Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.

Linde MH'den Atex Korumalı E25-E35 Elektrikli Forklift Modelleri

9 Oca 2023

Linde MH’nin yeni elektrikli forklift modellerinde Atex yönergesi 2/22 bölgelerinde kullanımı mevcuttu, 2023 ortalarında Atex yönergesi 1/21 bölgelerini de uygulamaya almayı ve dayanıklılığı bir kat daha fazla arttırmayı hedeflemektedir.

Linde MH yeni elektrikli forkliftlerini, yaklaşık 1 yıl önce müşterilerinin beğenisine sunmuştu. E25-E35 elektirikli forkliftleri pazarda yerini aldığı günden bu yana ergonomi, görünürlük, güvenlik ve enerji verimliliği açısından yeni birçok standardın öncüsü konumundadır. Linde MH’nin yeni E25 - E35 modellerinde birçok özelliğin yanında patlama ve parlamaya karşı koruma da mevcutta vardı. Böylece operatörler bu model forkliftlerin sunduğu avantajlardan yararlanabiliyorlardı. ATEX yönergesi 2/22 bölgeleri için forkliftler kullanıma uygundu. 2023 ortalarında Atex yönergesi 1/21 bölgeleri için olan versiyonlar da pazardaki yerini almaya hazırlanmaktadır.

Linde MH’nin E25 - E35 EX elektrikli forklifti ATEX yönergesi 2/22 bölgelerinde kullanıma uygun olarak tasarlanmış ve Kasım ayının başında Leipzig'de düzenlenen Tehlikeli Mallar/Tehlikeli Maddeler ticaret fuarında ilgi çeken ürünlerden biri olarak organizasyondaki yerini almıştı. Ex-Proof Korumalı Ekipmanlar Ürün Müdürü Elke Karnarski açıklamalarında; “Linde MH ekipmanları ile Ex Proof uygulama çözümü arasındaki yakın işbirliği olduğunu vurguladı. Şasinin, kabinin ve asansör tasarımının, ekipmandaki yük ve çalışma ortamının en iyi şekilde görülmesini sağladığını, daha yüksek yol tutuş performansının çalışma güvenliğini arttırdığını belirtti. Açıklamalarına şu şekilde devam eden Sn Karnarski “Örneğin; operatörler önceki modellere göre çok daha ferah boyutlara sahip ve optimize edilmiş bir kabin içi çalışma alanından yararlanıyorlar. Karnarski ayrıca , 'Patlama ve parlamaya karşı koruma önlemlerinin eksiksiz entegrasyonu sayesinde, seri üretim forkliftlerinin avantajları tüm ATEX bölgeleri için muhafaza edilmektedir' diye belirtti.

Patlama ve parlamaya karşı koruma önlemleri alınırken tehlikeli ortamların eksiksiz düşünülmesi gerekmektedir. Motor, kontrol üniteleri, sensörler, anahtarlar veya ekranlar gibi parçalar parlamaya veya patlamaya koruma önlemleri ile dayanıklı hale getirilmektedir.

Mekanik sistemler de tamamen korunmuştur. Çatallar, frenler ve hidrolikler üzerinde kıvılcım oluşumu, paspaslar ve lastikler gibi plastik parçalar ise elektrostatik yüklere karşı korunmuştur. Ek olarak, sıcaklığın özel uygulamalar ile izlenmesi, ekipman tamamen yüklü olduğunda bile sıcaklıkların maksimum limitin altında kalmasını sağlanmaktadır.

İlk defa, 1/21 Atex bölgesi için ön, arka ve tavan silecekleri standart olarak elektrikle çalışmaktadır. Standart ekipmanlarda olduğu gibi, patlamaya dayanıklı modellerin operatörleri, akü şarj durumu, hata kodları veya bir sonraki servisin ne zaman geleceği gibi önemli bilgileri 3,5” LED ekrandan (bölge 2/22 için standart) veya 7” ekrandan ekran görüntüleyebilmektedir. (2/22 bölgesi için isteğe bağlı, 1/21 bölgesi için standart). Çeşitli bileşenlerin sıcaklıkları gibi güvenlikle ilgili değerler de izlenir ve uyarılar ayrı bir ekranda gösterilir.Bu özelliklere ilave olarak, EX-Monitoring uygulaması operatöre, örneğin ekipmanı 15 dakika soğumaya bırakmak gibi belirli eylem önerileri sunmaktadır. Uygulama aynı zamanda, güvenlik açısından kritik parçaları izleyerek ve müşteriyi erken bir aşamada servis randevusu planlamaya yönlendirmektedir.

Linde MH E25 - E35 EX elektrikli forklift

Linde MH E25 - E35 EX elektrikli forkliftler patlama ve parlamaya dayanıklı versiyonda yeni standartlar belirliyor

Konforlu, ekonomik, güvenli ve çevik

Ayrıca operatör kabini, tahrik ünitesi ve asansörden büyük ölçüde ayrılmıştır ve ön aksta darbe emilimi için bir elastomer halka yatağı kullanılmıştır. Bu, sürüşü daha konforlu hale getirdiği ve aynı zamanda operatörü koruduğu için özellikle engebeli zemin üzerinden geçerken fark edilir. Verimli motorlar daha az enerji tüketimi sağlar. Buna karşılık, bir güvenlik uyarısı ve kapatma işleviyle bağlantılı olan cer motorlarındaki elektronik sıcaklık izleme sistemi, tipik bir patlamaya karşı koruma özelliğidir. Ayrıca, tüm elektronik kontroller, sensörler, sigortalar ve röleler, kolay servis için ekipmanın arkasına entegre edilmiş basınca dayanıklı bir kontrol mahfazasında merkezi olarak bulunur. Kurşun asitli akünün hızlı ve rahat şarj edilmesi için ekipmanın arkasından isteğe bağlı erişim sağlanır.

Yeni patlama ve parlamaya karşı dayanıklı forkliftlerin bir diğer özelliği de çok sayıda opsiyonel yardımcı sistem ve aydınlatma çözümüdür. Standart forkliftlerde olduğu gibi, müşteriler birçok donanım varyantı arasından seçim yapabilir. Her iki LED far, BlueSpot, LED şeritler ve VertiLight kıvılcım çıkarmayan versiyonlarda veya sızdırmaz bileşenler olarak mevcuttur. Aynısı Linde Load-Assist, Safety Pilot, elektronik emniyet kemeri izleme ve Linde Safety Guard gibi yardımcı sistemler için de geçerlidir. Erişim kontrolü ve elektronik hasar izleme ile Linde:connect filo yönetimi çözümünün avantajları buna ekleniyor. Standart olarak takılan veri aktarım ünitesi, patlamaya dayanıklı forkliftler yazılım güncellemeleri gibi dijital lojistik süreçlerle uygun hale getirilmektedir.

Patlama koruması ile güvenliği en üst seviyeye çıkarıyor

Linde MH yeni E25 - E35 EX elektrikli forkliftleri ile müşteriler, bireysel ekipman konfigürasyonlarına ek olarak nitelikli müşteri hizmeti, 7/24 standart ve ATEX yedek parçalarının yanı sıra ilgili ATEX sertifikaları ve ayrıntılı kullanım kılavuzları da alıyor.

Ezgi Durak

Kurumsal İletişim ve Marka Uzmanı

Ezgi Durak