Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.
19. VDI Endüstriyel Malzeme Taşıma Ekipmanı Konferansı 2017
Malzeme Taşıma Ekipmanlarının Geleceği

19. VDI Endüstriyel Malzeme Taşıma Ekipmanı Konferansı 2017

19. VDI Endüstriyel Malzeme Taşıma Ekipmanı Konferansı, 19 ve 20 Eylül'de Baden-Baden'de gerçekleşti. Odak noktası otomasyon, operatör destek sistemleri, akü teknolojisi ve iş güvenliği idi. Linde MH'de denge ağırlıklı forliftler ve çekicilerden sorumlu Kıdemli Ürün Müdürü Sn. Alexander Schmidt de bir konferans verdi. Linde MH'nin Dynamic Mast Control operatör destek sistemini ve ürünleri istifelem sırasındaki avantajlarını anlattı.

Alexander Schmidt'e Reach Truck'lar da kullanılan Dynamic Mast Control hakkında .... Üç Soru


Müşterileriniz için yük taşımada ne gibi zorluklar görüyorsunuz?


Alexander Schmidt, Kıdemli Ürün Müdürü, Linde Material Handling

Alexander Schmidt, Reach Truck ve Çekicilerden Sorumlu Kıdemli Ürün Müdürü, Linde Material Handling


Müşterilerimiz genellikle artan ürün çeşitliliği ile başa çıkmak zorunda kalıyor. Ürün çeşitliliği arttıkça, depolama alanında da raflar giderek yükseliyor. Özellikle yüksek raflarda ürünleri istiflerken veya yükleri taşırken, operatör genellikle güçlü asansör salınımlarıyla uğraşmak zorunda kalır. Bugün 13 metre yüksekliğe kadar ulaşan istif araçları üretiyoruz. Böyle bir yükseklikte, iki faktör asansör stabilitesini etkiler: bir yanda, asansörün ileri ve geri hareketinin neden olduğu güçlü salınımlar ve diğer yanda, yükün kendisinin neden olduğu asansörün statik ileri sapması. Bu nedenle Linde MH, Dynamic Mast Control (DMC) opeatör destek sistemini sunar. Bu, salınımların yanı sıra sapmayı da önler, asansörü stabilize eder ve böylece operatörün güvenliğini artırır ve yük taşımayı hızlandırır.


Dynamic Mast Control (DMC) operatör destek sistemi nasıl çalışır?

Geliştirme sırasında soru, belirli yüksekliklerde asansör ve yükün nasıl davrandığı ve salınım hareketleri nasıl kompanse edilebilirdi? DMC kullanırken, özellikle hızlı tepki veren, elektrikli bir uzanma motoru kullanılır. Bu motor ile sistem, her iki denge bozucu faktörü de etkisiz hale getirir: Asansörün hareket ettirilmesinden ve manevradan kaynaklanan salınımlar, menzilin hedeflenen karşı hareketleriyle dengelenir. DMC, uzanma motoru aracılığıyla statik asansör sapmasını da önler. Asansör ne kadar çok bükülürse, otomatik olarak o kadar geri çekilir. Bu, yükleri dik bir şekilde taşımayı kolaylaştırır ve bu nedenle piyasada benzersizdir. DMC, asansördeki sensörlerle çalışır. Bunlar salınım hareketlerini kaydeder ve sistem mevcut kaldırma yüksekliğini ve ağırlığını kaydeder. Bu veriler elektronik kontrol sistemine işlenir ve ilgili sinyaller erişim tahrikine iletilir. Sistem tamamen arka planda çalışır ve istenmeyen tüm asansör hareketlerini etkili ve neredeyse gecikmeden telafi eder. Bu sadece yüke, ekipmana veya rafa verilen hasarı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda üretkenliği de önemli ölçüde artırır.

Sistem ne gibi ek avantajlar sunuyor?

Daha önce bahsedilen operatör ve yük için daha iyi güvenlik ve artan üretkenlik avantajlarına ek olarak DMC, depoların daha verimli kullanılmasına yardımcı olan bir sistemdir. Şimdiye kadar ağır yükler sadece alt raflarda depolandı. DMC ile artık daha ağır yükleri daha yüksekte depolamak mümkün. Diğer bir avantajı ise gelişen otomasyondur. Otonom araçlarda hassasiyet belirleyici bir rol oynar - bunu büyük ölçüde böyle bir sistemle sağlayabiliriz.