Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.

Taşımanın yanı sıra, yükleme ve boşaltma operasyonları için başlangıç seviyesindeki verimli modeller

2 Ağustos 2023

Linde Material Handling’den katlanabilir operatör platformlu, çok yönlü ve kompakt transpalet

Linde Material Handling, T16 P ila T20 P modelleri ile katlanabilir operatör platformuna sahip iki yeni kompakt transpaleti piyasaya sunuyor. Sırasıyla 1,6 ve 2,0 ton yük kapasitesine sahip, yalnızca 720 milimetre genişliğindeki ekipmanlar, çok çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Üstelik dar alanlarda çalışmak için biçilmiş kaftandır. Hem konforlu hem de güvenli özelliklerle donatılmış bu ekipmanlar, 8,5 km/h hıza kadar çıkabilme ve %20’lik eğime kadar tırmanabilme kabiliyetleri sayesinde ürünleri kısa ve orta mesafelerde taşımada, yükleme ve boşaltma operasyonlarını gerçekleştirmede yeterince ivmelenme imkânı sunar. Transpaletler için kurşun-asit veya yeni nesil lityum-iyon akü seçenekleri mevcuttur. Filo yönetimi ve uzaktan takip sistemi ise verimli faaliyet ve etkin hizmet sağlar.

Linde MH Almanya, Antrepo Teknolojisi Ürün Müdürü Peter Klug, “Kamyonlara yükleme ve kamyonlardan yük boşaltma söz konusu olduğunda bitişik yük dağıtım alanlarının yanı sıra dar alanlar özellikle sorun yaratıyor” diyor. “Kamyon yükleme alanındaki çok yakın yerleştirilmiş paletler arasında veya yük taşıma bölgelerindeki belirsiz rotalarda çalışırken operatörlerin, kullandıkları ekipmana yüzde yüz hâkim olmaları gerekiyor. Dolayısıyla güvenli ve hızlı çalışmalarını sağlayan kompakt ve ergonomik ekipmanları beğeniyorlar” diye açıklıyor Klug. Linde T16 P ve T20 P sayesinde kamyon yükleme rampasında ve kısa-orta taşıma mesafelerinde yüklerin hızlı elleçlenmesi için şimdi iki yeni gelişmiş ekipman var. “Katlanabilir platform, operatörlere zaman kazandırırken aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlar. Paletlerin santimetrelik hassasiyetle manevra yapması gerektiği durumlarda platform ve yan koruma kolları anında katlanabiliyor” diye açıklıyor ürün müdürü. Linde MH’nin portföyündeki Linde T16 P ve T20 P modelleri, yaya kumandalı ekipmanlar ile piyasaya yeni sunulan ve yüksek performansa sahip katlanabilir veya sabit platform arasında bir bağlantı görevi görür: Bu ekipmanların performansı hafif ila orta yoğunluklu uygulamaların gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca ekipmanlar, üst düzey konfor ve güvenlik donanımına sahiptir. Yeni transpaletlerde çeşitli enerji seçenekleri ve son teknoloji ekipman üstü elektronik aksam ve uzaktan takip sistemi opsiyonu da mevcuttur.

Linde T16 P – T20 P

Linde T16P ve T20P, rampalarda ve kısa ila orta taşıma mesafelerinde hızlı yük elleçleme için tasarlanmış yeni geliştirilmiş transpaletlerdir. Bu işlem için yan koruma kolları ve platform katlanabilir.

Özel uygulamalar için geliştirilmiş

1.3 kW’lık üç fazlı AC motor, ekipmanın 8,5 km/h hıza ulaşmasını sağlasa da, hız limitleri çeşitli parametrelerle de ayarlanabilir. Zemindeki bozulmalardan kaynaklı çukurlardan geçme veya tümsekleri aşma gibi ilave güç gerektiren zorlu durumlarda otomatik güçlendirici efekti, daha yüksek tork sağlar. Initial lift özelliği sayesinde, rampa iniş ve çıkışlarında ekipmanın şasisi zemine çarpmaz. Bu özellik sayesinde yüklüyken %15 (Linde T16 P) ve %13 (Linde T20 P), yüksüzken de %20 eğimli rampalarda rahat ve güvenli bir şekilde çalışır. Ayrıca elektrikli direksiyon sistemi, tam yüklüyken bile sorunsuz ve hassas kontrol imkânı sunar. Merkezi kumanda kolu ve esnek denge tekerlekleri ile beş noktadan yere basan tasarımı ise ekipmanın taşıma sırasında dengeli kalmasını sağlar. İsteğe bağlı “dahili redresörler”, operatörleri sabit şarj istasyonlarına bağlı kalmaktan kurtarır.

Linde T16 P – T20 P

Katlanabilir operatör platformuna sahip Linde T16P ve T20P transpaletlerin performansı, hafif ila orta yoğunluktaki uygulamaların gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca üst düzey konfor ve güvenlik özelliklerine, çeşitli enerji seçeneklerine ve son teknoloji ekipman üstü elektronik aksam ve opsiyonel uzaktan takip sistemi özelliklerine de sahiptir.

Yüksek konfor ve güvenlik

Transpaletler, güvenlik ve konfor için başka optimizasyonlar da sunuyor. Operatörü ekipman sınırları içerisinde güvenli bir şekilde tutan yan koruma kolları, yeni modellerde daha sağlam tasarlanmış ve hem de operatöre zarar vermeyecek şekilde yumuşak dolgu malzemesiyle kaplanmıştır. Özel Linde kumanda kolu artık 65° hareket açısına sahiptir ve bu sayede kısa boylu operatörler için de rahat kullanım imkanı sunar. Genişliği 663 milimetreye ve yüksekliği 162 milimetreye çıkarılan katlanabilir platform, operatör için kolay erişim imkânı sunar. Süspansiyonlu ve kaymaz kauçuk malzemeden üretilen platform aynı zamanda zeminden gelen vibrasyon ve şokları hafifletir ve yorucu olmayan bir çalışma ortamı sağlar. Yeni sunulan bir diğer seçenek ise çalışma ışıkları, tarayıcılar veya Linde Blue Spot’un yerleştirilebileceği bir metal aksesuar barıdır. Yüksek ve havaleli yüklerin operatöre doğru kaymasını önleyen yük yaslama korkuluğu da opsiyonel olarak sunulmaktadır.

Linde T16 P – T20 P

Katlanabilir operatör platformuna sahip yeni Linde T16P ve T20 P transpaletleri, dar alanlarda hızlı yükleme ve yük boşaltmanın yanı sıra yüklerin yakındaki dağıtım alanlarına taşınmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Ezgi Durak

Kurumsal İletişim ve Marka Uzmanı

Ezgi Durak