Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Linde MH
Opel Otomasyona Geçiyor

Viyana fabrikasındaki ilk otonom çekiciler

Avusturya'nın, Aspern'deki Opel fabrikası, daha uzun mesafeler için otonom çekicileri devreye alan ilk Opel tesisidir. Bunu yaparken, otomobil üreticisi tamamen Linde MH'nin uzmanlığına güveniyor.

Viyana yakınlarında Opel'in üretim tesisi. 900 metre uzunluğunda, 200 metre genişliğinde, toplamda 25 futbol sahasından daha büyük. Üretim hatları arasında çok fazla aktivite var. Robotlar, dişli parçalarını tam olarak kurulum konumlarına taşır. Tüm bunların ortasında, Temmuz ayından bu yana altı otonom Linde MH çekici deneme turlarını sürdürüyor. Çekiciler yüklerini saatte maksimum dört kilometre hızla neredeyse sessizce bir noktadan diğer bir noktaya taşımaktadır.

1.600 çalışan, otomobil devinin araçları için motor dişli kutusu üretiyor. Bu arada, her bir Opel binek araç bu tesiste 30 saniyede bir üretilen bir dişli kutusuyla çıkıyor.

Opel

Üretimin geleceği dijitalde

Tesis yönetimi, Kanban döngülerinin üretkenliğini artırmayı ve böylece montaj hattında küçük parçaların tedariğini optimize etmeyi planlamıştı. Aynı zamanda, tesis, ağ bağlantılı bir endüstrinin artan gereksinimleri göz önüne alındığında geleceğe hazır hale getirilecekti.

Projedeki en byük zorluk, otonom sürüşü mevcut sistemlere entegre etmekti,

diyor Opel Wien GmbH Tedarik Zinciri ve Lojistik Müdürü Dr. Clemens Fath. En başından beri, Linde MH ile birlikte projeye inanan ve bunu hayata geçirebilecek yetkinliğe sahip doğru insanlarla çalıştığımızı hissettik.”

Dr. Clemens Farth, Opel Vienna

Dr. Clemens Fath, Tedarik Zinciri ve Lojistik Direktörü Opel Wien GmbH

Opel ve Linde MH arasındaki ilk görüşmeler 2016 yılının ilkbaharında gerçekleşti. İlk test ekipmanı Kasım 2016'da hizmete girdi. Teslimat Temmuz ortasında başladı ve resmi devir Ekim ayında gerçekleşti.

Linde MH'nin otonom çekicileri, çalışanların üretim için onlara küçük parçalar yüklediği fabrika deposuna tamamen özerk bir şekilde gider. Daha sonra ekipmanlar, çalışanların onları aldığı, boşalttığı, boşları yüklediği ve ekipmanları depoya geri göndereceği montaj hattına geri döner.

Test çalışması geçen yaz başladı. Ancak zamanı gelmeden önce ekipmanların devasa üretim hattında nasıl hareket edeceklerini öğrenmeleri gerekiyordu.

Opel intralojistik Müdürü Katrin Grandl, 'Her çekicinin beyninde fabrikanın sanal bir haritası vardır. Bu amaçla, tüm rotalar ve rayların konturları önceden kaydedilmiştir,' diye açıklıyor. Sanal haritada, çalışma sırasında bir düğmeye basılarak çağrılabilmeleri için döngülerin rotaları girilmiştir. Ardından lojistikçi aracı tura göndermeden önce sipariş butonuna basarak güvenlik kontrolü yapmalıdır.'

Automated forklifts from Linde

İş güvenliği en önemli önceliktir

Bunlar arasında Linde MH mühendisleriyle yapılan değerlendirme ziyaretleri, önceden bir risk analizi, tam yüklü ekipmanlarla ve çeşitli zemin koşullarında testler, tüm güzergahlarda yeni zemin tasarımları ve mevcut nakliye treylerine dönüşümler yer aldı.

Opel Aspern fabrikası

  • 1982'den beri faaliyette
  • Yaklaşık 1600 çalışan (ortalama yaş 45)
  • 1982 ve 2016 yılları arasında burada 14.770.680 motor üretildi.
  • 25 milyonuncu şanzıman 2017'de üretildi.
  • Ürünlerin yüzde 49'u İspanya'ya ihraç ediliyor.
  • Fabrika yaklaşık 600.000 m2 büyüklüğündedir.
  • 1982'den beri fabrikaya 2,3 milyar Euro'dan fazla yatırım yapıldı.
  • 2010 yılında, çalışılan 200.000 saat başına yaklaşık 0.1 kaza meydana geldi.

İş güvenliği birinci önceliğimizdir. Yeni ekipmanların bize iş yerinde ek güvenlik sağlayacağını umuyoruz,

diye açıklıyor Dr. Clemens Fath. Ağustos ayında Opel, Viyana'da yeni ekipmanlarla çalışmaktan dolayı etkilenen tüm çalışanları eğitti. Global Tedarik Zinciri çalışanları, hiçbir insanın riske girmemesini sağlamak için her bir ekipmana iki hafta eşlik etti. Ekipmanların üzerinde bulunan Linde Bluespotsayesinde yaklaşan ekipmana karşı yayaları uyarmaktaydı.

Opel'in fabrikaları arasında Aspern tesisi, daha uzun mesafeler için otonom eçekicileri devreye alan ilk tesistir. Linde MH'nin günlük üretimde fabrika binalarını dolaşan altı otonom çekicisi uzun bir mesafe kat ediyor: toplamda, işlerini yaparken bir yılda birden fazla kez dünyayı turluyorlar.

automated forklifts from Linde near Opel Vienna
Meeting Opel Wien
Automated forklifts from Linde
Opel Wien
automated forklifts from Linde near Opel Vienna
Meeting Opel Wien
Automated forklifts from Linde
Opel Wien