Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Faruk Uyanık, Uzun Dönem Kiralama Müdürü
Tüm Kiralama Talepleri HASEL İle Çözüme Kavuşuyor

Faruk Uyanık, Uzun Dönem Kiralama Müdürü

Son Yıllarda Özellikle Kurumsal Firmalar, Endüstriyel Ürün İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Kiralamaya Yöneliyor. Kendi İşine Odaklanarak Makine Ve Ekipman Yönetimini Hizmet Olarak Satın Alan Firmaların En Büyük Beklentilerinin Başında İse Giderlerini Azaltmak Ve Verimli Bir Çalışma Elde Edebilmek Geliyor. Hasel İstif Makinaları Da Sunduğu Çözümler, Geniş Ürün Yelpazesi Ve Deneyimli Kadrosuyla Kiralamada Rakiplerini Geride Bırakıyor. HASEL’in Kiralama Müdürü Faruk Uyanık, Kiralama Hizmetleri Hakkında Açıklamalarda Bulunuyor.

Kiralama Faaliyetleriniz Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

İstanbul, Bursa ve İzmir başta olmak üzere 13 farklı noktada bulunan kiralama merkezimiz, 260 teknisyen ve mühendisimizle beraber operasyonel kiralama sürecini başarıyla yürütüyoruz. Bizi rakiplerimizden ayırt eden özellik satış ve kiralama atölyelerimizin birbirinden ayrı olması ve teknik ekimizin yarıya bölünerek kendi alanlarında uzmanlaşmasıdır. Bu bizim için çok önemli. Bu durum operasyonel kiralamada çok daha hızlı hareket etmemizi ve müşterimizin sorunlarını hızlıca çözmemizi sağlıyor. Teknisyenlerimizin tamamı kendi şirketimiz bünyesinde çalışıyor. Eğitimleri, uzun süre bünyemizde yer almaları ve konuya hakim olmaları, müşteri memnuniyetini de beraberinde getiriyor. Makine parkımıza baktığımızda ise operasyonel kiralamada yaklaşık 2 bin civarında makine ve ekipmanımız bulunuyor. Bu da bizim kiralama sektöründe ilk iki firma içerisinde olmamızı sağlıyor. Kiralama parkımızın yanı sıra 500 civarında da ikinci el makine parkımız ile kısa dönem kiralama yapabiliyoruz.

Faruk Uyanık, HASEL Kiralama Müdürü

Kısa Dönemli Kiralama, Uzun Dönem Kiralama Yapmak İsteyenler İçin Mantıklı Bir Başlangıç Mı?

Zaten kısa dönem kiralama yapan firmalar, genellikle iki amaç taşıyor. Ya işlerin çok yoğun olduğu ve var olan makine parkı ile istenilen sonucu alamadıklarında, uzun dönemli kontrat yapmadan kısa süreli kiralamaya yönelebiliyor. Bu sayede çalışmalarının aksamasını engellemiş oluyorlar ve ilave finansman yüküne girmeden ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Ya da uzun dönemli kiralama yapmak isteyenler, önce kısa süreli kiralamaya yöneliyor. Bu sayede nasıl bir sonuçla karşılaşacaklarını ve kiralama modelini denemiş oluyorlar. Bizim odaklandığımız nokta da bu, yani uzun dönem kiralama yapmak isteyen firmaların, ürüne ve kiralamaya karşı olumlu bakış açısını oluşturmak ve fikir edinmelerini sağlamak. Özetle kısa dönem kiralama uzun dönem kiralamanın anahtarıdır.

Hangi Sektörlerde Daha Aktifsiniz Ve Size Göre Hizmet Vermesi En Zor Sektör Hangisi?

Aslında çok farklı sektörlerde kiralama yapıyoruz. Ancak en büyük filomuz, otomotiv sektöründe diyebiliriz. Otomotiv dışında hızlı tüketim, tekstil, lojistik, içecek, kimya,döküm, ambalaj, ağır sanayi sektörlerinde hizmet veriyoruz. Operasyonların zorluk derecelerini dikkate alarak doğru yere doğru sürede uygun makine ile hizmet vermek, en temel amacımız. Bunların arasında en zorlu olanı ise kesinlikle döküm sektörü diyebilirim. Zorlu bir çalışma sahasına sahipler ve makinelerin ciddi anlamda yıpranması söz konusu. Özellikle demir tozu, iç bölgelerde sıcaklık, eğritme bölümlerinde pota taşıma işleri var. Makine ciddi anlamda yıpranıyor ve iş güvenliği gereği, çeşitli revizyonlar da yapmak durumunda kalıyorsunuz. Makineleriniz döküm sektöründe çalışacaksa, gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ve üzerindeki komponentlerin de ortama uygun olması gerekiyor. Linde olarak biz bu alanlarda döküm korumalı ekipmanları kullanıyoruz.

Kiralamada Müşterinizi Nasıl Yönlendiriyorsunuz? Size Göre Müşteriniz Neden Kiralamaya Yönelmeli?

Yoğun kullanım olmayan operasyonlarda satın almak daha karlı olabilir. Ancak vardiyalı bir çalışma koşulunda ve yoğun kullanımda, kiralamak kesinlikle daha avantajlıdır. Kiralamanın en önemli avantajlarından bir tanesi, “Hiçbir taahhüt avantajı ve sağladığı esnekliktir.” Müşteri, ekipmana ihtiyaç duyduğunda, ekstra bir finansal zorluğa girmeden, ufak taksitler halinde ihtiyacını kiralama ile çözebilir. Her müşteri grubunun işinin pik yaptığı dönemlerde, kiralama büyük avantaj sağlayacaktır. Müşteri açısından kiralamanın en büyük avantajı, kendi işine konsantre olması ve bu hizmeti alanında uzman bir firma üzerinden sağlamasıdır. Bunun yanında kiralamada satın almanın getirdiği riskler ve sorumluluklar yoktur. Faiz, vergi, sigorta, akü bakımı gibi uzun dönemli maliyetlerin hiçbiri yoktur. Bunlara ek olarak banka kredi limitiniz kendi işiniz için kullanmak üzere açık kalır. Kiralama, beyannamede gider kalemidir ki bu da vergiyi düşürür. Kiralamada ekipmanların değişim zamanı önceden bellidir ve bu süre sonunda her zaman yeni ekipmanlar ile işinize devam edersiniz.

Doğru Ürün Seçimi, Hem Sizin Hem De Müşteriniz Açısından Son Derece Önemli. Bunu Nasıl Sağlıyorsunuz?

Öncelikle mutlaka makinelerin çalışacağı sahayı ziyaret etmemiz gerekiyor. Çünkü çalışma sahası ve koşulları, makine seçiminde çok önemli. Zemin, çalışma koşulları, yük ağırlığı ve yapısı, vardiya sayısı, akü kullanımı uygunluğu gibi birçok koşulu değerlendirmek gerekiyor. Bütün bu koşullar incelendiğinde, müşterimize en uygun olan makineyi önerebiliyoruz. Bunun yanında müşterilerimizi de bilgilendiriyoruz. Örneğin, saha içerisinde forklifti, uzun mesafelerde yükü taşımada da kullanabiliyorlar ki forklift taşıma değil, kaldırma aracıdır. Bunun yerine alacakları bir çekici, hem daha hızlı ve kolay hem de güvenli olmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla ürün seçimlerinde müşterinizi doğru yönlendirmek, hem bizim için hem de onlar için çok önemli. Çünkü makine neticede bizim ekipmanımız ve elbette ki iyi bakılması için iyi kullanılması, doğru iş için seçilmiş olması gerekiyor.

Kiralamanın Geleceğini Nasıl Görüyorsunuz?

Kiralama sektörü her geçen gün büyüyor. Avrupa’da bazı ülkelerde oranı yüzde 70’lere kadar çıkmış durumda. Türkiye’de şu anda forklift pazarında kiralama oranının ortalama yüzde 30’larda olduğu söylenebilir. Ancak bu rakam her geçen gün artıyor. Türkiye’de özellikle kurumsal firmaların yüzde 90’ı kiralamaya dönmüş durumda. KOBİ’lerde ufak ufak dönmeye başlıyor. Onlar da kiralamanın avantajını görmeye başladıkça ve öğrendikçe, kiralamaya daha çok talep gösterecekler. Hasel İstif Makinaları olarak pazar payımızı artırarak, büyümeye devam etmek istiyoruz. Hedeflerimizi her yıl pazarla orantılı bir şekilde büyüyor. Sürdürülebilir büyüme için kiralama alanında pazar payımızı artırmak en önemli hedefimiz.

-->