Yükleniyor...
Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.

Performans ve Dayanıklılığı Birleştiren Linde MH'nin Yeni Elektrikli Forklift Modelleri: X20-X35

1 Mayıs 2023

Linde MH’nin 2 tondan 3,5 tona kadar taşıma kapasitesine sahip, en son teknolojiyle tasarladığı X20-X35 model elektrikli forkliftleri hem performans hem de dayanıklılığı bir araya getiriyor. Tesisinizin hem iç hem de dış depolama alanlarında rahatlıkla kullanılabilmesi sayesinde gerek sizi gerekse işinizi özgürleştirirken, zamandan ve operasyon maliyetinden tasarruf ettiriyor.

Dizel forklift standartlarında yeni nesil elektrikli forklift

Elektrikli forkliftlerin açığa çıkardığı karbon ayak izi, muadil dizel ve LPG motorlu forkliftlere göre çok daha düşüktür. Bundan dolayı elektrikli forkliftler, çevre dostudur ve emisyon standartlarına tam uyum sağlar. Ürünün geliştirilmesi süreci ile ilgili basına yapılan açıklamada Linde MH Ürün Müdürü Björn Walter, “Müşterilerin büyük bir çoğunluğunun elektrikli forklifti tercih etme konusunda istekli ancak performans, dayanıklılık, şasiden ve yükten bağımsız operatör kompartımanı ve Linde MH’nin hidrostatik transmisyonunun sunduğu ergonomik özelliklerden vazgeçme konusunda çekimser davranıyorlar” diye ifade etti. Açıklamalarına devam eden Walter, “Linde MH proje mühendisleri işte tam da bu noktada devreye girerek, güçlü, dayanıklı elektrikli forklift geliştirmeye karar verdiler. Ancak bu yeni tasarımın, sadece sürüş motorlarının gücünü artırarak elde edilemeyeceğini, dizel forkliftlerin olumlu özelliklerini elektrikli forkliftlerin avantajları ile birleştirmek gerektiği yaklaşımıyla yola çıktılar. Bu nedenle tamamen yeni bir model olan X serisi elektrikli forkliftler ile süreç bambaşka bir boyut kazandı” diye belirtti.

Yeni SRM teknolojisi sayesinde aynı boyutta motorlarla daha fazla güç

Yeni 1252 serisi elektrikli forkliftlerde, konvansiyonel ASM Teknolojisinin yerine yeni nesil SRM Teknolojisi kullanılmaya başlandı. SRM Teknolojisi, konvansiyonel ASM Teknolojisine göre %22 daha güçlü sürüş motorları içerir. X20 – X35 model elektrikli forkliftler ise SRM Teknolojisine göre %15 daha da güçlü olan SRM+ teknolojisine sahiptir. Bu yeni teknolojinin yanında Linde X20 – X35 modeli forkliftlerin sunmuş olduğu su ve yağ soğutmalı Combi-Cooler sistemi sayesinde motorlar ısınmaz ve operasyonunuz hiç durmadan devam eder. Muadil rakiplerine göre daha düşük operasyon maliyetleri, maksimum güç ve verimlilik dengesi sunan yeni 1252 serisi X20 – X35 model elektrikli forkliftler, tesisinizin hem içinde hem de dışında en zorlu şartlarda çalışırken daha yüksek performans gösterir.

Müşteri talep ve ihtiyaçlarına göre tasarlanırken Linde DNA’sı devam ediyor

Müşterilerin, yeni bir forkliftten tasarım açısından genel beklentileri; ergonomi, görüş açısı ve servis olarak özetlenebilir. Linde’nin kanıtlanmış özelliklerinden standart olarak sunulan çift pedal sistemi, kol yaslama ve Linde Load Control gibi ergonomik donanımlar bu yeni seride de devam etmektedir. Çift pedal sistemi, kademesiz hızlanma ve ayak pozisyonlarını değiştirmeden hızlı geri manevra imkanı sağlar. Kol yaslamaya entegre Linde Load Control, tüm hidrolik fonksiyonların kumanda kolları (joystickler) ile hassas bir şekilde kontrol edilmesini mümkün kılar. Böylece bu zorlu şartlarda uzun vardiyalar şeklinde çalışan operatörlerin yorulmadan çalışmasını sağlar ve işlerin sürdürülebilirliğini de üst seviyeye çıkarır. Yeni 1252 serisi, şasiden ayrılmış bileşenler (akslar, asansör ve üstten bağlı tilt silindirleri) operatörü darbelere ve vibrasyonlara karşı daha fazla koruyarak, operatörün çalışma konforunu geliştirir. Bunların yanında, Linde DNA’sının diğer bir standart donanımı olan üstten bağlı tilt silindirleri ile birlikte bu seriyle başlayan alçaltılmış ön konsol ve inceltilmiş asansör profilleri sayesinde mükemmel görüş alanı sağlanmıştır. Bu yeni asansör serisi ve üstten bağlı tilt silindirleri, yüklerinizi kapasite kayıpsız olarak 6m’ye kadar istiflemenize olanak sağlar. Yeni seride, servis konusunda da önemli gelişmeler sağlandı. Uzaktan arıza teşhisi ve ekipman yazılımı güncellemeleri servis teknisyeni olmadan tesis içinde gerçekleştirilebilir ve bu şekilde servis maliyetleri azaltılmış olur.

Güvenlik standarttır, opsiyon değil!

Yeni seride de standart donanım olarak bulunan otomatik park freni, istem dışı geri kaymaya karşı koruma sağlar. Alçaltılmış ağırlık merkezi ve yüksek noktadan bağlı aks tasarımı virajlarda dengeyi arttırır. Linde Curve Assist özelliği sayesinde virajlarda dönüş sırasında sürüş hızını otomatik bir şekilde oransal olarak azaltır. Makinedeki yüksek taşıma kapasiteleri ve burkulma güçlerine dayanım için üstten bağlı tilt silindirleri önemli rol oynar. Bunun yanı sıra temperli cam tavan, mükemmel tepe görüşü sağlarken yukarıdan düşebilecek yüklere ve nesnelere karşı da üst düzey koruma sağlar. X20-X35 modellerinde sürüş aksı, halka şeklinde ve özel elastomer malzemeden yapılmış süspansiyon donanımına sahiptir. Bu donanım sayesinde; eşikler, kılavuz raylar, düz olmayan zeminler ve kapalı alanlardaki diğer olumsuz faktörlerden kaynaklanan vibrasyonlar minimum seviyeye düşürür. Bununla birlikte operatör için ideal vibrasyon yalıtımı ve en yüksek sürüş konforu sağlanır.

Lityum iyon enerji çözümü ile kesintisiz performans

Yeni 1252 seri X20-X35 model ekipmanlar, lityum iyon enerji teknolojisiyle birlikte operasyon maliyetlerini düşürürken sizlere maksimum sürdürülebilirlik ve verimlilik sağlar. Bu sayede zorlu şartlarda bile kullanıcılar, operasyonlarını üst düzey performansla kesintisiz bir şekilde devam ettirebilir.

Yonca Çetinalp

Kurumsal İletişim ve Marka Yöneticisi

Yonca Çetinalp