehmler. 'Artık sık sık özelleştirilmiş sistemler üretiyoruz ve bu nedenle farklı versiyonların sayısında çok keskin bir artış oldu' diye açıklıyor.

Heidelberger Druckmaschinen

Heidelberger Druckmaschinen'in deposunda Linde MH reach truck'lar ve sipariş toplayıcılar

Bu kişiselleştirme eğilimi nihayetinde montaj hatlarını da etkiliyor: 'Montaj istasyonlarındaki işçiler giderek yönetilemez 'malzeme dağları' arasında hareket ediyorlardı. Çeşitlilik arttıkça, daha fazla parça konteyneri gerekliydi. Bu, çalışan üretkenliği üzerinde giderek daha olumsuz bir etkiye sahipti,' dedi. 'Sonuç olarak iki yıl önce montaj departmanını yeniden düzenlemek için bir proje başlattık. Üretim alanlarını daha verimli kullanmak ve malzemeyi işçiye ulaştırmak istedik, tersi değil.' diye açıklıyor.

Montaj bölümünün modüler bir yapıya doğru yeniden yapılandırılması, 600 metre uzunluğundaki koridorda intralojistiğin yeniden düzenlenmesini içeriyordu. Gelecekte, günlük gereksinimi düşük malzemeler sahada konteynerlerde sağlanmayacak, bunun yerine sipariş edilecek ve kit arabalarında toplanacak ve lojistik trenleri ile montaj hatlarına taşınacaktır. Bu amaçla toplantı salonunun ön ucuna yüksek raflı merkezi bir sipariş toplama ve konsolidasyon alanı kuruldu. Yukarı akış tampon bölgeleri, dahili taşıma sistemleri için arayüzler ve kit arabaları için transfer istasyonları olarak belirlendi.

Heidelberger Fabrika Lojistik Başkanı, 'Amacımız, mevcut alanın mümkün olan en iyi şekilde kullanılmasıyla güvenli, verimli ve esnek bir malzeme tedariği sağlamaktı' diye açıklıyor. Devam eden operasyon sırasında uygulanması, tüm farklı çarkların mükemmel şekilde birbirine bağlanmasını gerektiren iddialı bir proje ortaya çıkardı.

Konuya hakim bir çalışma ortağı ihtiyacı

'Genel projeyi, filo yönetimi de dahil olmak üzere endüstriyel ekipmanlarla raf yapımını ve ekipmanını uygulamak için bir iş ortağı arıyorduk.' diye özetliyor Ehmler. 'Aynı zamanda, tamamen temel verileri yönetmeye ve çalışanlara eğitim sağlamaya odaklanabilmemiz için, bizimle kararlaştırılan zaman ve maliyet planına da doğal olarak uyulması gerekiyordu'. Sözleşmeyi, sözleşme ortağı Suffel Fördertechnik ile birlikte üretici ve çözüm sağlayıcı Linde Material Handling'e verme kararı birkaç nedene dayanıyordu: 'Her şeyden önce, Linde MH'nin ekipmanları benzersiz teknik özellikleri ile etkileyiciydi - örneğin lojistik treni için treylerler ve üst düzey sipariş toplayıcı. İkinci olarak, danışmanlıktan ve doğal olarak sözleşme şartlarından da etkilendik,' diyor Ehmler.

Matthias Ehmler and Stefan Heger
Tek kaynaktan projenin bütün adımları için, raf yapımı ve endüstriyel ekipmanlar dahil olmak üzere, destek alabileceğimiz gerçeği bizim için iş ortağımız seçiminde belirleyici oldu.

Matthias Ehmler, Heidelberger Druck Maschinen AG, Fabrika Lojistik Direktörü

Parçaların montaj hatlarına siparişe dayalı tedariğini sağlamak için, öncelikle sipariş toplama deposuna ve dolayısıyla yeni lojistik konseptinin en önemli parçasına uygun bir çözüm bulmak gerekiyordu: 'Zaten bir dizi konuda terzi usulü çözümlerimiz vardı. Sözleşme imzalandıktan sonra, bunlar yavaş yavaş Linde MH ve Suffel ile birlikte geliştirildi. Sipariş toplama deposu, büyük ve küçük parçaların yanı sıra tüm montajların ve farklı konteyner geometrilerinin depolanmasına izin vermekle beraber, aynı zamanda iş SEÇ-G stndartlarına tam uygum sağlamlıydı.' diyor Proje Müdürü Stefan Heger.

İyi organize olmuş bir süpermarket mentalitesi

Order pickers in use at Heidelberger Druckmaschinen AG

13 sıralı raf ve 4.500 parça numaralı yeni yüksek raflı depo, üretim hatları için bir süpermarket görevi görmekte olup 4.05 metre koridor genişliğine sahip bir koridor alanı ve üç şeritli dar bir koridor alanından oluşmaktadır. Geniş koridorda, malzemelerin depolanmasından üç Linde R14 reach truck sorumluyken, dar koridorda yedi Linde V modüler sipariş toplayıcı, malzeme ikmalinin yanı sıra toplama görevlerini de üstleniyor. Depo üç farklı kaynaktan stoklanmakta olup, büyük yük taşıyıcıları, doğrudan bitişik merkezi tedarik deposundan bir köprü bağlantısı aracılığıyla toplama alanına ulaşır. Küçük yük taşıyıcıları, ayrı bir otomatik küçük parça deposunda önceden toplanır ve dahili taşıma sistemi aracılığıyla teslim edilir. Toplama alanına bağlı olan ön montaj alanında ihtiyaca göre tamamlamalar gerçekleşir.

Ergonomi ve Güvenlik Çok Önemli

Yüksek raflarda toplama için sadece Linde V-Modüler dikey sipariş toplayıcılar kullanılır. Çalışanlar, ekipmanı kullanarak 6,50 metreye kadar olan yüksekliklerden gerekli malzemeleri alır ve yaklaşık 1,80 metre yüksekliğinde ve 1,60 metre genişliğindeki malzemeyi stoklar.

Heidelberger Druckmaschinen AG

Heidelberger Druckmaschinen AG'de kullanılan Linde MH Lojistik Trenleri

Maksimum 500 kilogram ağırlığı taşıyabilen tel örgü kit arabalarının her birine en fazla üç toplama siparişi verilmektedir. Üst düzey sipariş toplayıcılar, çalışanların depolama bölmesine kolayca erişmelerini sağlamak için entegre devrilme bariyerlerine sahiptir. Heidelberg Fabrika Lojistik Başkanı Jens Kernbach, 'Bu ekipman seçeneği, yeni yüksek raflarımızda tam olarak kullanabildiğimiz gerçek bir benzersiz tedarik noktasıdır' diye vurguluyor. 'Çünkü Heidelberg demografik değişimin etkilerini hissediyor ve çalışanlarımızın güvenliğinden sorumluyuz.' diye ekliyor Heidelberg Fabrika Lojistik Başkanı Jens Kernbach.

Toplama işleminin kelimenin tam anlamıyla 'kesintisiz' olmasını sağlamak için, raf koridorlarındaki ekipman endüksiyonla çalıştırılır. Bu, operatörün rafa en uygun mesafede seyahat ederken tamamen toplama işlemine odaklanabileceği anlamına gelir. Diğer bir ekipman ise, gerektiğinde ekipmanı kontrollü bir şekilde durdurarak ekipmana fren uygulayan Linde Aisle Safety Asistant opertör destek sistemidir. Proje Müdürü Heger memnun bir şekilde, 'Artık raflara veya

Yüksek raflar arasında çalışan Linde MH sipariş toplayıcısı

Yüksek raflar arasında çalışan Linde MH sipariş toplayıcısı

ekipmanlara herhangi bir zarar gelme ihtimalini ortadan kaldırabiliriz,' diyor. Gelen stok da ışık bariyerleri ile sabitlenir. Yalnızca ekipmanlar için izin verilen alana yetkisiz personel girerse hemen bir alarm tetiklenir. Buna ek olarak, Linde MH yarı otomatik Warehouse Navigation arayüzü ekipmana önceden yüklenmiştir ve daha fazla optimizasyon için gelişim potansiyeli sunar. Bu RFID destekli çözüm, dikey sipariş toplayıcıların, operatör tarafından herhangi bir işlem yapmadan, talimat verilen alana optimum bir şekilde raf koridorunda hareketine olanak tanır.

Endüktif şerit kılavuzu, rafa ve sipariş toplayıcılara hasar oluşmasını engelliyor.

Stefan Heger, Proje Müdürü

Çekicilerle Esnek İç Lojistik

Toplam üç Linde MH çekicisi, stoklanmış kit arabalarını aktarma istasyonundan üretim hatlarındaki çalışanlara taşır. Çekici ünite olarak bir Linde P50 çekiciden ve dört tekerlekten yönlendirmeli, bir veya iki çekici ekipmandan oluşurlar. Her treyler, merkezi bir aks olmaması sayesinde her iki tarafa yerleştirilip çıkarılabilen iki kit arabasının aynı anda taşınmasını sağlar. Proje Müdürü Stefan Heger, 'Bu özellik, güzergah rotalarını planlarken bize esneklik sağlıyor' diyor. Diğer bir avantaj ise 2,20 metre genişliğindeki bir şerit boyunca hareket ederken Linde MH çekicisinin ne kadar az alana ihtiyaç duymasıdır.

Linde Load Trains at Heidelberger Druckmaschinen AG

Başarılı sonuca rağmen, optimizasyon hala devam ediyor

Yatırımın tamamlanmasından sonra bile Fabrika Lojistik Müdürü Ehmler, daha fazla optimizasyon potansiyeli arayışına devam ediyor. Linde MH filo yönetimi çözümünün 'Kullanım Analizi' modülünün yardım sağlamasını bekliyor. Ehmler şöyle diyor: 'Yıllardır ekipman erişimini kontrol etmek ve olası sorunları kaydetmek için 'connect:' kullanıyoruz ve geriye dönüp son derece olumlu bir deneyime bakabiliyoruz. Artık yazılımı süreçlerimizi optimize etmek için de kullanabiliriz.

Heidelberg'de intralojistiğin yüksek raflı depo,dikey sipariş toplayıcı ve lojistik treni ilkesine dayalı olarak yeniden tasarımının uygulanmasının üzerinden bir yıl geçti. Tahmin edilebileceği gibi, Matthias Ehmler'in sonucu olumlu: 'Projeyi yalnızca planlanan zaman ve maliyet çerçevesinde uygulamakla kalmadık, aynı zamanda modern lojistik hedefimize de ulaştık. Linde ve Suffel kesinlikle bizim üzerimizde olumlu bir etki bıraktı.'

Heidelberger Druckmaschinen AG