Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Linde MH
Forkliftlerde yeni sürüş deneyimi

Yenilikçi LINDE Steer Control

Verimli lojistik süreçleri ve maksimum taşıma performansı için operatör ve ekipman arasındaki sorunsuz etkileşim giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Ekipmanın performansına ek olarak, taşıma ve depolama işlerinin ne kadar hızlı ve verimli bir şekilde üstesinden gelinebileceğini belirleyen her şeyden önce sürüş konforu ve sezgisel kullanımdır. Linde MH'nin devrim niteliğindeki Linde Steer Control konsepti, klasik direksiyon simidinin yerini alıyor ve böylece yeni bir ergonomi, kullanıcı dostu olma ve sürüş keyfi düzeyi sağlıyor.

Forklift kontrolü operatör ve ekipman arasındaki arayüz

Linde MH, forkliftlerini geliştirirken operatör ve ekipman arasındaki verimli etkileşime her zaman özel bir önem vermiştir. Operatör kabininin tasarımı önemli bir rol oynar. Fiziksel zorlanmayı en aza indirirken maksimum sürüş ve çalışma konforu sunmalıdır. Ekipman kumanda sistemi bu açıdan özellikle önemlidir. Bu nedenle Linde MH forkliftleri, ekipmanları kolay, hassas ve sezgisel hale getiren kanıtlanmış çift pedallı sürüş ve Linde Load Control çalışma konsepti ile donatılmıştır.

Linde Steer Control ile Linde MH şimdi daha kapsamlı bir operatör ve ekipman entegrasyonuna doğru bir sonraki uygun adımı atıyor. Uzun vardiya sürelerinin olduğu ve çalışma sürelerinin çoğunu bir forklift üzerinde geçiren operatörler için ergonomik faydaları olan bir yeniliktir.

Linde MH

Linde Steer Control: Tam kontrol

Linde Steer Control, ekipman direksiyonunda tamamen yeni bir çığır açıyor. Yenilikçi konsept, geleneksel direksiyon simidini ortadan kaldırır ve onun yerine sol taraftaki ilave bir kol yaslamaya entegre edilmiş bir mini direksiyon veya direksiyon kumanda kolu ile değiştirilir. Direksiyon milinin buna bağlı olarak ortadan kaldırılması ve gerekli direksiyon hareketlerinde önemli ölçüde azalma, başta operatör için fiziksel rahatlama ve çatal uçlarının daha iyi bir görünümü olmak üzere birçok açık avantaj sunar. Tüm hareketlerde maksimum hassasiyet için Linde Steer Control, direksiyon elemanlarının hassasiyetini forkliftin hızına göre otomatik olarak ayarlar. Bu, duruma bağlı olarak ekipmanın aynı el hareketine farklı tepki verdiği anlamına gelir: Forklift ne kadar hızlı hareket ederse, tekerleklerin direksiyon sapması o kadar küçük olur. Sürüş hızı ne kadar yavaşsa, direksiyon sapması o kadar büyük olur.

Kumanda Seçenekleri: Mini direksiyon mu, direksiyon kumanda kolu mu?

Linde MH, bir forkliftin farklı uygulamalarına uyması için iki Linde Steer Control alternatifi sunar. Mini direksiyon ve direksiyon kumanda kolundan her birinin uygulamaya bağlı olarak kendi avantajları vardır:

Mini Direksiyon

Temel çalışma mantığında mini direksiyon, klasik direksiyon simidine benzer. Bu benzerlik sayesinde mini direksiyon, ilk kez kullananlar için direksiyon kumanda koluna göre çok daha dik bir öğrenme eğrisine sahiptir. Bir forkliftin sürüş ve manevradan depolamaya ve geri almaya kadar olağan günlük uygulamaları için mini direksiyon, ortalama operatör için en uygun seçimdir ve bu nedenle standart tasarım olarak önerilir.

Direksiyon Kumanda Kolu

Direksiyon kumanda kolu, özel çalışma koşulları altında gücünü gösterir. Dar alanlarda ve sık sık kısa, dolambaçlı yollardaki sürüşte bir avantaj olan hızlı ve güçlü yön değişikliklerine olanak tanır. Kumanda kolu bırakıldığında

dönüş tekerleri otomatik olarak düz konuma geri döner. Bu, özellikle operatörün sık sık uzun ve dar koridorlara girmesi gerektiğinde kullanışlıdır. Otomatik düz konumlama, blok depolamada ve içecek depolarında veya kağıt geri dönüşümünde sıklıkla gerekli olduğu gibi, yükü düz bir çizgide alırken veya iterken de avantajlar sunar.

Sezgisellik

Linde Steer Control, kanıtlanmış çift pedal kontrolü ve Linde Load Control çalışma konseptini tamamlar. Birlikte, üç kontrol bileşeni, operatöre çalışırken ekipmanla tamamen bütünleşme hissi verir. Çift pedal kontrolü, yumuşak hızlanma ve hızlı yön değişiklikleri sağlar. Operatör sağ eliyle Linde Load Control'ı kullanır ve böylece tüm temel asansör işlevlerini kontrol eder. Sol el, forkliftin tüm sürüş hareketlerini Linde Steer Control aracılığıyla yönlendirir.

Yoğun operatörlerin özel bir avantajı vardır

Kontrol kolunun azaltılmış hareket aralığı sayesinde, Linde Steering Control önemli ergonomik iyileştirmeler sağlar. Özellikle operatörlerin forkliftte aynı anda birkaç saat geçirdiği yoğun uygulamalar için bu fiziksel rahatlama çok değerlidir. Eklenen bu ergonomi ve kullanım kolaylığı, böylece genel üretkenliği artırmaya da yardımcı olur. Bir yandan, operatörlerin rahatsızlık duymadan ve daha fazla konsantrasyonla daha uzun süre çalışmasını sağlayarak. Öte yandan, uzun vadede strese bağlı hastalıklar nedeniyle devamsızlık oranını azaltarak.

Tamamen yeni bir sürüş deneyimi

Linde Steer Control, forkliftin ergonomik özelliklerini optimize eder ve operatör üzerindeki fiziksel yükü azaltır. Ergonomik faydalar şunları içerir:

Azaltılmış kol hareketleri

Klasik direksiyon simidinden vazgeçerek ve ekipman kontrollerini ilave kol yaslamaya entegre ederek, operatörün ön kolu tüm sürüş süresi boyunca rahat bir pozisyonda durur. Tüm manevralar yalnızca elin hafif hareketleriyle kontrol edilir. Kolun minimum hareket aralığı, özellikle omuz ve dirseği rahatlatır ve bu da çalışma konforunu belirgin şekilde artırır.

Daha az yorgunluk

Forklifti kontrol ederken önemli ölçüde azaltılmış kol hareketleri, direksiyonun kullanıldığı koldaki yorgunluğu ve tek taraflı gerilimi önler. Bu, özellikle çalışma zamanlarının çoğunu forkliftte geçiren yoğun operatörler için fark edilir. Sık manevraların neden olduğu fiziksel zorlama da minimuma indirilir. Eldeki görevden bağımsız olarak, operatörler vardiyaları boyunca konsantrasyonla ve dikkati dağılmadan çalışabilir ve direksiyon hakimiyetlerini sürekli bir şekilde yüksek seviyede tutabilirler.

Bilişsel rahatlama

Linde Steer Control, gerekli direksiyon hareketlerini minimuma indirdiği için operatör tamamen ekipmanın manevralarına konsantre olabiliyor.

Ergonomi çalışması: Daha az hareket, daha az stres

Linde Steer Control'ın ergonomik avantajlarını bilimsel olarak kanıtlamak için 2022'de Linde MH, RWTH Aachen Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Enstitüsü ve fka GmbH ile birlikte, çoğu gün içinde forklift kullanan 24 test sürücüsünü içeren bir kullanıcı çalışması gerçekleştirdi. Çalışmanın sonuçları mini direksiyon ve direksiyon kumanda kolunun açık avantajlarına işaret ediyor. Hareket analizleri, her iki varyantın da geleneksel Linde MH direksiyon simidine kıyasla direksiyonun kullanıldığı kolun daha az hareket etmesine neden olduğunu açıkça göstermektedir.

Çalışma için, operatörler temsili sürüş manevraları olan iki özdeş sürüş kursunu tamamladılar - dümdüz sürüş, dolambaçlı bölüm, manevra yapma ve ürünleri alma, indirme ve istifleme. Omuz, dirsek ve el bileğinin hareket açıklığını belirlemek için üst gövde ve kollar özel bir kamera ile kayıt altına alınarak analiz edildi. Sonuç: omuz yüzde 25 daha az hareket ettirilir, dirsek yüzde 45 daha az hareket eder. Bu, omuz ve dirsek eklemlerindeki ve ayrıca boyuna kadar uzanan kaslardaki gerilimi önemli ölçüde azaltır.

Hareket analizinin sonuçları, öznel sürüş deneyimi ile tutarlıdır. Örneğin, operatörler mini direksiyon ve direksiyon kumanda kolunu kullanırken omuzlarında ve kollarında algılanan gerginliğin direksiyon simidine kıyasla önemli ölçüde daha düşük olduğunu belirtmişlerdir.

Linde MH

Görülebilirlik ve Güvenlik

Linde Steer Control, klasik direksiyon simidini geçersiz kılıyor. Bu, direksiyon mili ihtiyacını ortadan kaldırır ve ön camdan çatal uçlarına kadar görüş alanını iyileştirir. Bu, operatörün yerde duran yükleri kaldırmasını kolaylaştırır.

Geleceğin kontrol sistemi: Mekanik bağlantısız elektrikli direksiyon sistemi teknolojisi ile güvenlik

Linde Steer Control, operatörün direksiyon komutlarının elektrik sinyallerine dönüştürüldüğü ve hidrolik kontrol elemanlarına iletildiği elektrikli direksiyon sistemi teknolojisine dayanmaktadır. Bu, direksiyon elemanı artık mekanik olarak direksiyon aksına bağlı olmasa bile ekipmanın tekerleklerinin yönlendirilmesine olanak tanır. Linde Steer Control için Linde MH, mekanik bir bağlantı olmamasına rağmen ekipman kontrol sisteminin her koşulda arızaya karşı emniyetli çalışmasını sağlayan yenilikçi bir güvenlik konsepti geliştirdi.