Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Linde Safety Pilot Ekranı
Olası Devrilme Kazalarını Önüne Geçin!

Linde Safety Pilot

Güvenliği Arttıran Akıllı Çözüm

Denge ağırlıklı forkliftler nadiren devrilir, ancak gerçekleştiğinde operatörün hayatı riske girmekle kalmaz ekipman ve yüke önemli miktarda zarar verebilir. Bu durum genellikle operatör hatasından kaynaklanır. Operasyonda ‘İnsan hatasını’ azaltmak için, Linde MH benzersiz bir operatör destek sistemi geliştirmiştir. Linde MH güvenlik söz konusu olduğunda standarları yeniden belirlemektedir. Linde Safety Pilot (LSP) akıllı bir yolcu görevi yapar ve LSP'nin iki versiyonu da mevcuttur: LSP Select ve LSP Active. Her iki versiyonda da, operatör daima bir ekran üzerinde görüntülenen önemli parametreleri görebilir. Ekipmanın sürüş durumu kritik hale gelirse, ekranda uyarı renkleri gösterilir ve bir uyarı sinyali verilir. Linde Safety Pilot’un Active versiyonu ise kritik anlarda forkliftin sürüş ve kaldırma işlevlerine otomatik olarak müdahale edebilir.

İşinizi İçgüdüye Bırakmayın

Denge ağırlıklı bir forkliftin devrilmesi tehlikelidir; yük ve ekipman hasar görebilir ve hatta operatör yaralanabilir. Özellikle düzenli olarak farklı, bilinmeyen yükler taşınıyorsa operatörün ekipmanın devrilmesini önlemesi kolay değildir. Güvenliklerini garanti altına almak için, operatörün yük ağırlığını, yük merkezi mesafesini ve gereken kaldırma yüksekliğini bilmesi ve hassas bir şekilde değerlendirebilmesi gerekir. Bu durum her zaman mümkün olmamaktadır. Pratikte, iş ister istemez operatörün içgüdüsüne kalır. Hem Active hem de Select versiyonlarında, LSP ekipmanın çeşitli yerlerinde kaldırma yüksekliği, eğme açısı ve yük ağırlığı gibi verileri ölçen bir dizi sensöre sahiptir. Bu önemli değerler operatör kabinindeki bir ekrandan görüntülenir. Operatörün taşınan yükün ağırlığını veya geçerli kaldırma yüksekliğini tahmin etmesi gerekmez, ama artık bunları operasyonun kritik seviyesini izlemek için kullanabilir.

Linde Safety Pilot kontrolü

Güvenlik

Devrilen denge ağırlıklı forkliftlerin karıştığı tehlikeli kazaların yaşanma olasılığı Linde Safety Pilot ile çok daha azdır.

Güvenliği arttıran yenilikler

Yük ağırlığı

Yüksek hassasiyetli bir sensör asansör hidrolik sistemindeki basıncı ölçer. Silindir çapı ve asansör dişlisi oranı gibi bilinen değerleri kullanarak, geçerli yük ağırlığı hesaplanabilir.

Kaldırma yüksekliği

Bu amaçla asansöre entegre edilen, özel olarak geliştirilmiş bir kablo uzunluk göstergesi olarak kullanılır.

Tilt açısı

Eşlik eden sensörler tüm Linde MH marka denge ağırlıklı forkliftlerde standart olarak entegre edilmiştir.

Yük torku (sadece LSP Active'de)

Arka aks üzerinde, yük torkunu veya yük merkezinin ön aksa mesafesini ölçmek için kullanılabilecek, yeni geliştirilen bir ölçüm sistemi vardır.

Linde MH’nin Safety Pilot özelliği ile ilgili video

Linde Safety Pilot Üç Önemli Kriteri İzler

  • Daha güvenli çalışma alanı : Kısıtlama yoktur.
  • Taşınabilecek yük sınırı : Ekran turuncu renkte yanar; bu yük sınırına neredeyse erişildiğini gösterir. LSP Active kaldırma sırasında tilt hızını azaltır.
  • Kritik alan : Ekran kırmızı renkte yanar; bu yük sınırına erişildiğini gösterir. Aynı zamanda bir uyarı sinyali sesi duyulur. LSP Active ekipmanın işlevlerini ayarlar.

Sürüşe Aktif Müdahale

LSP Active aynı zamanda aktif bir destek sistemi şeklinde operatöre ek destek sağlar: Operatör denge ağırlıklı bir forklifti ağırlık sınırında olan ağır bir yükü kaldırmak için kullanırsa, sistem görsel ve sesli sinyal verir. Buna ek olarak, kaldırma veya tilt hareketini yavaşlatır. Operatör tepki vermezse, ekipmanın kaldırma hareketi tamamen durdurulur. Aynı durum sürüş sırasında da ortaya çıkar. Operatör yüklü forklifti çok hızlı bir şekilde hızlandırırsa, çok sert fren yaparsa veya virajları çok hızlı alırsa, LSP Active özelliği sürüş işlevine müdahale eder. Sistem operatör hatasını telafi eder ve çoğu durumda ekipmanın devrilmesini önler.

Daha Hızlı ve Daha Güvenli Çalışın

Select ve Active versiyonlarında, entegre yük tartılarını kullanarak kaldırma yüksekliğini önceden seçmekten hız sınırlarını önceden ayarlamaya kadar uzanan çok sayıda konfor işlevi vardır. Bu işletme süreçlerinin daha güvenli ve daha üretken olmasını sağlar. Örneğin, hareket etmeden önce, operatör yükün kaldırılabileceği yüksekliği ayarlayabilir. Artık istifleme sırasında ayarlama yapılması gerekmez, böylece zamandan tasarruf edilir. Entegre yük tartısı sayesinde yük saniyeler içinde tartılır ve ayrıca bir ekleme işlevine sahiplerdir. Örneğin, operatör ekipmanın maksimum yük kapasitesine erişilip erişilmediğini hızlı bir şekilde tespit edebilir. Ayarlanabilir bir kaldırma yüksekliği ve indirme sınırı (çatal aşınma ve yıpranma koruması) hasarların ve kazaların önceden ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu, artık alçak depo tavanlarının veya dengesiz zeminlerin bir tehlike yaratmayacağı anlamına gelir.

LSP Select ile LSP Active'in Özelliklerinin Karşılaştırılması

Ekran görüntüsü

LSP Select

  • Yük, kaldırma yüksekliği, tilt açısı, sürüş hızı, direksiyon açısı, önceden seçilmiş hareket yönü (2 pedal / 1 pedal), sürüş sıcaklığı

LSP Active

  • Yük, kaldırma yüksekliği, tilt açısı, sürüş hızı, direksiyon açısı, önceden seçilmiş hareket yönü (2 pedal / 1 pedal), sürüş sıcaklığı
  • Yukarıdaki maddeye ek olarak izin verilen maksimum kaldırma yüksekliğinin, yük merkezi mesafesinin, izin verilen maksimum tilt açısının görüntülenmesi.

Aktif müdahale

LSP Select

  • Mevcut değil

LSP Active

  • Kaldırma yüksekliğine, tilt açısına ve sürüş hızına bağlıdır (sürüş veya yük durumuna, vs. bağlı olarak)

Fonksiyonel işlevleri

LSP Select

  • Kaldırma yüksekliğinin ön seçimi, tilt açısının ön seçimi, indirme sınırı (çatal aşınma ve yıpranma koruması), yük tartıları (dara işlevine sahip), yük hesaplaması, ekipman dinamikleri ayarı, enerji tüketiminin görüntülenmesi, hız sınırı.

LSP Active

  • Kaldırma yüksekliğinin ön seçimi, tilt açısının ön seçimi, indirme sınırı (çatal aşınma ve yıpranma koruması), yük tartıları (dara işlevine sahip), yük hesaplaması, ekipman dinamikleri ayarı, enerji tüketiminin görüntülenmesi, hız sınırı.

Bir forklift nasıl devrilir?

1. Operatör forklifti kullanarak yükü alır.

2. Forklifti yük kaldırılmış durumdayken sürer.

3. Yük kaldırılmış durumdayken operatör fren yaparsa, forklift devrilmeye başlar.

4. Forklift devrilir.

Elektrikli forklift ağır kasaları taşıyor
Linde MH forkliftleri güvenli olmaları ile bilinirler. Ancak, operatörlerin stres seviyesindeki artış, konsantrasyon eksikliğine yol açmakta olup, bu nedenle çoğu iş kazası operatör hatasından kaynaklanmaktadır. İşte Linde MH'nin, Linde Safety Pilot operatör destek sistemini geliştirilme amacı budur.

Linde Safety Pilot hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki broşürümüzde bulabilirsiniz.