Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
HASEL Genel Müdür Yardımcısı Teoman Balaban
Başarının Anahtarı: Uzman Ve Tecrübeli Ekip

HASEL Genel Müdür Yardımcısı Teoman Balaban ile röportaj

2021 yılı itibariyle Satış Direktörü pozisyonundan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonuna yükselen Sn. Teoman Balaban ile HASEL İstif Makinalarının organizasyonel başarısı, uzman satış ekibi, Linde MH markası konularında aklımıza gelen soruları kendisine yönelttik.

HASEL İstif Makinaları, Satış Tarafında Nasıl Bir Organizasyona Sahip?

HASEL’in satış ekibi, yaklaşık olarak 30 kişiden oluşuyor ve aktif olarak sahada görev alıyor. Pazarlama ekibini de hesaba katarsak ortalama 45 kişilik bir ekiple beraber çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Satış ekibimiz, Türkiye genelindeki bölge müdürlüklerimiz ve şubelerimizde aktif olarak faaliyet gösteriyor. HASEL olarak çok tecrübeli bir satış ekibine sahibiz. Ekibin yaklaşık %40’ı, 10 yılı aşkın süredir bizimle beraber çalışıyor. Bu istatistik, satış ve pazarlama grubu için çok iyi bir oran. HASEL olarak sadece ürün değil beraberinde çözüm de sunuyoruz. Müşterilerimize karşı çözüm odaklı olabilmek adına satış ekibimizin gelişmesi için bazı adımlar attık. Bizim satış ekibimiz, sadece bir makine ya da ürün satmak için değil, gittikleri yerlerde en uygun çözümleri sunmak için eğitim gördüler. Vermekte olduğumuz eğitimlere de aralıksız devam ediyoruz çünkü içeresinde bulunduğumuz sektör sürekli olarak gelişiyor ve bizim de buna ayak uydurmamız gerekiyor.

Bölgelerde Nasıl Bir Yapılanmaya Sahipsiniz? Her Bölgede Servis Ve Yedek Parça Hizmetiniz Bulunuyor mu?

HASEL, çalışan sayısıyla birlikte istif makineleri sektöründe çok büyük bir organizasyona sahip. Çalışanlarımızın önemli bir kesimini servis teknisyenleri oluşturuyor. Her bölgemizde ve şubemizde satış, servis ve yedek parça hizmeti veriyoruz. HASEL olarak sattığımız ürünlerde, servis ve yedek parça hizmetlerini biz sunuyoruz. Bazı firmalar bayilik sistemiyle gidiyor fakat biz en iyi hizmet, en iyi ürün politikasına uygun olarak yetkili servislerle ve yetkili bayilerle çalışmıyoruz.

Müşterilerinize Lınde MH’nin Hangi Ürünlerini Sunuyorsunuz?

Pazarda bulunan ürün gruplarını şöyle ayırabiliriz; akülü forkliftler, dizel ya da LPG’li forkliftler ve depo ekipmanları. Bu ekipmanların içeresinde akülü transpalet, sipariş toplayıcılar, dar alan forkliftleri gibi geniş bir ürün yelpazesi var.Şu anda müşterilerimize bir tonluk istifleyicilerden on sekiz tonluk büyük makinelere kadar çok geniş bir ürün gamıyla hizmet sunuyoruz.

Müşterilerin Makine Tercihleri Bölgelere Göre Farklılık Gösteriyor mu?

Makine tercihlerinin bölgesel ve sektörel olarak değiştiği söylenebilir. Bazı sektörler belli bölgelerde daha büyük yapılanmalara sahip. Örnek verecek olursak Marmara bölgesinde otomotiv sektörü ileridir ve oradaki makineler ağırlıklı olarak akülü çekiciler ve akülü forkliftlerden oluşur. Denizli-Bucak tarafında mermer fabrikaları çoktur ve burada daha çok dizel makineler tercih edilir. Ege’de ise soğuk hava depoları fazlaca vardır ve burada 1.6-2 ton ağırlığında akülü forkliftler tercih edilir. İstanbul’da çok fazla depo olması, akülü transpalet ve akülü yükleyicileri öne çıkarmaktadır. Görüldüğü üzere sektörlere ve dolayısıyla bölgelere bağlı olarak kullanılan ekipmanlar değişmektedir.

DSC_5348

Müşterilere Ürünün Yanı Sıra Sunduğunuz Hizmetler, Çözümler Ve Eğitimler Nelerdir?

Sektörümüzdeki gelişmeler ciddi bir hızla, sürekli artarak devam ediyor. HASEL olarak, müşterilerimize makinelerin yanında birçok çeşit hizmet de sunuyoruz. Bunlar daha çok insan sağlığını, operatör sağlığını koruyacak önlemlerden oluşuyor. Bunun yanında sunduğumuz çözümlerden bir diğeri ise bütün makinelerimizde bulundurduğumuz “Connect” isimli takip sistemidir. Bu sistem özellikle filo yönetimlerini daha kolay hale getiriyor. Sahip olduğunuz makineleri bir takip sistemiyle takip etmek, bazı avantajlara sahip olmanızı sağlıyor. Takip sistemi sayesinde analiz yapılabiliyor ve elde edilen veriler, filoyu daha iyi yönetmekte rehber oluyor. Hangi makine hangi işte ne kadar çalışmakta, bunlar nasıl optimize edilebilir, makine ne kadar masraf çıkartıyor bunların hepsi kolayca takip edilebiliyor. Dolayısıyla yapılan işi yönetmeyi kolaylaştıran bir sistemden bahsedebiliyoruz. Ayrıca şu anda daha çok erken safhalarda olan ve henüz çok gelişmeyen robotik sistemlerimiz bulunmakta. Bu sistemlerin de önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceğini ve ilerleyeceğini düşünüyoruz. Robotik makineler şu anda daha çok bir yerden bir yere transfer işleminde kullanılıyor. Ancak istifleyen ve sipariş taşıyan robotik makineler de bulunuyor. Bu sistemler günümüz için biraz pahalı bir yatırım gibi gelebiliyor ama ilerleyen dönemlerde bunun değişeceğini öngörüyoruz. Otomatik depolar, intralojistik çözümler ve raf sistemleri bizim müşterilerimize çözüm ortağı olarak yardımcı olduğumuz diğer konulardır.

Forklift Sektörü Yılın İlk Yarısını Nasıl Tamamladı?

Yaşanan ekonomik krizler neredeyse tüm sektörlerde pazarı küçültüyor. Fakat istif makineleri sektörü yaşanan krizden en az etkilenen sektörlerden birisidir. Her ne kadar kriz yaşansa da üretimde ve nakliyede istif makinelerine duyulan ihtiyaç kaybolmuyor. Dolayısıyla forklift pazarında çok keskin düşüşler de yaşanmıyor. Biz en büyük düşüşlerimizi 2009 ve 2019 yıllarında yaşadık ve bunlar da bir önceki yılın krizlerinin etkisiyle oldu. 2021 yılına bakacak olursak 20 yıllık rekorumuzu kırdık diyebiliriz. Çünkü daha ilk 6 ayda pazara 10.000 adetten fazla makine sunuldu. Normalde Türkiye’deki en büyük pazar büyüklüğü 15.000 adetle 2017 yılı olmuştu. Bu yıl çok aksi bir durum yaşanmadığı sürece 20.000’li rakamları görmeyi bekliyoruz.

HASEL’in Pazardaki Mevcut Durumu Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

HASEL, yıllardır pazardaki en büyük oyuncu. HASEL’in uzun zamandır akülü forkliftlerde pazar lideri olduğu söylenebilir. Depo ekipmanlarında ise lider olamadığımız zamanlarda ya ikinci ya da üçüncü olarak yılı kapatıyoruz. Dizel pazarına baktığımızda çok büyük oyuncuların olmadığını söylenebilir çünkü pazar itibariyle dizel-LPG alanında satılan forkliftlerin %60’ını Avrupa dışından gelen Çin markalı ürünler oluşturuyor. Pazar payları adeta bir mozaik gibi, çok sayıda marka var ve pazar payı aşağı yukarı eşit seviyelerde dağılıyor. Ancak genel anlamda pazarı besleyen üç dört marka bulunuyor ve bunların başında HASEL geliyor.

Sn. BALABAN bize ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederiz.