Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.

Çevik, Esnek ve Otonom Depo Ekipmanları

16 Mar 2022

Linde MH’nin C-MATIC otonom platformu, Linde MH'nin hali hazırdaki otonom ürün yelpazesini genişletiyor.

Tekrarlanan işlerin gerek hızlıca gerekse sorunsuz yapılabilmesi için Linde MH’nin otonom ekipmanları, daha da verimli intralojistik için büyük fırsatlar sunuyor. Linde MH’nin C-MATIC otonom mobil taşıyıcı platformu ile Linde MH, depolarda ve üretimde ürün ve hammaddelerin taşınması için kompakt, çevik ve esnek olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yükleri otonom olarak taşıyan, QR kodları kullanarak yürüyüşü sağlayan endüstriyel otonom ekipmanlar 10 yılı aşkın süredir kullanılmakta olup, birçok şirket bu kompakt ekipmanların kendi bünyesindeki intralojistik faaliyetleri için faydalarını daha yeni keşfediyor. Değişik endüstrilere göre daha hareketli olan e-ticarette, personel sayısının azlığı, depolarda ve üretimde artan yük hareketi, kişisel yaralanma ve maddi hasarları önlemek için artan güvenlik gereksinimleri, işletmelerin bu zorluklara akıllı çözümler aramasına neden olmaktadır. Otomasyon ve İntralojistik Çözümleri Ürün Müdürü Sn. Philipp Stephan, ”Bu tür sektörlerde artan otomatik ve otonom sistem gereksinimleri birçok şirket için çok faydalı oluyor' şeklinde bu ihtiyacı vurguluyor.

Yeni, kompakt ve yüksek manevra kabiliyetine sahip Linde MH’nin C-MATIC otonom platformu 600, 1.000 ve 1.500 kg yükleri konvansiyonel taşıma ekipmanlarına göre daha hızlı ve daha çevik bir şekilde taşıyabilir. Yaklaşık bir metre uzunluğunda ve bir metrenin biraz altında olan genişliğindeki “hareketli platform” hem olduğu yerde 360◦ etrafında dönebiliyor hem de alınan yükü aynı şekilde döndürebilidiği için çok az alana ihtiyaç duyuyor ve dar alan depo yerleşimleri için çok uygundurlar. Linde MH’nin Otomasyon ve İntralojistik Çözümleri Ürün Müdürü Sn. Philipp Stephan “Ekipmanlar çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilmekte. Otomotiv parçalarını modern üretim hatlarına taşımakta, inşaat malzemelerini, yedek parçaları, kağıtları veya kıyafetleri paletler veya kasalar içinde depodan geçirebilmekte veya 'ürünleri insanlara' getirebilmekte, böylece öncelikle e-ticaret sektöründe uygulanan en verimli sipariş toplama ekipmanıdır.' şeklinde Linde MH’nin C-MATIC’ini vurguluyor.

Platform veya palet ile yük alma

C-MATIC mobil platformu yükleri iki farklı şekilde alabilir; Birincisi, malzemeyi palet veya tel örgü kasanın içinde, taşıma platformu aracılığıyla platform merkezinin altına yerleştirilmiş QR kodu, taşınan yüklerin sadece alınmasını ve doğru şekilde yüklenmesini değil, aynı zamanda yükün doğruluğunu tanımlar. İkincisi, mobil platform paleti doğrudan, bir transfer istasyonundan veya tekerlekli konveyörden kalıcı olarak monte edilmiş bir adaptör plakası ile alabilir.

Yüklerin taşınması tamamen otomatiktir. C-MATIC programlanmış bir transfer noktasına hareket eder ve yük platformun üzerine veya bir transfer rafın da olan paletin altına yerleştirilir. Ardından mobil platform yükü kaldırır ve 7,2 km/saat hızla belirlenmiş yükleme alanına götürür. Yükleri taşıma işlemi zemine ızgara şeklinde yerleştirilmiş ve ekipmana monte edilen QR kamerası tarafından okunan QR kodları aracılığıyla da gerçekleştirilir ve C-MATIC, Linde Warehouse Manager yazılımı ile kısa ve orta mesafede bulunan varış noktası hakkında bilgi alır. Örneğin; “Linde Warehouse Navigator” yazılımı, her bir yük taşıma işi için en uygun rotayı belirler.

Linde MH’nin C-MATIC otonom platformu

(Linde MH’nin C-MATIC mobil platformları kompakt ve çeviktir. Depolar veya üretim alanları içinde otonom olarak hareket eder. Yükler, altına sürülebilen bir taşıma platformu veya kalıcı olarak monte edilmiş bir adaptör plakası vasıtasıyla alınabilir.)

Lazer tarayıcı, hareketli veya sabit engellerin güvenilir şekilde algılanmasını sağlar. Gerçek zamanlı bilgi işlem sayesinde, C-MATIC hızını bulunduğu ortamdaki duruma uyum sağlarlar, çalışanlar ve ekipmanlar izlenilen bölgeden ayrılana kadar C-MATIC akustik uyarı sinyalleri verir. Dört taraftaki ayrı acil durdurma anahtarları manuel müdahaleye izin verir. Üzerine monte edilmiş mekanik amortisörler, ekipmanı çarpışma hasarından korur.

Çok çeşitli uygulamalar

En yaygın uygulama iki nokta arasında malzeme taşıması işidir. Ancak otonom taşıma ekipmanları, dar koridor ekipmanları, reach truck ve istifleyiciler gibi diğer otonom veya otomatik ekipmanlarla da belirli transfer noktalarında yükü ayarlayarak veya toplayarak etkileşime girebilir. C-MATIC’in , lityum iyon aküsünün şarj edilmesi yazılım ile kontrol edilmektedir. Şarj belirli bir seviyenin altına düşerse veya o an için yapılacak bir yük taşıma işlemi yoksa, kendi kendine şarj istasyonuna gider ve bir sonraki iş için orada bekler.

Kurumsal İletişim ve Marka Uzmanı

Ezgi Timuçin