Tarayıcınız güncel değildir. İnternet sitemizi tam olarak kullanabilmek için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.
Komatek 2024 Sizi KOMATEK 2024 Fuarı 8. Salon 808 No'lu standımıza bekliyoruz. Davetiye almak için tıklayınız.
Yanmar Compact Equipment Europe, Linde MH
Hassas Operasyon İçin Üretilmiş

Yanmar CE Europe'de LINDE MH ekipman filosu

Görev: Eski bir üretim hattını sadece birkaç ay içinde yüksek performanslı bir lojistik merkezine dönüştürmek. Çözüm: Kapsamlı bir yaklaşım, yakın işbirliği ve doğru proje ortağı. Model: Bavyera, Rothenburg ob der Tauber'deki fabrikasında iş makineleri uzmanı Yanmar Compact Equipment Europe 'un yeni yedek parça lojistik çözümü.

Özellikle yeni bir depo inşa ederek gerekli alanı lojistik gereksinimlere en uygun şekilde uyarlamak her zaman mümkün olmadığı için, mevcut yapıları en etkin şekilde kullanmayı hedefleyen her proje, yaratıcı çözümler gerektirir. 2018 yılında, Japon iş makineleri grubu Yanmar'ın bir yan kuruluşu olan Yanmar Compact Equipment Europe, işte kendisini tam da bu durumda buldu. Avrupa'da lastik tekerlekli, mini ve midi ekskavatörlerin yanı sıra lastik tekerlekli yükleyiciler de üreten firma, geçtiğimiz yıllarda büyük bir yapılanmaya gitti. Üretim, Rothenburg ob der Tauber'deki fabrikadan yakındaki Crailsheim'a taşındı ve karşılığında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'nın bazı bölgelerine yönelik tüm yedek parça hizmetleri Rothenburg'da merkezileştirildi.

Yanmar'ın, Rothenburg'daki Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Markus Köhler, 'İşletmenin içinde yeni bir depo inşa etmek hiçbir zaman bir seçenek olmadı' diye hatırlıyor. 'Bunun yerine eski üretim hattını yedek parça merkezimiz için ideal bir alana dönüştürmek istedik.' Projenin kalbinde iki temel zorluğun yattığı çok iddialı bir proje: İlk olarak, yeni lojistik merkezinin tüm EMEA bölgesine akslar, motorlar, dişliler ve diğer parçalarla tedarik etmesi gerekecekti, bu da mümkün olduğu kadar fazla depolama alanı anlamına geliyordu. İkincisi, daha önce tamamen farklı bir amaç için kullanılan binanın yapım koşulları yeni proje için ideal değildi: “Üretim hattı sadece 6,5 metre yüksekliğinde ve çatının altında dikey destek direkleri ve yatay çapraz payandalar ile eğimli bir çatıya sahipti.' diye ekledi Köhler.

Yanmar Compact Equipment Europe deposunda Linde MH

Çalışır mı? Çalışmalı!

Yanmar'daki ekip, açık bir zihinle beyin fırtınası yaparak olası çözümler üzerinde çok düşündü. Sonunda, son derece organize çalışmalar sonunucunda lojistik sektöründen bekleneceği üzere, onları atılıma götüren bu çalışma oldu. “Elbette yeni lojistik depomuz için yeni endüstriyel ekipmanlara da ihtiyacımız vardı, bu nedenle Linde MH bayisi Ernst Müller Fördertechnik ile zaten birkaç yıldır yakın çalıştığımız için bu proje içinde görüştük. Görüşme sırasında Müller'in sadece ekipmanları değil, rafları ve komple lojistik konseptini de teslim edebileceği ortaya çıktı. Bu bizim için olumlu bir sürpriz oldu, dürüst olmak gerekirse bunun bir seçenek olduğunu bile bilmiyorduk.” diye açıklıyor Markus Köhler. Bu proje, kapsamlı bir işbirliğinin başlangıcı oldu.

Aslında uzun uzun düşünmemize gerek kalmadı. 'Her şeyi tek bir kaynaktan' ilkesi, bu kapsamdaki bir projede, doğal olarak bizim için, zaman alıcı, çok sayıda bireysel çözümleri koordine etmekten çok daha verimliydi: rafları inşa etmek için bir tedarikçi bulmak, elektriği hatlarını kurmak için başka bir firmayı bulmak veya ekipmanlar için başka bir tedarikçi ile anlaşmak. Yalnızca ilgili deneyime sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda tüm projeyi arka planda koordine edebilen tek bir irtibat noktasına sahip olmak bizim için en ideal çözümdü.” Sözleşme, 2018 Yılbaşından kısa bir süre önce imzalandı ve sadece birkaç hafta sonra, Şubat 2019'da inşaat işleri yerinde başladı. Köhler, 'Sonuçta, sektörümüzde zaman, temelde alan kadar değerlidir.' diye şaka yapıyor.

Bir çok değişken, tek iş ortağı

Tahmin edileceği gibi, proje ekibinin son derece uzun bir yapılacaklar listesi vardı: 4.000 metrekarelik deponun 7.000 yeni palet stoklayacak alana ihtiyacı olacaktı; Aynı zamanda, intralojistik planlaması söz konusu olduğunda, depolanacak parçaların çok çeşitli olduğunu biliyor olmak çok önemliydi: “Sadece paletli mallarımız değil, aynı zamanda kamyon aksları gibi büyük, hacimli parçalarımız da var. 2,4 metre uzunluğunda ve 1,2 ton ağırlığında. Ayrıca, bizden parça sipariş eden bayiler sürekli olarak filtre gibi ürünlere ihtiyaç duyarken, akslar gibi mekanik parçalar daha az sipariş ediliyor.” diye açıklıyor Rothenburg ob der Tauber'deki Yanmar fabrikasının Parça Operasyonları Müdürü Dominik Haag. Dolayısıyla, deponun çeşitli inşaat problemleriyle birleştirilen çok sayıda değişken vardı. Linde MH bayisinin intralojistikten sorumlu müdürü Jozo Dramac, “Yanmar'daki durum oldukça karmaşıktı” diye hatırlıyor. “Müşteri ile işbirliği içinde esnek bir şekilde ele almamız gereken ve proje sırasında ilerlerken ortaya çıkan çeşitli anlık sorunlar da vardı. Çalışmalar sırasında Rothenburg'da neredeyse kalıcı olarak konumlanıp, oradaki ekiple koordineli çalışmak için çok zaman harcadık.

Problemler: Çözüldü. Beklentiler: Aşıldı.

Yanmar ve Linde MH bayisinden intralojistik uzmanları arasındaki bu yakın işbirliği, kelimenin tam anlamıyla en hassas operasyonlar için özel hazırlanmış çözümlerle sonuçlandı. Lojistik uzmanları, örneğin, değişen yedek parça boyutlarına uyum sağlamak için 25 rafın tümü için dört farklı yükseklikte bölmeler tasarlayabildi. Depodaki dikey destek direkleri, akıllı mimari çözümlerle raf tasarımına optimum şekilde entegre edildi. Dominik Haag, 'Aslında herhangi bir depolama alanını boşa harcamamak için rafları sütunların etrafına yerleştirdik' diyor. Teknik açıdan bakıldığında, 6,20 metre yüksekliğindeki en yüksek raflarda yükleme ve boşaltma konusunda açık bir güvenlik tehlikesi oluşturan çatının altındaki çapraz destekler de aynı derecede zorlayıcıydı. Dominik Haag, 'Bir çalışan bu yükseklikte dar koridor ekipman ile çalıştığında, çapraz desteklere çarpma riskinin olmadığından emin olmalıyız' diyor. Bu sorunu çözmek için Ernst Müller uzmanları, Linde MH'nin K-Matic ekipmanı için bir yardım sistemi olan Aisle Safety Assistantsistemini denkleme dahil etti.

Sistem, tabanın ortasına yerleştirilmiş RFID etiketlerini kullanır, bu da teknolojinin çapraz payandanın engelleyici hatlarını zamanında algılamasına ve ekipmanın payanda kenarının altından güvenli bir şekilde geçmesine izin vermek için direği yeterince indirmesine olanak tanır. Bu çözüm etkili olduğu kadar ustacadır ve tesisteki forkliftlerde de kullanılır. Depo lojistiğinden Peter Dettke, 'Tamamen işimize odaklanabiliyoruz ve sistem genel durumu izliyor' diyor. İki yeni K-Modüler ekipmanda özel eğim bariyerleri ile donatılmıştır: Operatör bunlara yaslanırsa, bileşenler çalışanın alınacak mallara daha iyi erişmesini sağlamak için dışarı doğru on santimetreye kadar eğilir. Satış Sonrası Hizmetler Avrupa Direktörü Markus Köhler, “Tüm paketi sağlamak için tek bir tedarikçi kullanmanın birçok avantajı olduğu çok bariz” diyor.

Rafları yapan firma ile ekipmanları tedarik eden firma aynıysa, bizim projemizde olduğu gibi, tam olarak neye ihtiyacımız olduğunu ve hangi potansiyel engellerin üstesinden gelinmesi gerektiğini zaten biliyorlar.

Sonunda, bu boyutta bir proje sadece iki buçuk ayda tamamlandı. Köhler, projeye memnuniyetle bakarak, “Diğer raflar hala inşa edilirken, İik ürünleri 12 raflı koridordan bazılarına yerleştirmeye başlamıştık bile” diyor. Aslında, Yanmar'ın yedek parça deposunun kapasitesiyle ilgili gereksinimleri sonunda aşıldı: Köhler: “Spesifikasyonlarda 7.000 palet alanı vardı, ancak mükemmel planlama sayesinde 8.171 ile sonuçlandı. Ben buna 'hassas operasyon için yaratılmış diyorum!'

Yanmar Compact Equipment Europe çalışanları, Linde Material Handling tarafından planlanan yeni lojistik merkezinde yürüyorlar.

Yanmar Compact Equipment Europe

Yanmar Compact Equipment Europe merkezi Osaka, Japonya'da bulunan iş makineleri grubu Yanmar Co. Ltd'nin bir şirketidir. Şirket, Almanya'da Crailsheim, Baden-Württemberg ve Fransa'da Saint-Dizier şehirlerinde kompakt iş makineleri üretmekte ve Almanya'nın Rothenburg ob der Tauber'de EMEA bölgesi için yedek parça lojistik merkezine sahip. Tesiste yaklaşık 100 kişi çalışmakta olup, her yıl 100.000'den fazla teslimat yapılmaktadır. Tesis bünyesindeki lojistik filosu, başlıca iki K-Modüler dar koridor ekipmanı, bir Linde MH H25 dizel forklift, 1,2 ila 2,0 ton yük kapasiteli birkaç akülü forklift, bir akülü istifleyici ve bir adet Linde MH T20 SP akülü transpaletten oluşmaktadır. 12 koridor, 25 raftan oluşan 4.000 metrekarelik depoda istifleme işlemlerini merkezi bir depo yönetim sistemi yürütmekte; çalışanlar, sipariş detaylarına ve depolama yerine bağlı olarak malları manuel olarak, uygun ekipman kullanarak almaktadır.