Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.

Direksiyon Simidi Olmadan Ergonomik Sürüş

2 Ağu 2022

Linde MH’nin World of Material Handling (WoMH) müşteri etkinliğinde lansmanını yaptığı Linde Steer Control sistemi, klasik bir direksiyon simidi kullanımı gerektirmeyen yeni tip bir elektro-hidrolik direksiyon sistemi kullanarak tasarladığı yönlendirme sistemidir.

Yenilikçi konsept, geleneksel direksiyon simidini ortadan kaldırır ve onun yerine sol tarafa ilave edilen bir kol yaslama ve ona entegre edilmiş bir mini direksiyon veya direksiyon kumanda kolu ile değiştirilir. Direksiyon milinin buna bağlı olarak ortadan kaldırılması ve gerekli direksiyon hareketlerinde önemli ölçüde azalma, başta operatör için fiziksel rahatlama ve çatal uçlarının daha iyi bir görünümü olmak üzere birçok açık avantaj sunar.

Sürüş performansının tam olarak gerçekleştirilebilmesi için operatörün ekipmanı kolay, basit ve seri bir şekilde kullanabilmesi gerekmektedir. Ürün Müdürü Sn. Frank Bergmann basına yaptığı açıklamasında “Linde Steer Control, kanıtlanmış çift pedal kontrolü ve Linde Load Control çalışma konseptini tamamlar. Birlikte, üç kontrol bileşeni, operatöre çalışırken ekipmanla tamamen bütünleşme hissi verir. Çift pedal kontrolü, yumuşak hızlanma ve hızlı yön değişiklikleri sağlar. Operatör sağ eliyle Linde Load Control'ı kullanır ve böylece tüm temel asansör işlevlerini kontrol eder. Sol el, forkliftin tüm sürüş hareketlerini Linde Steer Control aracılığıyla yönlendirir. Bu şekilde, gövde hareketlerini daha da azaltmayı ve operatörün yükünü hafifletmeyi başarıyoruz. Ekskavatörlerde, vinçlerde, raylı araçlarda ve uçaklarda halihazırda kurulmuş olanlar, böylece aynı zamanda gelecekte forkliftlerde daha sık bulunacak ve endüstri standardı haline gelecek.” diye belirtiyor.

Daha Fazla Kullanım Kolaylığı

Linde Steer Control sistemi, direksiyondan yönlendirme teknolojisine dayanmaktadır. Operatörden gelen kontrol komutları elektrik sinyallerine dönüştürülür ve hidrolik aktüatörlere iletilir. Gelişmiş bir güvenlik konsepti, araç kontrol sisteminin arızaya karşı güvenli çalışmasını sağlar. Tüm hareketlerde maksimum hassasiyet için Linde Steer Control, direksiyon elemanlarının hassasiyetini forkliftin hızına göre otomatik olarak ayarlar. Bu, duruma bağlı olarak ekipmanın aynı el hareketine farklı tepki verdiği anlamına gelir: Forklift ne kadar hızlı hareket ederse, tekerleklerin direksiyon sapması o kadar küçük olur. Sürüş hızı ne kadar yavaşsa, direksiyon sapması o kadar büyük olur.

Mini direksiyon Linde Steer Control sistemi

Mini direksiyon Linde Steer Control sistemi, forkliftlerin tipik günlük kullanımı için tasarlanmıştır. Bilinen direksiyon simidine benzerliği, ekipmana kolayca uyum sağlamayı sağlar.


Linde MH Ürün Müdürü Sn. Bergmann, forkliftin günlük kullanımının fazla olduğu uygulamalar için mini direksiyon kullanımını önermektedir. Sn. Bergmann açıklamasında, 'Temel çalışma mantığında mini direksiyon, klasik direksiyon simidine benzer. Bu benzerlik sayesinde mini direksiyon, ilk kez kullananlar için direksiyon kumanda koluna göre çok daha dik bir öğrenme eğrisine sahiptir' açıklamasında bulunuyor. Direksiyon kumanda kolu ise belirli uygulamalarda olumlu bir etki yaratan özel bir özelliğe sahiptir: Linde Steer Control direksiyon kumanda kolu varyatına sahip elektrikli forklift dönüş tekerleri otomatik olarak düz konuma geri döner operatörün sık sık uzun ve dar koridorlara girmesi gerektiğinde kullanışlıdır. Ürün Müdürü Sn. Frank Bergmann, otomatik düz konumlama, blok depolamada ve içecek depolarında veya kağıt geri dönüşümünde sıklıkla gerekli olduğu gibi, yükü düz bir çizgide alırken veya iterken de avantajlar sunduğunu belirtiyor.

Linde-MH-STEER_CONTROL_3

Yenilikçi konsept, geleneksel direksiyon simidini ortadan kaldırır ve onun yerine sol taraftaki ilave bir kol yaslamaya entegre edilmiş bir mini direksiyon veya direksiyon kumanda kolu ile değiştirilir. Kontrol kolunun azaltılmış hareket aralığı sayesinde, Linde Steering Control önemli ergonomik iyileştirmeler sağlar.

Linde MH, RWTH Aachen Üniversitesi ve FKA GmbH ile Linde Steer Control'ün ergonomik faydalarını değerlendirmek için bir kullanıcı çalışması gerçekleştirdi. Araştırmanın amacı, yeni direksiyon konseptlerinin operatörün vücut hareketlerini ne ölçüde azalttığı, kol ve omuz gerginliğini etkileri üzerineydi. Araştırmaya katılan operatörler yaş aralığı 19 ila 67 arasındaydı ve üç yıldır forklift operatörü olarak çalışma hayatında yer alıyorlardı. Omuz, dirsek ve bileğin hareket açıklığını kaydetmek için özel bir kamera kullanıldı ve ardından analiz edildi. Sonuç ; hem mini direksiyonun hem de direksiyon kumanda kolunun geleneksel direksiyon simidine kıyasla omuz ve dirsekte daha az eklem hareketi ile sonuçlanmasıydı. Ürün Müdürü Sn Bergmann, 'Linde Steer Control sisteminin fazla ergonomiye sahip olduğunu ve operatör üzerinde daha az zorlanmaya gözle görülür bir şekilde katkıda bulunduğu anlamına geliyor' açıklamasında bulunmaktadır.

Linde-MH-STEER_CONTROL_1

Yenilikçi konsept, geleneksel direksiyon simidini ortadan kaldırır ve onun yerine sol taraftaki ilave bir kol yaslamaya entegre edilmiş bir mini direksiyon veya direksiyon kumanda kolu ile değiştirilir. Kontrol kolunun azaltılmış hareket aralığı sayesinde, Linde Steering Control önemli ergonomik iyileştirmeler sağlar.

Ezgi Durak

Kurumsal İletişim ve Marka Uzmanı

Ezgi Durak