Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.
Linde MH
Tehlikenin Yaklaştığını Görmek

İntralojistikte ağ bağlantılı güvenlik destek istemleri

Forklift ve transpaletler birçok firma içi trafik kazasına karışmaktadır. Şimdiye kadar, saf ekipman güvenliği çözümleri kaza sayısını azaltamadı. VDI Bilgi Forumu'nun Alman Malzeme Akışı Kongresi'nde, Linde MH ve Comnovo'dan uzmanlar alternatif yaklaşımlarını açıkladılar: Endüstriyel ekpimanlar çevreyle bağlantı kurarak tehlikeleri ortaya çıkmadan önce önleyebilirler.

İş yerindeki yaralanmalı kazaların sayısı yıllardır azalmaktadır, ancak bu eğilim endüstriyel ekipmanlarla çalışırken fark edilmemektedir. Aksine: Alman yasal kaza sigortası (DGUV), 2014 yılında forklift ve transpaletlerin dahil olduğu 31.064 dahili kazayı kaydetti. 2016 yılında 33.868 kişi vardı.

Vakaların yüzde 65'inde forkliftler raflara veya çalışanlara çarpıyor veya yol sınırlarına aşıyor. Kazaların yarısından fazlası duran ekipmanın arkasında meydana geliyor. Tüm çarpışma kazalarının yüzde 55'i geri giderken oluyor.

Destek Sistemleri Hayat Kurtarır

Günlük intralojistik operasyonlarını bilen herkes bu rakamları anlar. Artan malzeme akışları, şirketlerden kaza riskini sürekli yüksek tutan her zamankinden daha karmaşık süreçler talep ediyor. Bu nedenle, destek sistemleri kazaların önlenmesine yardımcı olmalıdır.

Örneğin olası devrilme kazalarında güvenlik sistemleri hemen müdahale eder, veya operatör destek sistemleri, devrilmemesi veya çarpışmaması için ekipmanı dengeler. Bu destek sistemleri birçok hayat kurtardı, ancak yalnızca tehlike zaten çok yakın olduğunda müdahale etmektedir.

Comnovo'nun Genel Müdürü Prof. Dr. Andreas Lewandowski ve Linde MH'den Alexandra Mertel, Münih yakınlarındaki Garching'deki 27. Alman Malzeme Akışı Kongresi'nde bir alternatif sundu. Comnovo, 2017'den beri Linde MH'nin bir alt kuruluşu olup, endüstriyel ekipmanlar için güvenlik destek sistemlerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

The Linde Safety Guard helps detection accidents bevore they happen.
Alexandra Mertel sunum yaparken
İntralojistikle ilgili tüm partileri ve bileşenleri koruyan çözümler arıyoruz.

Alexandra Mertel, Linde Robotics Süreç Yönetimi, Linde Material Handling

Çevreyle Hep İletişimde Olmak

Linde Safety Scan'in Size ne Sunar?

  • Sahadaki tüm iş süreçlerinin kapsamlı analizi
  • Potansiyel olarak tehlikeli alanların belirlenmesi
  • Riski en aza indirecek önlemler için somut öneriler
  • Uygulanan önlemlerin başarısının değerlendirilmesi
  • Önlemlerin uygulanmasında ve daha da geliştirilmesinde destek

Linde MH'nin güvenlik konsepti, endüstriyel forklifti çevresiyle ilişkilendirir. Böylece tehlikeli durumları oluşmadan önce tespit edebilir. Bu sadece forklifti hasardan korumakla kalmaz, aynı zamanda çevreyi de korur. Alexandra Mertel, 'İntralojistikte ilgili tüm tarafları ve bileşenleri koruyan çözümler arıyorduk' dedi.

Bu hedeften iki yaklaşım ortaya çıktı. Birincisi, Linde MH danışmanlarının tehlike kaynaklarını doğrudan müşterinin tesislerinde analiz ettiği Linde Safety Scan. Bu sayede danışmanlar tehlikeli alanları belirler ve daha fazla güvenlik için önerilerde bulunurlar. Bu tavsiyeler ayrıca koridor işaretlemesi, güvenlik yelekleri veya yardım sistemleri gibi organizasyonel ve teknik yönler konusunda kapsamlı bir bilgi verilir.

Öngörülü Destek Sistemi

Ancak tehlikeli bölgeleri bilmek sadece ilk adımdır. Comnovo, ağ bağlantılı güvenlik çözümü için tipik intralojistik risklerini dört kategoride toplamıştır: ekipmanlar ile yayalar, ekipmanlar ile ekipmanlar, ekipmanlar ile altyapı arasındaki olası kazalar.

Ekipmanlar ve insanlar birlikte çalıştığında, çalışma ve yürüyüş rotalarını ayırmak her zaman mümkün olmadığından genellikle tehlikeler ortaya çıkar. Bu sayede intralojistik ve içtrafik alanlarında da görüş açısı kısıtlı birçok yer vardır.

Hollerin giriş ve çıkışları da kritik öneme sahiptir. Genellikle ana trafik rotası doğrudan arkalarından geçer. Endüstriyel ekipmanlar genellikle orada daha önce görünmeyen insanlarla karşı karşıya gelebilirler. Linde MH ve Comnovo, Linde Safety Guard operatör destek sistemiyle bu tür tehlikeli senaryoları bertaraf edebilir.

Andreas Lewandowski sunum yaparken
Teknolojimiz sayesinde birçok müşteri için mevcut sorunları çözebildik. Bu nedenle, şu anda neredeyse yüz tesisi Linde Safety Guard ile donattık.

Prof. Dr. Andreas Lewandowski, Kurucu ve Genel Müdür, Comnovo GmbH

Forklift Etrafıyla Her Zaman İletişim İçindedir

Linde Safety Guard, bir erken uyarı sisteminin mantığına dayanmaktadır: forklift, çevre ile telsiz sinyalleri aracılığıyla iletişim kurar ve tehlikeleri oluşmadan önce tahmin eder. Endüstriyel forklift, hem verici hem de alıcı olan bir ünite içerir. Forklifti bir güvenlik alanı ile çevreler ve kişilerden ve nesnelerden gelen vericileri algılar. Minimum mesafeye uyulmaması durumunda sistem, ilgili tüm tarafları sesli ve görsel sinyallerle uyarır.

Ekran, operatöre mobil üniteyi takan çalışanın önünde mi yoksa arkasında mı, sağında mı yoksa solunda mı olduğunu gösterir. Örneğin ortak hollerin çıkışlarında sabit uyarı üniteleri, kapı arkasından bir ekipman yaklaştığında insanları uyarmak için kullanılabilir. Ayrıca ekipmanların yavaş gideceği kullanıcıya özel bölgeler tanımlanabilir.

Sonradan Takılması Çok Kolaydır

Linde Safety Guard, kullaıcıların herhangi bir forklifti sabit bir ünite ile donatabileceği ve ardından gerekirse diğer forkliftleri, kişileri veya tüm alanları yaklaşan forklifti uyaran uyarı bölgelerine dönüştürebilecek şekilde tasarlanmıştır. Tüm kritik bölgelerde bölgelerinin boyutu, bağımsız birimlerin tepki süresi gibi serbestçe yapılandırılabilir.

Linde Safety Guard, bağımsız bileşenlerden oluştuğundan, şu anda tüm karşı ağırlıklı forkliftlere sonradan takılabilir. Mertel, 'Yalnızca yeni ekipmnaların bu destek sistemine sahip olması hiçbir işe yaramaz. Eski ekipmanlara da sonradan takılabilmesi gerçekten çok kolay.'