Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Linde MH
Dünyanın En Doğal Yaklaşımı

Massilly'de Otomasyon

Fransız metal ambalaj üreticisi Massilly'nin Cluny'deki ana fabrikası, üretim sürecinde kapsamlı otomasyona güveniyor. Yakın zamana kadar son işlem adımı olan paletlerin depoya taşınması manuel olarak gerçekleştiriliyordu. Bu görev artık otonom endüstriyel forkliftler tarafından büyük bir başarıyla gerçekleştiriliyor. Şirket temsilcileri şimdi Linde MH otonom ekipmanlarının faydalarını görmek için Cluny'ye ziyaret gerçekleştiriyor.

Boş konserve kutuları, parlak gümüş sac parçalar, geniş fabrika koridorunda sonsuz gibi görünen konveyör bantlar üzerinde taşınır. Arada, otonom forkliftler ayrıntılar üzerinde çalışır: üzerlerine baskı yapmak, kapakları delmek, ince metal levhaları şekillendirmek, kaynak yapmak, vb. Bitmiş ürünler paletler üzerine yerleştirilene kadar devam eden sürekli bir dizi vurma, tıslama, vurma ve uğultu sesleri vardır.

Christophe Marteau, Massilly, Linde Material Handling

Christophe Marteau, CTO, Massilly Teknoloji ve Geliştirme

Koserve kutuları çok basit gündelik nesneler gibi görünebilir ama aslında teknik olarak çok karmaşıktırlar.

Christophe Marteau bu konuda uzmandır: Bir konserve kutusunun kesin boyutlara sahip olması, sterilizasyona dayanıklı olması ve mekanik yük taşıma kapasitesi açısından önemli gereksinimleri karşılaması gerekir. Kusursuz ürünler elde etmek için Massilly, mühendislerden kimyagerlere kadar çeşitli teknolojik disiplinlerde uzmanlar istihdam etmektedir.

Şirket, birkaç yıldır bilinçli olarak otomasyona odaklandı. 'Gelişmekte olan pazarlardaki rekabetten uzaklaşmak istiyorsak, sınırlı seçeneklerimiz var.' Seçeneklerden biri kalitedir. Diğer bir seçenek ise mümkün olduğunca yalın ve birbiriyle bağlantılı üretim süreçleridir. “Otomasyon yeni işler yaratmasa da mevcut işleri koruyor” diye itiraf ediyor. Bir paketleme istasyonundan birkaç adım ötede duran Marteau, yeniliklere yatırım yapmayan bir fabrikanın er ya da geç ortadan kalkacağını söylüyor.

Bir paletleme makinesi, bitmiş ürünleri olan konserve kutuları alır ve paletlere yükler. Yanında otonom bir palet istifleyici sırasını sabırsızlıkla bekliyor. Bu cihaz, olağan standart donanıma ek olarak bir navigasyon lazerine, güvenlik sensörlerine, bir elektronik kontrol ünitesine, bir dokunmatik ekrana ve bir Mavi Noktaya sahiptir. Robotik kol bir paleti doldurduktan sonra, Linde L-MATIC otomatik olarak paletleme makinesinden çıkışı temizler, paleti alır ve birkaç metre uzağa otomatik folyo sarma makinesine yerleştirir. Bunu benzer bir süreç takip eder: L-MATIC paleti folyo sarma makinesinden geri alır ve yüksek raflı deponun girişine taşır. Bu noktaya kadar tekrar herhangi bir insan müdahalesi olmaz. Forklift operatörleri paletleri alır ve depoya yerleştirir.

“Ekipmanlar bize esneklik sağlıyor”

Massilly'nin ana fabrikası, ormanlar ve üzüm bağları arasında verimli ve tepelik bir arazi olan Mâconnais'in kalbinde yer almaktadır. 1950'lerde geri dönüştürülmüş teneke kutu ve kapak üretme iş modeli ortaya çıktı. Bugün, Massilly 18 ülkede 20 fabrika işletiyor ve dünya çapında yaklaşık 1300 çalışanı istihdam ediyor. Fransa'da şirket, teneke kapak üretimi alanında pazar lideridir ve uluslararası alanda üçüncü sırada yer almaktadır. Thomas Bindschedler, ailenin bu şirketi yöneten dördüncü neslidir. Massilly, kelimenin tam anlamıyla bir 'gizli şampiyon'. İtalyan makarna endüstrisindeki pazar liderlerinden endüstriyel boya uzmanlarına kadar çok sayıda markalı ürün üreticisi, ambalajları için Fransız şirketine güveniyor.

“Paketleme istasyonu ile depo arasındaki rotayı bir taşıma bandıyla basitçe bağlayamaz mıydınız?” Marteau başını sallıyor: 'Yapabilirdik - ama o zaman bizim iin önemli ulaşım hatlarını kapatırdık! Linde otonom ekipmanı bize tam bir esneklik sağlıyor. Yollar herhangi bir zamanda uyarlanabilir.” Coğrafi navigasyon sistemleri sayesinde, otonom palet istifleyiciler, alan çevresinde bağımsız olarak hareket edebilir. Lazer reflektörlere, raylara, mıknatıslara veya başka herhangi bir yardımcıya ihtiyaç duymazlar.

Bunun yerine, yönlendirme için referans noktaları olarak duvarlar, raflar veya sütunlar gibi özellikleri kullanırlar.

Otonom ekipman fabrikanın yapısına aşina olup, eğer bir çalışan koridorun karşısına geçemeye kalkarsa gerçek zamanlı olarak tepki verebilmektedir. Bu da güvenlik için çok önemli!

Depo çalışanları ayrıca otonom ekipmanların nasıl kullanılacağı konusunda düzenli eğitim almakta ve bu bağlamda oryantasyonun süratlendirilmesi için uygun zamanda forkliftlerin tanıtımı hakkında bilgilendirildi” diye açıklıyor Marteau. Otomatik süreçler, uzun süredir Massilly'de günlük yaşamın bir parçası olmuştur.

Bu, fabrika koridorun diğer ucundaki ikinci bir yükleme istasyonunda duran iki çalışan için de geçerlidir, burası size park yerleri olan bir pit yolunu hatırlatan bir alan. En yeni nesil Linde L-MATIC palet istifleyici yanıp söner, bir eğri çizer, kendi ekseni üzerinde döner ve tırnaklarına bir palet renkli bisküvi tenekesi yükler. İki depo çalışanı süreci dikkatle izliyor. “Az önce folyo germe makinesinde bir düzeltme yaptık. Operatörler şimdi her şeyin tekrar düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ediyor,” diye açıklıyor Marteau. İlk iki otonom palet istifleyici 2012 yılında devreye alındı. 2016 baharında filoya iki yeni L-MATIC cihazı eklendi.

Artan sipariş sayıları ışığında verimliliği artırmak için ilk adım atıldı. 2011 yılında Massilly 1,5 milyar teneke kapak üretti, üç yıl sonra bu rakam 2 milyara yaklaştı. Marteau, otonom ekipmanın yenilikçi potansiyelini fark etti ve onu kullanmaya kararlıydı:

Geleceğe yapılan bir yatırımdı.

Marteau, 'Düşüncemiz açısından, bugün iki kat daha fazla kendi kendine giden ekipman kullanıyor olmamız, doğru kararı verdiğimiz yönündeki görüşümüzü destekliyor' diyor.

Linde MH

Linde MH'nin otonom ekipmanı Massilly'de kullanılırken

Otonom Ekipman Yanlış Hesap Yapmaz

Operasyonlar şu anda daha sorunsuz ilerliyor ve kaza sayısı önemli ölçüde azaldı. Marteau, 'Linde MH otonom ekipmanı her zaman aynı şekilde çalıştığı için, tek kelimeyle güvenilirdir,' diye vurguluyor. 'İnsanlar tarafından çalıştırılan ekipman, başlatma, manevra yapma veya hız tahmin etme sırasında sürekli olarak tam konsantrasyon gerektirir - ve bir palet düşerse, tüm kutuların paketlerinin açılması ve tüm kapakların tek tek kontrol edilmesi gerekir. Bu değerli zamana mal olur. Öte yandan otonom ekipman asla yanlış hesap yapmaz.” Dünyanın dört bir yanından potansiyel müşteriler, çözüme bakmak ve Marteau'ya deneyimlerini sormak için Massilly'yi Cluny'de ziyaret ediyor. Bunun nedeni otonom ekipmanların diğer alanlara aktarılabilecek birçok standart görevi yerine getirmesidir.

Marteau, 'Depomuz aynı zamanda otonom endüstriyel forkliftlere de uygundur' diyor. Şu anda uygulamalarını düşünüyorlar. Linde MH'nin yıl sonu için duyurduğu yüksek raflı otonom dar koridor ekipmanı K-MATIC burada ideal çözüm olabilir.