Yükleniyor...
Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Linde MH
Verimli Bir Şekilde Analiz Edildi

Grass GmbH'de Filo Optimizasyonu

Reinheim merkezli Grass GmbH'deki menteşe uzmanları, zamanla büyüyen forklift filosuyladepo ve üretim lojistiği görevlerini yıllardır yerine getiriyorlar. Filo optimizasyon analizi kullanan Linde MH uzmanları, bu yerleşik yapı içinde inanılmaz miktarda gelişim potansiyel belirlediler. Filoyu standardize edip, sayısını azalttılart. Bu süreçte hali hazırdaki filoyu çok daha güçlü, düşük maliyetli ve enerji tasarruflu hale getirdiler.

Helmut Kainrad, Genel Müdür, Grass GmbH.

Helmut Kainrad, Genel Müdür, Grass GmbH.

'Tutku bir yerse, işte şimdi oradasınız demektir.' Bu, Grass GmbH'nin ziyaretçilerini Reinheim fabrikasında karşılayan resepsiyon bulunan tabelanın üzerinde yazmaktadır. Bu gerçek tutku, fabrikanın her köşesinde karşılaştığınız insan ve makinelerin hareketli faaliyetlerini hızlandırmaya yardımcı olur. Grass GmbH'de forkliftler, transpaletler ve sipariş toplayıcılar, üretim hollerinin ve depoların dar koridorlarında sürekli olarak yukarı ve aşağı hareket eder. 'Burası her zaman meşgul. Menteşe sistemlerimizle dünya çapındaki mobilya üreticilerine tedarik sağlıyoruz” diye açıklıyor Genel Müdür Helmut Kainrad. 'Yani bu, süreçlerimizin mükemmel bir şekilde birbirine kenetlenmesi ve intralojistiklerimizin mümkün olduğunca verimli olması gerektiği anlamına geliyor.'

Linde MH E35 akülü forklift, Grass GmbH

Büyüyen Ekipman Filosu

Bu verimliliği mükemmelleştirmek için Grass GmbH, Linde MH ile birlikte kararlı bir adım attı. Bu noktaya kadar, Reinheim fabrikası, on yıllar boyunca organik olarak büyüyen bir forklift ve forklift filosu kullanıyordu. Eski modeller zaman zaman yenileriyle değiştirilirken, bu eski modeller hala tesisin başka yerlerinde kullanılıyordu.

Bu yaklaşım, üç LPG motorlu forklifti, bir akülü forklift ve 24 istifleyici dahil olmak üzere üç farklı üreticiden 36 endüstriyel ekipmanın sahada görev yaptığı bir durumla sonuçlandı. 15.4 yaşında, Forkliftlerin ortalama yaşı 15,4, nispeten yüksek ve forkliftler arasında arasındaki yaş farkı bazı durumlarda önem arz etmekteydi. Özellikle bazı forkliftlerin kullanımı bazı durumlarda son derece düşüktü, yılda sadece ortalama 362 çalışma saati.

Andreas Wacker, Reinheim merkezli Grass GmbH
Yetersiz kullanım, sık arızalar ve yüksek servis ve onarım maliyetleri, filomuzu verimsiz ve bakımı çok pahalı hale getirdi.

Andreas Wacker, Üretim Müdürü, Grass GmbH

Filo Optimizasyon Analizi

Bu filoya beklenmedik bir kaynaktan yardım geldi. Grass GmbH'nin filosunda tek bir Linde MH forklifti olmamasına rağmen, kiralık forkliftler aracılığıyla Linde bayisi Suffel Fördertechnik GmbH & Co. KG ile uzun yılardır bir ilişkisi vardı. Linde MH uzmanları, Grass GmbH'nin filosu üzerinde bir filo optimizasyonu analizi yapmayı ve daha verimli forklift kullanımı ve maliyet tasarrufu için gelişim potansiyelini nerede bulabileceklerini görmeyi teklif ettiğinde, yöneticiler hemen anlaşmaya vardırlar.

Linde MH'den gelen filo uzmanları, Grass GmbH'nin filosunu incelemek için iki gün harcadı. Filoyu kayıt altına aldılar, ardından şirketin fabrikasını tekrar gözden geçirdiler. Son olarak da her bir ekipmanın gerçekleştirmesi gereken görevlerin ayrıntılı bir resmini oluşturdular. Operasyon maliyetleri düşürmenin ve filonun verimliliğini artırmanın yollarını sistematik olarak aradılar. Wacker, 'Linde MH'den uzmanlar sadece forkliftlerimize değil, aynı zamanda kullanım, iş süreçleri ve rotalarına da baktılar' diye hatırlıyor.

Tamamen akülü bir filoya geçiş, Grass GmbH'nin filosunu enerji açısından verimli bir şekilde çalıştırmasını sağladı ve ayrıca deponun artık egzoz emisyonları ve LPG motorlu forkliftlerin gürültüsünden arındırdı.

Daha Küçük, Daha Verimli ve Daha Az Bakım

Filoyu optimize etmek için Linde MH uzmanları, Grass GmbH'nin mevcut gereksinimlerine göre uyarlanmış yeni bir filo geliştirdi. Sadece birkaç istisna dışında, tüm forkliftler değiştirildi ve Linde MH'nin standart ekipmanlarıyla değiştirildi. Prong adaptörleri ve diğer akıllı ekipmanlar, ekipmanın çoğunun birden fazla amaç için kullanılabilmesini sağlamaya yardımcı oldu. Aynı zamanda, düzeltilmiş süreçler az kullanılan forkliftleri gereksiz hale getirdi. Sonuç olarak, filo verimli bir boyuta indirgendi. 'Bu yeni daha küçük filo, tüm gereksinimlerimizi mükemmel bir şekilde karşılıyor. Aynı zamanda, daha az bakım gerektirir ve daha düşük devam eden maliyetlere neden olur” diyor Wacker.

Ortak bir tahrik sistemi, ek verimlilik kazanımlarını mümkün kılmaya yardımcı oldu. Tüm forkliftler artık elektrik motorlarıyla ve birçoğunda modern lityum-iyon akülerle donatılmıştır. Wacker, 'Önceden filomuz farklı tahrik sistemlerinin bir karışımıydı' diyor. 'Bazı forkliftler akülüyken diğerleri LPG ile çalışıyordu.' Tamamen akülü bir filoya geçiş, Grass GmbH'nin filosunu enerji açısından verimli bir şekilde çalıştırmasını sağladı ve ayrıca deponun artık egzoz emisyonları ve LPG forkliftlerinin egzos gürültüsünden etkilenmemesini sağladı. Lityum iyon teknolojisi, operatörler arasında özellikle popüler olduğunu kanıtladı. Ara şarj işlemi, karmaşık ve zaman alıcı akü değiştirme işlemine olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için forkliftlerin kullanımını çok daha kolay hale getirir.

Yeni Forklift Özellikleri Operatörlerde Çok İyi Karşılandı

Sıra filoyu değiştirmeye geldiğinde Grass GmbH'nin operatörleri çok önemli bir rol oynadı. Depo lojistiği çalışanı Cristofaro Cammilleri, “En başından beri projeye dahil olduk ve tüm forkliftleri test etme fırsatı verildi” diyor. Özellikle konforlu operatör kabini ve operatörleri yükleme sırasında tehlikeler konusunda uyaran Linde Safety Pilot'tan çok etkilendi. Ayrıca birçok forklift teoperatör kabnin ve şasisinin şasiden bağımsız bir şekilde tasarlanması özellikle kullanım sırasında oluşan darbelerden ve şoklardan kurtulmasından da etkilendi. Ayrıca tüm yeni ekipmanların aynı şekilde çalıştırılabilmesini bir avantaj olarak değerlendirdi: “Forkliftler artık tüm departmanlarımızda benzer. Bu, herhangi birinin komşu bir departmandaki ekipmanın etrafında yolunu hemen bulabileceği anlamına gelir. Bu, çalışanlar için daha uygun bve çalışmayı daha güvenli hale getirdi.”

Cristofaro Cammilleri, Depo Lojistik Görevlisi, Grass GmbH.

Cristofaro Cammilleri, Depo Lojistik Görevlisi, Grass GmbH.

Grass GmbH için filo değiştirme sürecini sorunsuz hale getirmek için forkliftler aşamalar halinde teslim edildi. Aynı tipteki tüm ekipmanlar ayı anda ve bir grup olarak normal işletime alınabilirdi. Wacker, “Linde MH iş ortağımız Suffel Fördertechnik, tüm eski forkliftlerimizi satın aldı ve topladı, böylece hiçbir şey için endişelenmemize gerek kalmadı” diye hatırlıyor.

Tam Memnuniyet için Tam Hizmet

Kendileriyle ilgilenen Linde Mh iş ortağı Suffel Fördertechnik, Grass GmbH ile filo tedariği için bir kiralama anlaşması imzaladı. Grass GmbH, filosundaki tüm forkliftlerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca kullanılabilir olması için aylık bir ücret ödemektedir. Sözleşmede yer alan tam bakım paketi, tüm dönem boyunca filo için yerinde desteği garanti ettiği gibi tüm standart ve eskiyen onarımları ve mevcut kaza önleme (UVV) yönetmeliklerine uygun testler de dahil olmak üzere yıllık muayenelerini de kapsamaktadır.

Şirket içindeki güncel gelişmelere bakmak ve belirli olayları tartışmak için yılda bir kez bir analiz görüşmesi de yapılmaktadır. Linde MH filo uzmanları daha sonra filonun Grass GmbH'nin görevlerine tam olarak uyup uymadığını veya ayarlanması gerekip gerekmediğini kontrol etmek için işletim verilerini kullanır.

Genel Müdür Helmut Kainrad, “Tam bakım sözleşmesi, filomuzun verimliliği ve operasyonel hazırlığına ilişkin tüm sorumluluğu Linde MH iş ortağı Suffel-Fördertechnik'e devrettiğimiz anlamına geliyor” diye açıklıyor. “İşbirliği sorunsuz çalışıyor. Tüm arızalar hızlı ve kolay bir şekilde ele alınmaktadır. Forklift filomuzun yüzde 98'inin artık tek kaynaktan yönetilmesinden son derece memnunuz. Linde MH konsepti, filomuzu standardize etti ve boyutunu küçülterek daha güçlü ve daha enerji verimli hale getirdi. Filo optimizasyon analizi bu nedenle her açıdan faydalı oldu.”

Uygun Maliyetli

Filosunu değiştirmek, Grass GmbH'yi birçok masraftan kurtardı.

Güçlü

Grass GmbH'nın filosu artık daha küçük ama daha güçlü.

Enerji Tasarrufu

Akülüye geçiş, Grass GmbH'nın filosunu daha enerji verimli hale getirdi.

Verimli

Filodaki ekipmanlar için Tam bakım sözleşmesi imzalanması, Grass GmbH'nin filosunun operasyonel hazırlığını ve verimliliğini garanti altına aldı.

Maliyetlerin şeffaflığı

Değişiklik, Grass GmbH'nın filosunun maliyetleri konusunda firmaya tam bir şeffaflık sağladı.

Grass GmbH, Almanya

Reinheim-Merkezli Grass GmbH

Grass GmbH 18 lokasyonda 2.000 çalışanı ve 60 ülkede 200'den fazla distribütörü ile hareket sistemlerinde dünyanın önde gelen uzmanları arasında yer alan Grass Group'un bir parçasıdır. Merkezi Avusturya'nın Höchst kentinde bulunan grup, 2017 mali yılında 378 milyon Euro'luk satış geliri elde etti. Grubun, dünya çapındaki mobilya üreticilerine yüksek kaliteli ürünler sunan menteşeler için yetkinlik merkezi, Almanya'nın Hessen eyaletinde Reinheim şehrinde bulunuyor.