Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.
Avusturyalı sıhhi ekipman uzmanı HOLTER
Katma Değer Yaratıcıları

HOLTER'de kullanımda olan iki L-MATIC istifleyici

Genel merkez deposu Wels'te bulunan Avusturyalı sıhhi tesisat uzmanı HOLTER'de kullanılan iki Linde L-MATIC palet istifleyiciye çalışanlar tarafından “Fredl” ve “Gust” ismi verildi. Otonom istifleyiciler 7/24 kendilerine düşen tekrarlayan işleri yaparken, bu arada, iş arkadaşları tamamen asıl işlerine, yani değer katan sipariş toplamaya odaklanırlar.

Avusturyalı sıhhi tesisat toptancısı HOLTER olağanüstü verimli lojistik konseptiyle, 1873'te kurulan aile şirketi günümüzde hala kuvvetli bir şekilde işlerine devam ediyorlar: 'Müşterilerimiz saat 18:15'e kadar ne sipariş ederse etsin, hemen ertesi gün teslim ediyoruz - neredeyse ülke çapında. Siparişin saat 10.30'a kadar alınması durumunda, talep üzerine aynı gün içinde bile teslim edebiliriz,' diye açıklıyor Avusturya ve Almanya Lojistik Müdürü Lukas Vormair. Bu iddialı teslimat vaadi, sofistike bir merkezi depo stratejisi ile mümkün olmaktadır.

30.000'den fazla ürünün sürekli olarak stokta tutulduğu Wels'ten, 155 kamyonluk kapsamlı bir şirket içi filo, siparişleri tüm Avusturya ve Bavyera'da dağıtılan sekiz ek lojistik destek noktasına ulaştırıyor: contalardan spa banyolarına, sifonlara ve ısıtıcılara . Vormair gururla, 'Bu, Avusturya'daki en büyük 3 sıhhi ekipman toptancısından biri olmadığımız, aynı zamanda olağanüstü bir lojistik şirketi olduğumuz anlamına geliyor' diyor; bu da elbette mal taşımacılığının asla yeterince verimli olamayacağı anlamına geliyor.

Büyük İşlere Çözüm.

21. yüzyılda ne zaman lojistik ve verimlilikten bahsedildiğini duysanız, bu neredeyse kaçınılmaz olarak HOLTER'de olduğu gibi otomasyon konusuna açar. Vormair, başlangıç ​​durumunu şöyle özetliyor: 'Dahili ürün akışı süreçleri, müşterilerimize verdiğimiz performans vaadimizle uyumlu olmalıdır ve geçmişte bu durum genel olarak böyle değildi.' Wels'te uzun yıllar boyunca küçük parçalar otomatik bir konveyör sistemi aracılığıyla depodan giden mal kontrolüne kadar yolunu bulurken, daha büyük ürünler için manuel işlemler kullanıldı. Vormair: “Toplamadan sonra, bazı durumlarda çalışanlar ürünleri çok uzun mesafelerde sevkiyat departmanına taşımak için ekipmanlarını kullanmak zorunda kaldılar. Bu, kaçınılmaz olarak çok sayıda boş seyahate yol açtı - oraya gidip gelmelerin çalışanlara değerli toplama zamanına mal olması gerçeğinden ayrı olarak.”

Bu, sürekli olarak lojistik süreçlerini iyileştirmeye çalışan dahili “Lojistik Kalite Güvencesi” departmanı için açık bir örnek. Vormair, 'Stuttgart'ta LogiMAT'a gittik ve önce otomasyon açısından pazarın neler sunduğuna baktık' diye hatırlıyor. İlk tedarikiçinin kontrolünden sonra, yön açıktı: 'Güvenilirlik ve uyarlanabilirlik bizim önceliğimizdi. Öte yandan, mevcut depo altyapımıza önemli ölçüde müdahale edebilecek çözümleri en başından eledik. Günün sonunda, yalnızca AGV'leri kullanan geleneksel bir üretim tesisi değiliz, bu nedenle depodaki diğer trafikle mümkün olduğunca uyumlu bir otomasyon konsepti istedik.'

Avusturyalı sıhhi tesisat uzmanı HOLTER şirketinde Linde L-MATIC akülü istifleyici “Fredl” ve “Gust”

… az çabayla

Dayanıklı ve güvenilir teknoloji, kılavuz raylarının zaman alıcı kurulumuna ihtiyaç duyulmaması, kolay ölçeklenebilirlik - bu talepler sıhhi ekipman uzmanını hızla bir Linde MH otomasyon çözümüne yönlendirdi. Lukas Vormair, 'Birkaç tedarikçi sahada demo yaptı, ancak Linde MH konsepti bizi diğerlerinde daha fazla etkiledi' diyor. “Her şey kesinlikle birinci sınıftı, danışmanlık, sunum, lojistik süreçler hakkında bilgilendirme ve bunların bir sürecin parçası olarak nasıl değişmek zorunda olunduğu hakkında kapsamlı bilgi verildi. HOLTER, Linde MH için daha ilk günden rakiplerinden çok farklı olduğu hissini verdi. ”ifadelerini kullandı.

Linde MH’nin L-MATIC palet istifleyicinin HOLTER'deki çalışmalarına başlamadan önce birkaç hazırlık yapılması gerekiyordu. İlk olarak, zemin sorunu. Vormair şöyle açıklıyor: “Şüphesiz tesisimizin zemini yer yer hasar görmüştü. Sonuç olarak, önce Linde MH otonom ekipmanların çalışacağı alandaki zemini yeniledik.” Çalışan entegrasyonu ile ilgili şartnamelerde yer alan bir diğer önemli nokta; HOLTER, en başından itibaren maksimum şeffaflık konusunda ısrarcı olması. “Çalışanlarımızla konuştuk ve depodan sevkiyat alanına manuel olarak ne kadar sürede seyahat etttiklerini ve ardından boş bir yükle geri döndüklerini ortaklaşa belirledik. Bunun günlük çalışma sürelerinin yüzde 25'inden fazlasını oluşturduğunu öğrenince şaşırdık. Bu, özellikle konveyör sistemi tarafından taşınan küçük parçalarla ilgili deneyimleri gördükçe iş gücü kaybımız hakkındaki fikrimiz netleşti. Çalışanlarımıza tamamen temel görevlerine odaklanma fırsatı verdik.”

Sürücü-Renkli

Bir süredir, isimleri çalışanlarımız tarafından verilen iki adet Linde MH L-MATIC, “Fredl” ve “Gust” Wels'te işlerini güvenilir bir şekilde sürdürüyor. Bunun için, Linde MH'deki uzmanlar önce, forkliftler için bir yönlendirme noktası sağlamak üzere önemli sabit noktalara sahip deponun sanal bir haritasını oluşturdu. Daha sonra depoda ve sevkiyat alanında her biri dört farklı renk işaretine sahip dört istasyon kuruldu. Çalışanların sadece toplanan paletleri ilgili istasyona getirmesi ve talimata göre mavi, turuncu, yeşil veya kırmızı bölgeye yerleştirmesi yeterliydi. Şimdi, taşıma emrini iki L-MATIC'ten birine iletmek için aynı renkteki düğmeye tek bir kez basmak yeterli oldu.

Gerisi kelimenin tam anlamıyla çocuk oyuncağı: Fredl ve Gust varış istasyonlarına varır varmaz ve paletleri yerleştirir yerleştirmez, bir çalışan doğruluğunu ve miktarını doğrulamak için malları tarıyor ve ardından onları sevkiyat alanına aktarıyor. Bu son kontrol, HOLTER'in yeni bir ilavesi oldu ve otomasyonun tüm süreç ortamında sahip olabileceği olumlu sonuçlara güzel bir örnek oldu.

Lukas Vormair ortaya çıkan sonuçtan çok memnun, 'Malların taranması ve şehirlere göre doğru sevkiyat alanının kontrolü, sevkiyat hatalarını neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor' diyor. Ve malların yerleştirilmesinden bahsetmişken, otomasyon projesinin bir başka olumlu yan etkisi, genel olarak çok daha düzenli depo ortamını sağlamış olması. “Otonom ekipmanların çalıştığı güzergahlar her zaman açık tutulmalı.Personelimiz zaman zaman çeşitli yerlere malları geçici olarak bırakmaya alışık olsa da, rotalar ilk günden itibaren tutarlı bir şekilde açık tutuldu”, diye devam ediyor Forkliftle açıkça engelleri algılıyor ve örneğin bir yaya, yolunu keserse Linde BlueSpot™ sayesinde ekipman güvenli bir şekilde yavaşlar ve durur böylece ek güvenlik sağlanmış oluyor.' diye ekliyor Lojistik Müdürü Lukas Vormair

DEVAM EDECEK

Bu arada, iki adet Linde MH L-MATIC, yaklaşık dört yıldır HOLTER'de çalışıyor ve günde yaklaşık 150 tur gerçekleştiriyor. Fredl ve Gust'ın vardiyası sabah 6'dan akşam 8'e kadar sürüyor. Bu süre zarfında, forkliftlerin her biri için bir yedek akü mevcut olduğundan, kamyonlar neredeyse sürekli hareket halindedir. Kurşun asitli enerji çözüm sistemlerinin şarjı yüzde 20'nin altına düşerse, palet istifleyiciler otomatik olarak akü değiştirme istasyonuna doğru hareket eder. Bir kez orada, bir çalışan aküyü sadece birkaç dakika içinde manuel olarak değiştirir. Lukas Vormair şu sonuca varıyor:

Sonuç olarak, tam olarak istediğimiz sonucu şeyi elde ettik. Toplama alanındaki çalışanlarımızın asıl işleri için daha fazla zaman ayırabilir durumdalar ve ürün akışımız artık performans hedefimize mükemmel bir şekilde uyuyor.

Ve tüm konsept, Linde MH tarafından sağlanan desteğe her zaman güvenebileceğimizin göstergesi. En güncel örnek olarak, depodaki tadilat nedeniyle gerekli hale getirilen yeni planlanmış güzergahtır. 'Bir Linde MH ekibi, yeni rotanın fizibilitesini kontrol etmek için şantiyeye hızla geldi.' Wels'te, L-MATIC filosunu daha sonra yeni bir depoda nakliye işlerini üstlenebilecek ek forklift doldurmayı düşünüyoruz. Sonuçta, iyi kavramlar tam bir döngüye girme eğilimindedir, hatta bazen (tamamen) otomatik olarak…

Avusturyalı sıhhi ekipman uzmanı HOLTER

Fritz HOLTER GmbH

Merkezi Avusturya'nın Wels şehrinde bulunan Fritz HOLTER GmbH, Avusturya'daki en büyük 3 sıhhi ekipman toptancısından biridir. 1873 yılında kurulan ve halen bir aile şirketi olan HOLTER'in 20 tesiste 330'u lojistikte olmak üzere yaklaşık 850 çalışanı bulunmaktadır. Yaklaşık 30.000 farklı ürün, merkez depodan ve Avusturya ve Almanya'daki sekiz ek lojistik destek noktasına, 155 adetlik ağır ticari araçlık bir filoyla teslim ediliyor.