Yükleniyor...
Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Linde MH hidrojen yakıt hücresi teknolojisine sahip forkliftler ve çekiciler
Hidrojenle Geleceğe

Hidrojen Yakıt Hücresi

Peki bir ekipmanın sadece üç dakika içinde yakıt dolumunu yapmak ve çalışma sırasında gaz salınımı olmaması? Hayal gibi görünen bu teknoloji, geleceğin en umut vaat eden enerji çözümlerinden biri olan, hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin en önemli iki avantajıdır.

Uygulama gereksinimlerine ek olarak, yakıt dolumu veya şarj için gereken alan, enerji maliyetleri ve çevre uyumluluğu gibi bazı noktalar endüstriyel ekipmanlar için uygun enerji sisteminin seçilmesinde önemli bir rol oynar. Bunun yanında, kurşun asitli aküler gibi konvansiyonel çözümlere göre avantajlar sağlayan alternatif sürüş sistemlerine giderek daha fazla odaklanılmaktadır.

Buna sadece lityum iyon aküler değil, hidrojen yakıt hücreleri de dahildir. Linde MH bu teknolojiyi incelemeye başlayan ilk üretici olup, 2000 yılından bu yana kullanıma hazır çözümler geliştirmektedir. Bu yaklaşım, lojistik şirketlerinin bugünden bu geleceğe odaklı teknolojiden yararlanmalarını sağlamaktadır.

Hidrojen yakıt hücresi nasıl çalışır?

Hidrojen yakıt hücresi akülere benzer bir şekilde çalışır, bir diğer manada enerji kimyasal bir tepkime ile üretilir. Temel fark şudur: Hidrojen yakıt hücresinde, hidrojen ve oksijen elektrik, ısı ve su açığa çıkarmak üzere tepkimeye girer. Bu sürece ‘soğuk yanma’ da denir ve bazı avantajları olduğu gibi, teknik zorlukları da vardır.

Linde MH teknoloji ortaklarıyla işbirliği yaparak, forkliftlerini dönüştürmüş ve bu zorlukları ortadan kaldırmıştır. Örneğin, üretilen ısı bir fan yardımıyla uzaklaştırılır. Ek olarak, bu hibrit sistemdeki ek bir lityum-iyon akü çok yüksek performans gerktiğinde bu üst noktalarda gereken enerjiyi de sağlar. Ayrıca, frenlemeyle enerji geri kazanılır ve yeniden aküye gönderilir.

Yükleri kaldırmak için yakıt hücresi teknolojisine sahip forklift

Hidrojen Teknolojisinin 8 Avantajı

Hızlı Yakıt Dolumu

Hidrojen yakıt hücreleri sadece üç dakika içinde hidrojenle doldurulur. Bu ekipmanların sahada kullanılabilirliğini arttırır. Bu durum zorlu çok vardiyalı çalışmalar sırasında önemli bir avantajdır.

Daha Düşük Maliyet

Hidrojen maliyetleri son yıllarda önemli ölçüde azalmıştır. Ayrıca, zaman alan akü değiştirme işlemlerinin ortadan kaldırılması ve kısa yakıt dolum süreleri sayesinde üretkenlik artar.

Güvenli İstifleme

Akü değiştirme işlemlerinin ve tehlikeli olabilecek asitlerin ortadan kaldırılması hidrojen yakıt hücreli ekipmanları için özellikle güvenli hale getirir.

Temiz Çalışma

Hidrojen yakıt hücreleri kurşun asit akülere karşı temiz bir alternatiftir. Özellikle ilaç ve gıda endüstrileri gibi hijyenin kritik önem taşıdığı sektörlerde kullanmak için uygun olmasını sağlar.

Daha Uzun Hizmet Ömrü

Hidrojen yakıt hücreleri 10.000 çalışma saatlik ortalama hizmet ömrüne sahip olup, bu yaşam döngüsü maliyetler ve çevre üzerindeki etkileri azaltır.

Alanın Verimli Kullanımı

Akü şarj istasyonu veya akü dolum alanlarına gerek kalmaz. Hidrojen dolum altyapısı alan tasarrufu sağlayacak şekilde uygulanabilir, bu da alanınızın daha verimli kullanılmasını sağlar.

Çevre Dostu

'Soğuk yanma' sadece su buharı ve ısı açığa çıkartır. Hidrojen çevre dostu bir yöntemle - örneğin biyogaz gibi yenilenebilir kaynaklardan - üretilebilir. Bu da CO2 emisyonlarını azaltır.

Modern Enerji Çözümü

Şirketler insanlar ve çevre üzerindeki etkileri konusunda artık giderek daha fazla sorumluluk almaktadır. Bu noktada, müşterilerin de memnun olmalarını sağlayan hidrojen yakıt hücreleri önemli bir katkıda bulunur.

Yakıt hücresi teknolojisi ile ilgili video

İdeal Uygulamalar

Çok Vardiyalı Çalışma

Akü değiştirme işlemlerinin duyulan gereksinimin ortadan kaldırılmasıyla birlikte hızlı yakıt dolumu ve enerji sisteminin sürekli performans seviyesi sayesinde, hidrojen yakıt hücreleri zorlu çok vardiyalı çalışmalarda verimliliği arttırır. Böylece, bu teknolojinin üretim ortamlarının yanında yoğun lojistik hizmetlerinde de ilgi çekici olmasını sağlar.

Gıda ve İlaç Endüstrisi

Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) gibi hijyen gereklilikleri gıda endüstrisindeki lojistik işlerinde merkezi bir rol oynar. İlaç endüstrisinde de, 'Mal Dağıtım Uygulamaları' (GDP) yönergesindeki katı kurallar geçerlidir. Kurşun asitli akülere kıyasla, hidrojen yakıt hücreleri asit veya diğer kimyasalların dökülme olasılığını ortadan kaldırır.

Otomotiv Endüstrisi ve Yan Sanayi

Otomotiv endüstrisi ve yan sanayideki yüksek yoğunluk, sıkı son teslim tarihleri ve maliyet hedeflerine erişilmesinde yüksek kullanılabilirlik oranlarına ve tüm vardiyalar boyunca sürekli performans seviyelerine sahip endüstriyel ekipmnalara güvenilir. Hidrojen yakıt hücresi bu gereklilikler için en uygun çözümdür.

Alan Kısıtlamaları

Akü şarj ve değiştirme istasyonlarına duyulan ihtiyacın ortadan kaldırılmasıyla, değerli depolama alanları kazanılabilir. Düşük emisyonlu enerji sistemi aynı zamanda alan kısıtlamalarının yanında ortamın havasını da korur.

Hidrojen Yakıt Hücresi Uygulamaları

BMW Grubu İle Yapılan Çalışma Ekonomik Verimliliği Doğruluyor

Linde MH, hidrojen yakıt hücresi teknolojisine sahip endüstriyel ekipmanların geliştirilmesinde güçlü ve deneyimli ortaklarına güvenmektedir. “H2IntraDrive” adı altında, 2013 yılında BMW Grubu ve Münih Teknik Üniversitesi’ndeki Malzeme İstifleme ve Malzeme Akışı Lojistiği Ana Bilim Dalı ile birlikte teknolojinin ekonomik ve teknik olanakları hakkında kapsamlı bir çalışma başlatılmıştır.

Bu amaçla, Leipzig’deki BMW-i araçların kaporta atölyesinde 20.000 çalışma saatinin üzerinde bir süreyle hidrojeni yakıt olarak kullanan ekipmanlar kullanılmıştır. Sonuç: Birlikte geliştirilen hidrojen yakıt günümüzde pazara sunulabilir durumdadır ve belirli koşullar altında ekonomik olarak kullanılabilir. Bir üretim ortamında günlük kullanımda yüksek kullanılabilirlik oranının ve yenilebilir bir şekilde üretilebilen hidrojenin kullanılması nedeniyle daha az çevresel etkilere sahip olduğunun gösterilmesiyle, bu teknoloji mükemmel bir izlenim oluşturmuştur. 2017’den bu yana FFZ70 adı altında başka bir çalışma da sürdürülmektedir.

Linde yakıt hücresi teknolojisi BMW Grubunda Kullanılıyor
Linde yakıt hücresi teknolojisi DB Schenker’da kullanılıyor

DB Schenker Aktarma Deposunda Saha Testi

E-LOG-BioFleet’ projesi Linde MH, Fronius International, DB Schenker, OMV, HyCentA Research ve Joanneum Research arasında gerçekleştirilen ortak bir projedir. Avusturya’nın Hörsching kentinde bulunan DB Schenker’in depolarından birinde hidrojen yakıt hücreli hibrit sisteme ve Avrupa’da ilk kez hidrojen için iç mekanda yakıt dolumu sistemine sahip on adet palet taşıma makinesi uygulamada test edildi.

Kamu tarafından finanse edilen projede, kısa bir tanıtım aşamasından sonra ekipmanların vardiya faaliyetlerine tamamen entegre edilmesi mümkün olmuştur. Temel güç gereksinimi de hidrojen yakıt hücresi tarafından üretilirken, dahili bir lityum iyon akü gereken yüksek gücü karşılamakta ve frenleme sırasında geri kazanılan enerjiyi depolamaktadır.

Optimize edilmiş bir çalışma operasyonu ve frenleme enerjisinin geri kazanılması sayesinde, sistem yüzde 53’e kadar varan yüksek bir verimlilik derecesine ulaşır. Aynı zamanda, bir ekipmanda tüm hizmet ömrü boyunca kurşun asitli aküye sahip, karşılaştırılabilir bir kıyasla üçte bir oranında daha az sera gazı açığa çıktı. Hidrojen ise yeniden kazanılan biyogazdan elde ediliyor.

Mercedes-Benz’de Verimli Tesis Lojistiği

'Daimler Yeşile Dönüyor” sloganıyla, Mercedes-Benz hidrojen yakıt hücresi teknolojili ekipmanların kullanımını test etmektedir. Bu testin yeri Düsseldorf’ta bulunan dünyanın en büyük Mercedes-Benz Sprinter hafif ticari araç fabrikasıdır. Bu popüler hafif ticari araçlar bu tesiste üç vardiya halinde üretilmektedir.

Hidrojen yakıt teknolojisi zaman tasarrufu ve akülerin değiştirilmesi için personel maliyetlerinden tasarruf sağlar. Sadece üç dakika içinde, yakıt hücresi hidrojenle doldurulur ve ekipman kullanılmaya hazır hale gelir. Böylece, teknoloji düzgün vardiya değişiklikleri için ideal koşulları sağlamış olur.

Linde yakıt hücresi teknolojisi Mercedes-Benz’de kullanılıyor

Gereklilikler ve Perspektifler

En Uygun İşletme Şartlarının Elde Edilmesi

Hidrojen yakıt hücresi teknolojisi kullanıma hazırdır ve uygulama gerekliliklerine bağlı olarak, bazı şirketler için ideal enerji sistemidir. Ancak, her bir şirket için doğru çözüm ve yatırım ayrı ayrı geliştirilmelidir. Ekonomik ve verimli kullanım için çeşitli bazı ön koşullar vardır:

  • Filo boyutu: Ekonomik açıdan bir işletme yaklaşık en az 20 ekipman kullanmalıdır.
  • Altyapı: Yakıt dolumu için önceden mevcut bir hidrojen altyapısının mevcut olduğu durumlarda, genellikle ekonomik kullanım mümkündür. Bu altyapının baştan oluşturulması gerektiğinde, ekonomik uygulanabilirlik her bir proje için ayrı ayrı incelenmelidir.
  • Teşvikler: Hidrojeni yakıt olarak kullanan, sürdürülebilir bir filonun kurulması için teşvik olanakları olduğunda, bu durum sürdürülebilir bir çözümün uygulanmasını kolaylaştırır.

Sürdürülebilir Teknolojiye Yatırım Yapmak

Linde MH hidrojen yakıt hücrelerini geleceğe yönelik öncü bir teknoloji olarak kabul etmektedir. Bu nedenle, şirket yeni ürünlerine bu teknolojiye uygun çözümleri kademeli olarak entegre etmektedir. Sonuç olarak, bu olağanüstü enerji sistemi pek çok alanda klasik yakıt sistemlerinin yerini alacak bir günlük kullanım ürünü hale gelecek şekilde gelişmektedir.