Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Yüksek raflı bir depoda bir Linde MH dar koridor ekipmanı
Dar Koridorlarda Risksiz Sürüş

Lınde Aısle Safety Assıstant (ASA)

İntralojistik, e-ticaret nedeniyle sürekli artan gereksinimlerle karşı karşıyadır. Müşteri davranışının değişmesiyle birlikte, teslimat siparişlerinin sayısı artmaya devam ederken, aynı zamanda özelleştirilmiş siparişler için parti boyutları da giderek küçülmektedir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için birçok şirket daha verimli ve daha dar koridorlara sahip depolarına güvenmektedir. Depolarda 18 metre yüksekliğe kadar ulaşan raflar ve 1,8 metrelik koridor genişlikleri, geleneksel depolarda yüzde 50'ye kadar aşan bir depo yoğunluğuna neden olabiliyor. Bu kısıtlı koşullarda amaç, olası kaza riskini en aza indirirken kararlı, hassas ve hızlı çalışmaktır.

Linde Aisle Safety Assistant (ASA) yardımıyla dar koridor ekipmanları, hareketlerini deponun şartlarına göre ayarlar. Bu, ekipmanın deponun altyapısıyla çarpışma riskini ve bu sayede ekipmana, ürünlere ve çalışma ortamına zarar verme riskini önemli ölçüde azaltır.


Dar Koridorlarda Güvenli ve Verimli Sürüş

Linde Aisle Safety Assistant (ASA), otomobillerde kullanılan ve sürücünün aracı kontrol etmesine yardımcı olan pasif sürücü destek sistemlerine benzer şekilde çalışır. ASA'nın yardımıyla, dar koridor ekipmanı, zemine gömülü RFID etiketlerini veya raf sütunlarına yapıştırılmış barkod etiketlerini kullanarak sürüş yapar. Bu, ekipmanın herhangi bir zamanda dar koridor ekipmanın depoda nerede olduğunu belirlemesini sağlarken, aynı zamanda yükseklik sensörü ise operatör kabinin yüksekliğini belirler. Bu nedenle ekipmanın kontrol ünitesi, ekipmanın tam konumunu ve mevcut yükseklik durumunu her zaman bilir.

RFID etiketleri veya sensörleri çok küçük boyutlardaki vericilerdir. Raf koridorları boyunca zemine gömülür ve ekipmanın konumunu doğru bir şekilde belirlemesini sağlayan bilgiler gönderirler. Barkod etiketleri, RFID etiketlerine alternatif olarak kullanılabilir. Ekipmanın raf koridorundaki konumu, raf sütunlarının altına yerleştirilen barkod etiketleri kullanılarak tanımlanır.

Linde ASA ile, depodaki güvenlik sebebiyle belirli ekipmanların hareketlerini kısıtlayan her raf koridoru için farklı bölgeler tanımlanabilir. Örneğin, eşik veya derz gibi hemzemin olmayan yüzeylerden geçerken belirli alanlarda hız otomatik olarak düşürülebilir. Bu kısıtlamalar, devreye alınırken, üç boyutlu bir haritada saklanır.

Olası çarpışmaları önlemek için raf koridoruna çıkıntı yapan engeller konumları ve boyutları ile dijital harita üzerinde işaretlenir. Ekipman işaretli alana yaklaşırsa, Linde ASA operatörün bu bozuk yüzeyin içine girmesini engeller. Sistem, asansör, kabin ve çatal konumu da dahil olmak üzere her bir ekipmanın tam boyutlarını her zaman bilir ve dar koridor ekipmanını engel ile karşılaşmadan otomatik olarak durdurur.

Linde Material Handling

Güçlü Destek

Linde Aisle Safety Assistant (ASA), koridordaki yatay konumunu belirlemek için RFID etiketleri veya barkod etiketlerini kullanır. Bu sayede zemindeki bozuklukların yanı sıra raflardaki engel ve çıkıntılara da tepki verir ve bu alanlara girdiğinde hız, kaldırma yüksekliği ve çatal uzantısı vb. gibi belirli sürüş işlevlerini sınırlar.

Aısle Safety Assıstant'ın öne çıkan özellikleri

Koridorun sonunda dinamik frenleme grafiği

Koridor sonunda dinamik frenleme

Linde ASA, istenen hıza ulaşmak veya koridorun sonunda durmak için her zaman ekipmanı en uygun zamanda frenler.

Frenleme bölgesi öncesi ve içindeki hız grafiği

Hız sınırlandırma

Grafik, ekipmanın bir frenleme bölgesinden önceki ve içindeki hızını gösterir. Tanımlanmış frenleme bölgelerinde forklift, hızını tanımlanmış bir değere düşürür. Bu, ürünlere ve ekipmana verilebilecek olası hasarı azaltır.

Engelleri tanımlayarak olası çarpışmayı önleme

Linde ASA yazılımında engellerin boyutları tam olarak yatay ve dikey olarak tanımlanarak ekipmanın bu alana girmesi engellenebilir.

Kabin indirme kısıtlaması

Ekipman, kabini ya hiç indirmez ya da özel olarak tanımlanmış alanlarda sadece belirli bir yüksekliğe kadar indirir.

İlk bakışta Faydaları

Linde_K_Anwendungen_043_RGB

  • Raf ve ürünlerde daha az hasar
  • Ekipmana daha az hasar
  • Daha düşük onarım maliyetleri
  • Azaltılmış duruş süreleri sayesinde daha yüksek palet devri
  • Operatörler için artırılmış güvenlik
  • Depo değişimlerinde esnek planlama

Linde Aisle Safety Assistant tek başına veya Linde Warehouse Navigation ile birlikte kullanılabilir. Linde Warehouse Navigation, yüzde 25'e varan zaman tasarrufu sağlar ve varış noktasına giden en uygun rotayı seçer.