Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Linde MH Otomasyon ve İntralojistik Çözümleri Başkan Yardımcısı Markus Schmermund
Mevcut Tesislerde Otomasyon

Otomasyon ve İntralojistik Çözümleri Başkan Yardımcısı Markus Schmermund ile röportaj

Mevcut tesislerde otomasyon? Linde Material Handling Otomasyon ve İntralojistik Çözümleri Başkan Yardımcısı Markus Schmermund'a göre, giderek daha fazla otomatikleştirilmiş lojistik uygulama hayata geçiriliyor. Bu röportajda, Markus Schmermund müşteri seçimlerinde hangi faktörlerin rol oynadığını açıklıyor ve mevcut duruma ilişkin bazı etkileyici bilgiler veriyor.

Sn. Schmermund, otomasyon hakkında konuştuğumuzda, sıfırdan kurulacak yeni bir depo için mal akışı süreçlerini planlarken kontrolü başkasına bırakmanın uygulama mühendisi için inanılmaz bir şans ve rahatlık olduğunu belirtiyor. Ancak, elbette, gerçek hayatın ise genellikle çok farklı olduğunun da dikkatini çekiyor.

Son yıllarda, Linde MH olarak, EMEA bölgesinde yaklaşık 200 otomasyon projesinde yaklaşık 1.000 otonom endüstriyel forklifti devreye aldık. Bunların yaklaşık yüzde 65'i geleneksel taşıma uygulamalarıyken, yüzde 70'i ise hali hazırda mevcut depo ve süreçlere uygulandı. Bunların büyük çoğunluğu bizim zengin bir tecrübe ve yetkinlik kazanmamızı sağladı.

Sıfırdan depo çözümleriyle ilgili zorluklar nelerdir?

Mevcut endüstriyel tesislerin veya depoların çoğu için, inşaat sırasında veya intralojistik planlanırken otomasyon dikkate alınmıyordu. Diğer bir deyişle, tüm yapılar manuel operasyon düşünülerek tasarlandı ve bu, kat ve koridor genişliklerinden, karışık trafiğin yaygınlığına ve IT altyapısı 'na kadar her şeyi etkiliyor. Sonuç olarak, yapabileceklerimiz biraz sınırlı, bu da bize her türlü zorluğu çıkarabiliyor.

Peki, mevcut tesislerde tak ve çalıştır çözümlerini kullanma fikri sadece bir hayal mi?

Hem evet hem de hayır Bu noktada, genel konuşmak gerekirse, manuel bir malzeme akışı sürecinin basitçe otomatik bir süreçle değiştirilemeyeceğini belirtmekte fayda var. Daha büyük resme bakmak çok daha önemli olduğundan, müşteri için en can alıcı soru, 'Bu veya şu prosesi otomatikleştirebilir miyim?' yerine 'Optimum malzeme akışı süreci neye benziyor?' olmalıdır. Dahası, teknik olarak mümkün olan her şey ekonomik anlamda mantıklı olmadığını anlamak daha önemlidir. Otomasyon uzmanları olarak bizim için en önemli faktör, projenin söz konusu şirket için finansal açıdan mantıklı olup olmadığıdır. Bu yüzden her zaman tüm projeler için maliyetleri şeffaf olarak müşterimize gösteriyoruz. Bu, otomasyonun iyi bir çözüm olabileceğini gösteriyorsa, yılların deneyimi, müşterilerimize hızlı bir şekilde uygulanabilecek çeşitli çözüm modülleri sunmamızı sağlıyor. Örnek: Malzemeleri her zaman belirli bir teslim alma noktasından belirli bir sevk alanına aynı rota üzerinden taşımak istiyorsanız, ​mühendislerimiz bunu genellikle birkaç hafta içinde uygulayabilmektedir.

Müşteriler, ilgili süreçleri anlamanın yanı sıra, otomasyonun başarılı olmasını sağlamak için başka hangi temel faktörlerin farkında olmalıdır?

Deneyimlerime göre, düzenli toplantılar da dahil olmak üzere gerçekçi bir uygulama planı oluşturmak için bizimle birlikte çalışabilecek uzmanlığa ve vizyona sahip bir proje yönetim ekibine sahip olmak çok önemlidir. Bu sürecin bir parçası olarak, şirketin ilgili tüm ekiplerin dahil edilmesine özen gösterilmesi esastır: Bu, iş güvenliği, IT, gerekirse üretim gibi bölümleri de kapsamalıdır. Herhangi bir çekince ve çözümün yaygın olarak kabul edildiğinden emin olmak projenin başarılı bir şekilde hayata geçmesinin en önemli dayanağıdır. Son olarak, projenin canlıya alınması için performans ve kullanılabilirlik testleri ile birlikte açıkça organize edilmiş bir kabul prosedürü ve bir güvenlik kontrolü de gerekli olmaktadır.

Linde MH Otomasyon ve İntralojistik Çözümleri Başkan Yardımcısı Markus Schmermund
Genel olarak konuşursak, manuel malzeme akışı sürecini otomatikleştirilmiş bir süreçle değiştirmek mümkün değildir.

Markus Schmermund, Otomasyon ve İntralojistik Çözümleri Başkan Yardımcısı, Linde MH

Otomasyon şu anda en sıcak konu - sadece koronavirüs nedeniyle değil - ve bu önümüzdeki yıllarda da devam edecek gibi görünüyor. Müşteriler neden iş ortağı olarak Linde MH'yi seçmeli?

Çünkü onlara eksiksiz bir paket sunabiliyoruz: otonom ekipmanlar , otomasyon teknolojisi, süreç uzmanlığı , devreye alma ve hepsinden önemlisi hizmet . Geniş bayi ağımız sayesinde şirketler, hem manuel olarak çalıştırılan endüstriyel ekipmanlarımızın hem de otonom “iş arkadaşlarının” hızlı ve etkin bir şekilde devreye alınabileceğinden emin olabilirler.

Röportajın başında, son yıllarda uygulanan otomasyon projelerinin büyük çoğunluğunun konvansiyonel taşıma uygulamalarına yönelik olduğunu söylediniz. Diğer intralojistik süreçleri için beklentiler nasıl görünüyor?

Gittikçe daha fazla otomasyon çözümümüzü müşterilerin beğenisine sunmaya başladık. Üretim tedariği, depolama ve sevkıyatta, Linde MH, mevcut tesisslere uygulanması nispeten kolay olan otomasyon uygulamalarıyla şimdiden iyi bir seviyeyi yakaladı. Örneğin, şirketler sipariş toplama için N20 SA gibi yarı otonom sipariş toplayıcıyı tercih edebilir. Bu intralojistik sürecinde de işler tam otomasyon yönünde hızla ilerliyor. Örneğin, şu anda inovasyon projelerimizin bir parçası olarak bağımsız tutucu teknolojisine ve ürün tanıma için bir görüş sistemine sahip tam otomatik, mobil sipariş toplama çözümü üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca, şimdiye kadar konvansiyonel denge ağırlıklı forkliftlerin kullanıldığı, gelen ve giden mal süreçlerine otomasyonu getirme planlarımız da var. now, conventionalhave been used. The challenge: We often leave the indoor area here, e.g., when transferring loads from the hall door to the lorry, and have to deal with issues like weather conditions. However, we will soon have a technical solution for this too—and one that meets the quality standards that customers are used to and rightly expect from us.

Sn. Schmermund, zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.