Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.

Forkliftin Arka Alanını Tarar ve Yayaları Korur

31 Mar 2022

Linde Motion Detection, Yüklerin Daha Güvenli Taşınmasını Sağlar.

Günümüzde birçok şirketin başlıca öncelikleri iş sağlığı ve güvenliğidir. Linde Motion Detection, forkliftin arkasındaki hareketi algılayarak, tehlikeli bölgelerde insanların ve diğer forkliftlerin neden olduğu kazaları önlemeye yardımcı olur. Bu gibi durumlarda geri hareket engellenir ve bir uyarı sinyali verilir. Bu etkin kaza önleme sisteminden hem çalışanlar hem de yönetim maksimum fayda sağlar. Özellikle çalışma alanında bulunan herkes kendini bu sayede güvende hissedebilir. Operatörün işi daha kolay ve güvenli hale gelir, plansız duruş süreleri mümkün olduğunca minimize edilir ve sonuç olarak üretkenlik artar. Linde MH, başlangıçta Linde Motion Detection sistemini sadece kendi forkliftleri için bir güvenlik çözümü olarak sunuyordu. Artık farklı forklift markalarında da kullanıma uygun olup, tesisinizde karma filolarda da kullanımına elverişli hale getirilmiştir.

Forkliftlerin ve yayaların dahil olduğu kritik durumlardan biri de yüklerin yüklenmesi, boşaltılması ve indirilmesidir. Güvenlik Çözümleri Ürün Müdürü Sn. Fabian Zimmermann, ”Forklift geriye hareket etmeye başladığında forkliftin arkasında yayalar varsa, operatörün onları görmemesi ve hızlı aksiyon almasından dolayı kaza meydana gelebilir. Bunun nedeni genellikle kişilerin davranışlarından kaynaklıdır. Yayalar çalışma alanında dikkatsiz davranıp, forklift operatörlerinin onları görebileceğini düşünüyorlar. Üstelik bir rafın önünde veya blok depolama alanında duran bir forkliftin aniden geri hareketini fark edemiyorlar. Operatör kısa bir an için dikkatsiz davranıp, geriye dönüp bakmayı ihmal ederse, bunun ciddi sonuçları doğabiliyor. Ayrıca operatörün arkasındaki alanın depolanan ürünler veya raflar tarafından engellenmesi nedeniyle kör noktada olabilmektedir. Günümüzde eskiye oranla lojistik alanlarda daha fazla endüstriyel ekipman ve yaya çalışmakta olduğundan kaza riski artıyor.” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Yenilikçi Teknoloji Sayesinde Daha Fazla Güvenlik

Linde Motion Detection Sensör

(Linde MH, ilk olarak forklift modelleri için sensör tabanlı güvenlik çözümü olan Linde Motion Detection'ı uygulamaya almıştır. Farklı marka forklift modellerin de kullanımına uygun olan geriye dönük montaj çözümü kısa süre içinde gelecektir.)

Linde Motion Detection, forkliftin arkasındaki çalışma alanında bulunan yayaları uyararak tehlikeli durumların önlenmesine yardımcı oluyor. Hareket sensörü, hareket halindeki yaya veya diğer ekipmanları ortamın aydınlatması iyi olmadığı durumlarda bile arkasındaki tüm hareketleri güvenilir bir şekilde algılar. Linde Motion Detection, yaklaşmakta olan ekipmanın geri hareket etmesini otomatik olarak engelleyip, durdurarak, ekranda bir uyarı ile operatörü tehlikeye karşı uyarır. Ayrıca Linde Motion Detection çalışma alanında hareket halinde olan yayaların dikkatini tehlikeli durumu algılamaları ve alanda bulunan herkesin hareket halindeki ekipmanı fark edebilmesi için isteğe bağlı sesli bir uyarı sinyali verir. Uyarı verildikten sonra sürüşe devam edebilmek için, operatör gaz pedalını aktif olarak başlangıç konumuna getirmesi gerekir, bu da güvenliği daha da artırır.

Linde Motion Detection, deponun kötü aydınlatılmış kısımları veya yapısal nedenlerden dolayı görünürlüğün zayıf olduğu alanlar gibi zorlu çalışma ortamlarında, operatör için etkili bir güvenlik çözümüdür. Algılama alanı, yüksek derecede esneklik sağlayan ilgili çalışma ve ortam koşullarına uyarlanabilir. Böylece kritik durumlar etkisiz hale getirilir ve gereksiz uyarıları önler.

Linde Motion Detection Geri Hareket Güvenliği

(Linde Motion Detection, forklift sabitken operatörün arkasındaki hareketleri algılayarak depo alanlarındaki yayalar için daha da iyi koruma sağlar.)

Güvenli Yük Taşıma İçin Güvenilir Bir Ortak

Linde Motion Detection, Linde MH'nin kapsamlı güvenlik çözümleri portföyünün bir parçasıdır. Linde MH, Linde Safety Guard veya Linde Safety Pilot gibi standart ve isteğe bağlı operatör destek sistemlerinin yanı sıra danışmanlık hizmetleriyle, müşterilerine güvenli ve verimli yük taşıma konusunda destek olmaktadır.

Ezgi Durak

Kurumsal İletişim ve Marka Uzmanı

Ezgi Durak