Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.
Linde MH
Daha ergonomik ve verimli çalışma sağlayan güvenilir çözümler

Döner İş İstasyonu ve Döner Kabin

Forklift operatörleri, özellikle büyük ve hacimli ürünleri taşırken yüksek seviyede fiziksel zorlanmaya maruz kalırlar. Bu ürünler operatörün görüşünü engeller ve bu nedenle kolukta ileri veya geri hareket etmek zorunda kalır. Operatör ekipmanı güvenli bir şekilde sürebilmek için bedeninin üst kısmını hareket yönüne doğru çevirmek zorunda kalır. Ancak, uzun süreli bu duruş ise omurga problemlerine yol açabilmektedir. Bu durum genellikle yorgunluğa, ağrıya ve iş günü kaybına neden olduğu bilinmektedir.

Operatör, hem açık bir görüş alanına sahip olmak hem de ergonomik şekilde çalışmak arasında bir seçim yapmak zorunda değildir. Linde MH, dizel, LPG ve CNG motorlu ve elektrikli forkliftler için döner iş istasyonu ve döner kabin tasarlamasının altında işte bu yatmaktadır. Operatör çalışırken operatör değil iş istasyonu veya operatör kabini döner. Bu sayede yükün veya hareket yönünün görülmesi iyileşir ve operatörün iskelet ve kas sistemi üzerindeki yükü azalır. İş günü kayıpları ve yorgunluk nedeniyle ortaya çıkabilecek hatalar azaltılır. Sonuçta bu, operatör için daha verimli bir çalışma anlamnına gelmektedir.

Linde MH Döner Kabin

Bir bakışta avantajlar

  • Büyük ve hacimli yükleri taşırken net bir görüş alanı sağlar.
  • Operatör üzerine daha az fiziksel yük binmesine yol açar.
  • Sağlığın bozulmasından kaynaklanan iş günü kayıplarında azalma ve buna bağlı olarak daha fazla üretkenlik sağlar.
  • Yorgunluk veya stres kaynaklı hataların olasılığında azalma olur.
  • Hızlı eğitim ve güvenli istifleme için kullanım kolaylığı sağlar.
  • Forklift için uzun bir hizmet ömrü ve minimum seviyede bakım maliyeti sağlayan sağlam tasarım.
  • Pek çok forklift modeli için mevcuttur, sonradan takılması da mümkündür.

Güvenlik

Yüksek Kaliteli ve Ergonomik Çözüm

İntralojistikte, hacimli yükler forklift operatörünün görüş alanını önemli oranda kısıtladığı için kaza riskini de arttırır. Ayna ve kameralar gibi yardımcı olabilecek aksesuarlar olmasına rağmen, bunlar da güvenlik gerekliliklerini eksiksiz yerine getiremez. Örneğin, Almanya’daki endüstriyel ekipmanların çalıştırılması ile ilgili düzenlemelere göre, bu tür durumlarda ekipmanların geriye doğru sürülmesi gerekir. Düzenlemeler aynı zamanda, operatörün omurgası üzerinde aşırı yük oluşturabileceği için düzenli olarak geriye doğru sürmekten kaçınılmasının da gerektiğini belirtmektedir. Ancak, bazı görevler operatörlerin düzenli olarak geriye doğru sürmelerini gerektirmektedir.

Linde MH Döner iş İstasyonu kullanılarak geri yönde hareket etme

Linde MH Döner iş istasyonu buna bir çözüm olabilmektedir: Geriye doğru sürüş sırasında, operatör direksiyon simidi, pedallar ve kol desteğinin yanında tüm çalıştırma ekipmanını da 90 dereceye kadar döndürür. Bir reach truck’ta olduğu gibi, operatör sürüş yönüne dik açıda oturur ve tüm güzergahı rahatlıkla görebilir. Bu görüş alanını iyileştirir ve yorgunluk belirtilerini azaltır; kısaca, çalışma güvenliğini iyileştirir.

Ergonomi

Günde altı saat boyunca geriye doğru sürmek zorunda kaldığım için omurgamda sürekli olarak sorun yaşıyordum. Döner iş istasyonu kullanarak, artık güzergah ve yükü net ve rahat bir şekilde görebiliyorum.

Marywam Ahmed, Bad Wimpfen’deki Solvay Fluor GmbH’de forklift operatörü

Operatör Üzerinde Daha Az Fiziksel Yük

Sağlığın bozulmasından kaynaklanan iş günü kayıpları önemli bir işletme sorunudur. Dünya Sağlığı Örgütü’nün (WHO) istatistiklerine göre endüstriyel ülkelerdeki çalışan nüfusunun tahminen yüzde 60 ile 70 kadarı sırt ağrısı çekmektedir. Forklift operatörleri, operasyon sırasında maruz kaldıkları stres ve duruş bozuklukları nedeniyle bu yüzdeye dahil olmaktadırlar.

Bununla ilgili olarak, Perakende ve Mal Dağıtımı için İşverenlerin Sorumluluğu Sigortası Derneği (BGHW) Linde MH’nin Döner iş istasyonunun operatör üzerindeki fiziksel yükü yaklaşık %60 kadar azalttığını, böylece sağlık risklerini önemli oranda azalttığını hesaplamıştır.

Operatörün Omurgası Daha Az Stres Altında

Başka bir hesaplamaya göre, sabit bir koltuk üzerindeki operatörler çalışma sürelerinin yüzde 43’ünü aşırı derecede bükülmüş bir omurga pozisyonu ile geçirmektedir. Buna karşın, döner iş istasyonu üzerinde oturuyorlarsa, bedenlerini bükerek geçirdikleri sürede sadece yüzde sekize inmektedir.

Kullanılabilirlik

Linde MH Döner İş İstasyonu

Farklı Versiyonları da Mevcut

Linde MH, NEUMAIER Industry ile birlikte çalışarak, Linde MH elektrikli, dizel, LPG ve CNG motorlu forkliftler için Döner İş İstasyonu ve Döner Kabin'i geliştirmiştir. Döner iş istasyonu farklı ekipman modellerine ve farklı boylardaki operatörlere uyabilmesi için çeşitli versiyonlar da tasarlanmıştır. Ayrıca, bu yenilikçi tasarım 2009’dan itibaren Linde MH tarafından üretilen çeşitli forklift modellerine sonradan HASEL tarafından monte edilebilmektedir.

Döner İş İstasyonu ve Döner Kabininin operatör teknik ayrıntıları hakkında daha fazla bilgiyi “Daha Güvenli, Ergonomik ve Verimli Çalışın” adlı Linde MH broşüründe bulabilirsiniz.

“Daha Güvenli, Ergonomik ve Verimli Çalışın” broşürünü indirmek için