Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.

İklim değişimine, kullanım performansına ve maliyet minimizasyonuna fayda sağlayan çözümler

19 Oca 2023

Linde Material Handling 'Yeşil Performans' ile, çevre dostu teknolojilerde önemli gelişmeleri yönlendiriyor.

İntralojistik uzmanı Linde MH, müşterilerine daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolda destek oluyor, yenilikçi ürünler ve yazılım çözümlerinin yanı sıra tam olarak uyarlanmış bir dizi hizmet sunuyor. Odak noktası, yüksek kullanım performansını korurken CO2 emisyonlarını azaltma, enerji tasarrufu yapma ve işletme maliyetlerini düşürmek hedefleridir. Bu konudaki çeşitli teklifler sonucunda “Yeşil Performans' sloganı altında toplanmıştır. Alınan önlemler, lityum iyon akülere sahip yüksek performanslı forklift modellerinden ve Aschaffenburg'da geliştirilen ilk yakıt hücresinden akü şarjı ve enerji yönetimi çözümlerine, HVO yakıtlarına, yazılım destekli danışmanlık hizmetlerine ve akü geri dönüşümüne kadar uzanmaktadır.

Linde MH Marka Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Stefan Prokosch, endüstriyel forklift operatörleri ve ağ ortaklarıyla yaptığı sayısız tartışmadan elde ettiği bir iç görü olan 'Uygun maliyetli, iklim dostu enerji çözümleri arayışı müşterilerimize büyük zorluklar sunuyor' diyor. Forkliftlerin ve depo ekipmanlarının sera gazı emisyonlarının azaltılmasına önemli bir katkı sağlarken, aynı zamanda her zamanki yüksek performanslarını sunmaya ve mümkün olan her yerde maliyet tasarrufu sağlamaya devam etmesi bekleniyor.

Linde MH, en yeni forklift nesliyle bu yönde ilk büyük adımı attı: Linde X serisi elektrikli forklift modelleri, zorlu dış mekan uygulamaları söz konusu olduğunda bile IC destekli muadilleriyle aynı seviyede ve her iki tahrik seçeneğinin avantajlarını birleştiriyor. Çalışma sırasında emisyonsuz, potansiyel olarak iklim açısından nötr, ergonomik, sessiz ve bakımı kolay olan bu lityum iyon akülere sahip forkliftler, dizel veya lpg'li forkliftlere mükemmel bir alternatiftir. Bir sonraki büyük serinin piyasaya sürüleceği Nisan 2023'ten itibaren bu avantajlar artık 2 ila 3,5 ton yük kapasitesine sahip forkliftler ile sınırlı kalmayacak, 3,5 ila 5 ton kapasite aralığında da satışa sunulacaktır. Linde Mh temiz elektrikli forkliftlere geçme konusunda da ciddi olduğunu, geçtiğimiz yıl ağır hizmet forkliftlerini 10 ila 18 ton yük kapasitesi aralığındaki forkliftleri elektrik ile çalışabilir hale getirmesiyle geçen yıl zaten kanıtlamıştı. Bu nedenle, artık tüm Linde forklift modelleri için bir elektrikli tahrik varyantı mevcuttur. Linde MH, akü geri dönüşümü konusunda da önemli bir adım daha attı. Gelecekte, Li-Cycle şirketi ile stratejik bir işbirliği, düşünülmektedir, teslim edilen tüm lityum-iyon aküler için malzemelerin çevre dostu bir şekilde geri kazanılmasını sağlayacaklar. Linde MH müşterileri, akülerin kullanım ömrünün sonunda, hammaddelerin yüzde 95'ine kadarının geri kazanılmasını ve malzeme döngüsüne geri dönmesini sağlayacak şekilde geri dönüştürüleceğinden emin olabilirler' diye açıklıyor Prokosch.

Linde MH Yeşil Performans İle İklim Dostu Çözümler

Linde MH, akıllı çözümler ve hizmetlerin yanı sıra düşük emisyonlu, enerji tasarruflu ve sürdürülebilir ürünler için teknik yenilikleri ve ortaklıkları devam edecektir.

Hidrojen de, başka bir uygulanabilir enerji türü olarak önem kazanmaktadır. Bunun nedeni, potansiyel olarak güneş, rüzgar veya su gibi yenilenebilir kaynaklardan da elde edilebilmesi ve bu nedenle sürdürülebilir olmasıdır. Linde MH, Stuttgart'taki LogiMAT fuarında kendi ürettiği ilk yakıt hücresi sistemini tanıtacak. Piyasaya sürüldükten sonra 24 volt gerilim ve 1,8 kW güce sahip istifleyicilerde, sipariş toplayıcılarda ve çekicilerde de kullanılacak ve gelecekte Linde MH marka palet istifleyiciler ve çift istifleyicilerde de kullanılacaktır. “Linde HyPower ile son derece sağlam, güçlü ve kullanıcı dostu bir yakıt hücresi sistemi geliştirildi ve artık depo ekipmanı segmentindeki müşterilerimize ekipmanlardan, yakıt hücresi sistemlerinden ve servisten oluşan eksiksiz bir ‘tek noktadan’ çözüm sunabiliyoruz' diyor Linde MH'nin üst düzey marka müdürü.' Hidrojenle çalışan forkliftler, kısa yakıt ikmali süreleri, hem iç hem de dış mekan kullanımına uygunluğu ve emisyonsuz olmaları nedeniyle özellikle etkileyicidir. Ekipmanlar, özellikle yoğun çalışma saati gerektiren çok vardiyalı çalışmalarda bu avantajlardan faydalanacaktır.

Prokosch, 'Çeşitli nedenlerle dizel forkliftleri tercih etmeye devam eden müşteriler için, ekipmanlarını CO2 emisyonlarını yüzde 90'a kadar azaltmalarını sağlayan hidrojene bitkisel yağ (HVO) şeklinde bir seçenek sunuyoruz'dedi.

Bununla birlikte, 'Yeşil Performans' iddiası yalnızca ürünlere atıfta bulunmakla kalmaz. Yazılım çözümleri ve danışmanlık hizmetlerine de katkı sağlamaktadır. Örneğin, akıllı akü şarj yönetim sistemi Linde connect: charger, müşterilerin enerjideki en yüksek talebi önlemelerine ve şarj stratejisini belirli duruma göre ayarlamalarına yardımcı olur, her zaman ekipman kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarırken enerji tüketimini ve enerji maliyetlerini optimize etmek ve yenilenebilir enerjilerden mümkün olan en iyi şekilde yararlanmasını sağlamaktadır. Linde Energy Manager sayesinde, enerjiyle ilgili tüm unsurların şirket çapında entegrasyonu başarılı oluyor. 'Enerji tüketimini önceden belirlemek, tüm üreticileri ve tüketicileri dikkate almak ve enerji alımlarını planlamak hem CO2 emisyonlarında hem de enerji maliyetlerinde azalma sağlamaya yardımcı olur' diye özetliyor. Stefan Prokosch

Ezgi Durak

Kurumsal İletişim ve Marka Uzmanı

Ezgi Durak