Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Linde K-Modüler dar koridor ekipmanı depoda
Sağlam Duruş

K-ModülerK-Modüler için Active Stability Control

Yüksek raflı depolarda verimli yük istiflemeistifleme söz konusu olduğunda, hesaplamalar milimetre seviyesine kadar iner. Dar Koridor Ekipmanları büyük yüksekliklerde çalışmak için kullanılır. Koridorlar dardır ve raf mesafeleri son derece hassas bir şekilde hesaplanır. Bu nedenle, depo zeminindeki en hafif engebe bir sorun haline gelebilir ve makinenin tehlikeli bir şekilde sarsıntısına neden olabilir.

Yeni bir dar koridor ekipmanı hizmete almadan önce, servis teknisyeni depo zemininin herhangi bir kısmı üzerinde sürüşle bağlantılı güvenlik riskleri olmadığından emin olmalıdır. Zemin bozuksa, teknisyen makinenin maksimum hızını azaltmalıdır: Bu da daha düşük istifleme performansına ve ekonomik kayıplara neden olur.

Bu geçmişte pek çok depo operatörünün kabullenmek zorunda kaldığı bir sorundu, ancak şimdi Linde MH K-ModülerK-Modüler için Active Stability Control (ASC) destek sistemiyle yenilikçi bir çözüm sunmaktadır.K-Modüler Daha Da Verimli Hale Geliyor

K-Modüler dar koridor ekipmanı yüksek raflı depolardaki malların istiflenmesi sırasında en üst seviyedeperformans sunar. Bu özel ekipman 1400 mm’ye kadar dar koridorlarda kullanılır ve 18 metreye kadar maksimum kaldırma yüksekliğine erişir. Ekipman, yükü hızla (0,6 m/sn’ye kadar) kaldırır ve aynı anda hızlanabilir. Yüksek kaldırma seviyelerinde bile çok yüksek hızlarda sürülebilir ve mekanik kontrol altında maksimum 14 km/sa hıza erişebilir.

K-Modüler sürücünün yükleri hızlı ve kolay şekilde depolamasını ve almasını destekleyen çeşitli akıllı güvenlik ve destek sistemleri mevcuttur. Active Stability Control bu sistemleri güçlendirir ve K-Modülerin daha da verimli hale gelmesini sağlar: Sistem koridorun sol ve sağ tarafı arasındaki dengesizliği belirler ve darbeleri ve titreşimleri otomatik olarak düzeltir. Bu makinenin düzgün olmayan zeminlerde bile maksimum istifleme performansına erişmesini sağlar.

Azami Hız, Azami Performans

Dar koridor makinelerinin en uygun istifleme performansını ve maksimum güvenliği sağlamak için yerine getirmeleri gereken belirli koşullar vardır. Maksimum performans için, zeminler ““Dar Koridor Makineleri ile kullanılabilecek zeminler” adını taşıyan VDMA standardının gerekliliklerini yerine getirmeli ve burada belirtilen toleranslara uymalıdır. Depodaki zemin koşulları bu gerekliliklere uymuyorsa, makineler maksimum performansta çalışamaz ve istifleme performansı düşer. Active Stability Control özelliği dengesizliği telafi ettiği için, K-ModülerK-Modüler optimum gereklilikleri yerine getirmeyen zeminlerde bile maksimum hızın avantajını kullanabilir.

Active Stability Control özelliğine sahip Linde K-Modüler dar koridor ekipmanını gösteren çizim

ASC Nasıl Çalışır?

Active Stability Control, sensörlerle kontrol edilen, elektromekanik bir sistemdir. Makaralar makinenin yük tekerleklerinin önünde zeminde herhangi bir engebe olup olmadığını tarar. Sistem koridorun sol ve sağ tarafı arasında dengesizlik olduğunu belirlerse, yük tekerlekleri çok hızlı bir şekilde ayarlanır ve zeminin engebesini telafi eder. Bu sürüldüğü sırada makinenin dengesini sağlar ve varsa asansörün sallanmasını önemli ölçüde azaltır.

Tüm Depo Zeminlerinde Tam Yük Kapasitesi

Mevcut Depolar

Active Stability Control mevcut zeminlerin K-Modülerin tam kapasite ile çalışması için gereken gereklilikleri karşılamadığı depolarda uygun maliyetli bir alternatiftir. Bir şirket dar koridor ekipmanlarının istifleme performansını arttırmak istiyorsa, iki seçeneği vardır: Zemini yenileyebilir ve bu seçenek genellikle son derece maliyetlidir. Veya düzeltilmemiş zeminler üzerinde aynı performans artışını almak için Active Stability Control özelliğine sahip K-Modüler tercih edebilir.

Yeni İnşa Edilen Depolar

Active Stability Control özelliği yeni inşa edilen depolarda da çalışır. Zaman geçtikçe, yeni depoların zeminleri de gereklilikleri karşılamayacak hale gelecektir. Zeminin engebesi VDMA tolerans değerinin üzerinde olursa, ya sürücülerin hareket hızlarını ayarlamaları gerekecek ya da müşterilerinin zeminlerinde maliyetli düzeltmeler yapmaları gerekecektir.

Kiralık Depolar

Active Stability Control özellikle kendi zemin alanlarına sahip olmak yerine depoları kiralayan şirketler için yararlıdır. Bu durumda, depo zeminini yenileme seçenekleri olmayacaktır. Ancak, Active Stability Control özelliğini kullanarak dar koridor makinelerinden en üst seviyede performans almaları hala mümkündür.

Güvenlik ve Konfor

Active Stability Control K-Modüler operatörleri için de pek çok avantajı vardır: Daha fazla sürücü konforu ve daha iyi güvenlik hissi. Makinenin engebeli zeminler üzerinde maruz kaldığı tüm titreşimler doğrudan sürücü kabinine iletilir. 18 metreye varan yüksekliklerde çalışırken, rafa güvenlik mesafesi yeterli olsa da, sürücü tüm salınımları hisseder. Yeni sistem koridorun sol ve sağ tarafı arasındaki dengesizliği telafi eder ve sürücünün sarsıntısız bir şekilde ve kesinti olmadan çalışmasını sağlar. Asansörün ve sürücü kabininin sallanmasını en aza indirir ve sürücünün yükseklerde çalışırken bile dengede ve güvende olmasını sağlar.


Kullanılabilirlik

K-Modülere üretilirken Active Stability Control özelliği eklenebilir. Alternatif olarak, Active Stability Control özelliğinin gerekmesi durumunda daha sonra eklenebilecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu özellikle gelecekte zeminlerinin kalitesinin nasıl olacağını bilmeyen depo sahipleri için anlamlı olabilir. Böyle bir durumunda, sipariş aşamasında K-Modülerin ASC için yapılandırılmasını istemeleri yeterlidir. Daha sonra zemin kalitesinin uygun olmadığı ortaya çıkarsa, makinenin maksimum performansa erişebilmesi için sistem kolayca sonradan takılabilir.

Bir Bakışta Avantajlar

  • VDMA zemin standartlarına sahip olmak zorunlu değildir
  • DIN 18202 zemin standardı (tablo 3, satır 3’e göre) yeterli olabilir
  • İç mekan zeminine rağmen tam sürüş performansı
  • Maksimum istifleme performansı
  • Zeminin yenilenmesi gerekmez
  • Uygun maliyet
  • Maksimum hızda güvenlik
  • Daha fazla operatör konforu
  • Titreşimlerin azaltılması yük tekerleklerinin üzerindeki tüm ekipmanın bileşenlerini korur